Z wobble czy coś innego?

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Siwy »

Jeszcze mnie interesuje co jest nie tak z aktualnym ekstruderem? Spadający moment na silniku czy jak ?
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Siwy »

Dokopałem się do kilku tematów na forum prusy, że to z czym ja się teraz borykam to bardzo powszechny problem. I jest to spowodowane tym, że silnik ekstrudera bardzo się nagrzewa i jak to oni określają, pływa przez to ekstruzja.

No i teraz wnioski i obserwacje. Tak, mój silnik się bardzo nagrzewał mimo zastosowania radiatora. Nie dało się go dotknąć. Pierwsze kilka warstw książkowo ułożone (przy małych elementach), a gdy łapał temperaturę, zaczynała się ta brzydka sprawa na wydrukach. Do tego stopnia się nagrzewał, że zaczynał coraz głośniej piszczeć (no A4988 na E mam). Podejrzewam, że przy dużej temp zmienia się indukcyjność cewek silnika itd.

No więc w drodze już silnik 23mm od titana oryginalny. Zamówiłem zestaw kół zębatych do extrudera BMG oryginały, żeby tu się nie zawieźć niską jakością. Wydrukowałem już cały ekstruder nowy pod to rozwiązanie i jak wszystko dojdzie do piątku, na pewno poskładam i udostępnię czy wszystkie problemy zniknęły. Ogólnie nowy ekstruder jest o około 1/3 lżejszy niż oryginalny prusy MK3. Także powinny zniknąć też jeszcze inne artefakty związane z wydrukami i dużą bezwładnością karetki. Jeszcze tylko zmniejszyć wagę stołu, który mam i już chyba będę zadowolony.

Dzięki wszystkim za pomoc i cenne wskazówki :)

Do zamknięcia jak wrzucę efekt końcowy. Na razie proszę moderatora o wstrzymanie się dopóki nie wrzucę zdjęć. Dzięki z góry
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: JGFTW »

Wydałeś tyle szmalu, a na przegrzewanie silnika wystarczyłoby napięcie sterownika zmniejszyć ;)

Jak chciałeś się pozbyć ghostingu to mogłeś podziałać z przyśpieszeniem, ale faktycznie odchudzenie ekstrudera warto było zrobić - także pewnie wyjdzie na dobre. :good:

Swoją drogą niedługo pojawią się pliki bardzo ciekawego ekstrudera PitStop. Tutaj omówienie jego chłodzenia:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=OCw65bg0shY
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Siwy »

Silnik i tak miałem założony duży, bo aż 33 mm grubości. A chcę jak najbardziej się da przyspieszyć tą drukarkę bez znaczącej utraty jakości więc i tak wyjdzie mi to na dobre. Przegrzewanie się wiem, że mogłem zmniejszyć prąd... Nie wpadło mi to w ogóle do głowy. Kumplowi przynajmniej dam znać bo składa teraz to samo co ja, że w razie co nie musi wydawać dodatkowej kasy, bo go już trochę nastraszyłem.

Silniki od XY wyposażę w radiatory, żeby im było, chociaż chłodno :)
Holgin
Postów w temacie: 5
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Holgin »

Jak zmieniasz silnik z 33 na 23mm to raczej będzie mu cieplej niż chłodniej ;) Musisz dobrze prąd dobrać, żeby był jak najniższy ale żeby jeszcze nie gubił kroków.
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Siwy »

Ale do tego zaraz wbija przekładnia 3:1 od BMG, więc będzie miał dużo lżej, a i prąd zaiste będę mógł też zmniejszyć.

Dokładnie ten extruder ze zdjęcia wydrukowany i będzie poskładany jak kolega wyżej tam w temacie doradził.
Załączniki
BMG Extruder
BMG Extruder
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Berg »

Siwy pisze:Jeszcze mnie interesuje co jest nie tak z aktualnym ekstruderem? Spadający moment na silniku czy jak ?
Po prostu za niska rozdzielczość kroków i jednocześnie nierówna praca mikrokroku pod większym obciążeniem. W konsekwencji silnik pracuje skokowo zamiast płynnie.

Nie przekonuje mnie teoria o spadku dokładności silnika krokowego wraz ze wzrostem temperatury. Przynajmniej do powiedzmy 70'C nic takiego nie powinno się dziać. Noty producentów silników milczą na temat takiego fenomenu.
seler1500
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: aaannnd »

Ale jak silnik dobije 70'C i rozgrzeje się radełko, a drukujesz z PLA to chyba może to mieć wpływ na podawanie.
Tylko to już nie wina spadku dokładności silnika
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Siwy »

rafaljot pisze:
Siwy pisze:Jeszcze mnie interesuje co jest nie tak z aktualnym ekstruderem? Spadający moment na silniku czy jak ?
Po prostu za niska rozdzielczość kroków i jednocześnie nierówna praca mikrokroku pod większym obciążeniem. W konsekwencji silnik pracuje skokowo zamiast płynnie.

Nie przekonuje mnie teoria o spadku dokładności silnika krokowego wraz ze wzrostem temperatury. Przynajmniej do powiedzmy 70'C nic takiego nie powinno się dziać. Noty producentów silników milczą na temat takiego fenomenu.
No właśnie silnik z radiatorem był strasznie gorący. Ledwo dało się dotykać, a nie miałem temrmometra by sprawdzić jaka temperatura. A taki prąd ustawiłem że było ciepło bo chyba miałem problemy z wytłaczaniem. Dawno to było i nie pamiętam. Ale coś około 0,9A a silnik 1,3A. Kroków było 143,8 na mm więc też nie za tęgo. Teraz dojdzie mniejsza waga, przekładnia, mniejszy prąd, większa rozdzielczość kroku. No zdjęcia znalezione na forach mówią same za siebie, że poprawa kolosalna.
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Siwy »

No więc po zmianie ekstrudera na ekstruzję nie mogę narzekać już. Niestety uwidocznił się bardzo z wobble. Próbuję to jakoś ogarnąć ustawiam śruby cały czas, aby były jak najrówniejsze względem wałków i tak dalej. Niestety nie pozbyłem się go nadal. Wrzucam zdjęcia wydruku w trybie wazy warstwa 0,3. To najlepsze co udało mi się uzyskać do tej pory na tej drukarce.
Załączniki
119582030_2760590947506766_1600037040711409187_n.jpg
119740525_1281064558893661_550837645681035602_n.jpg
119588945_791989964954901_4892699828189746968_n.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”