Z wobble czy coś innego?

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: czasnagli »

Spróbuj założyć te pływające nakrętki śrub trapezowych na odwrót - bo na zdjęciu widać, że mosiężna tulejka jest blisko mocowań łożysk osi Z. Może to ograniczać ruch pływaka.
EDIT: daj podkładkę pomiędzy nakrętkę trapezową a pływak tak aby nakrętka nie wystawała poza płaszczyznę pływaka lub prościej wydrukuj pływak tylko daj skalowanie na Z na 200-300%. Górna część pływaka ma być całkiem płaska.

Ja u siebie używam coś takiego. Mam krzywe tr8x2 i to jedyne rozwiązanie jakie całkowicie rozwiązało Z wobble. Z tym, że przy sensorless homing na pewno nie zadziała przy bazowaniu na dole, przy bazowaniu na górze powinno zadziałać. Szybka robota, warto spróbować
IMG_20200917_081903.jpg
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Siwy »

Sensorless mam tylko XY a na Z jest czujnik indukcyjny. Bazowania do góry tez nie mam. Spróbuję tego rozwiązania.

Dzięki za podpowiedź
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Siwy »

Niestety nie pomogło... jest jak było. Zastanawiam sie teraz czy nie przerobić tego na pręty 10mm. Nie będzie aż tak podatne na wygięcia od krzywej śruby. Trochę drukowania i by było ogarnięte.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: japim »

Te prążki masz co 2mm czy co 8mm?
Prawdziwy z-wobble pojawia się przy pełnym obrocie - czyli przy śrubie 8x8 powinien być co 8mm. Śrubę łatwo poznać po ilości zwitek na końcu.
Na pierwszych fotkach nie widać 8mm skoku. Powinny być 4.
A fotki wskazują, że masz paski co 2mm - a to nie będzie związane z pełnym obrotem śruby - tylko co najwyżej z jakością wykonania zwitek.
Jeżeli masz 8x2 to chińskie (i nie tylko) śruby jedno wschodowe mają powżny problem z jakością. Miałem śruby TR10x2 i nie dało rady tego ogarnąć - dopiero TR8x8 rozwiązało problem.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Siwy »

Mam Tr8x8 z ABC-RC. Prążki są co 2 mm. Co tu poradzić ? Nakrętka do wymiany czy w co iść ? Jest sens zmieniać wałki na 8mm ? Mam jeszcze nakrętki te ze sprężynką z kasowaniem luzu. Chyba że druknąć na próbę nakrętki tr8x8 trochę je tam przemaglować by w miarę luźno chodziły na śrubach ale żeby nie było luzu ? Czy nowe śruby ?
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Siwy »

Zauważyłem że wyskokość zniekształceń ma związek z wysokością warstw. Zastanawiam się czy może nie jest problem z XY a nie z osią Z właśnie. Poczytałem i to się nazywa jak chybotanie X/Y. Może też problem jest powiązany z tym że mam rolki 20T a nie 16T jak jest w oryginale i pasek schodzi po skosie do punktów zaczepienia w karetce i stole. Może to jest problemem. Poprawię stół bo tam to mogę wyregulować. Natomiast w karetce no to jedynie mniejsze rolki mogę spróbować zastosować.

Górny element 0.3mm dolny 0.2 mm.
Załączniki
119888460_656010301992548_5529034252527044860_n.jpg
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Siwy »

Dobra no więc po wielu kombinacjach jestem na etapie grzebania w oprogramowaniu. Wyczyściłem eeprom, poustawiałem wszystko na nowo zapisałem ustawienia. Zmieniłem filament na 3d spectrum niebieski PETG. Zmniejszyłem temperaturę i zacząłem zabawę z FLOW. No i tak po zjeździe na 90% bazowej zauważyłem poprawę (ustawiłem też szerokość każdej ścieżki na 0,5mm, bo taką mam dyszę od trójkątnych), następnie poleciałem jeszcze w dół. No i na Flow 85% wydruk jest najlepszy. No tylko zawsze musi być jakieś ALE. Więc taki mini Z wobble się pokazał, ale nie o skoku śruby (tylko wysokość około 1mm) i zaczyna się powyżej 4mm druku od stołu i pod pewnymi kontami są widoczne jeszcze takie delikatne nierówności warstw. Niwelowanie nierówności stołu jest do 2mm ustawione więc to nie to. Czekam na nakrętki z POMU z kasacją luzu dodatkowo nowe rolki na karetkę wlecą (tu już nie oszczędzałem na tym elemencie) o ilości zębów tak jak w oryginale jest czyli 16.

No więc ciąg dalszy walki. Dzięki wszystkim za pomoc w tej sprawie. Piszę wszystko, co zrobiłem dla potomnych może się komuś przyda.

Edit: w zdjęciach na odwrót podpisy z flow. Wszystko w trybie wazy
Załączniki
Warstwa 0,3 flow 85%
Warstwa 0,3 flow 85%
Warstwa 0,3 flow 85%
Warstwa 0,3 flow 85%
Warstwa 0,3 flow 80%
Warstwa 0,3 flow 80%
Warstwa 0,3 flow 80%
Warstwa 0,3 flow 80%
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 33
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Siwy »

Dobra nie ma odzewu ale ogarnąłem. I to rozwiązane przypadkowo. Otóż skakanie napięcia zasilacza podczas pracy stołu w trybie Bang Bang. Zmieniłem na PID, a pwm unormował pobór prądu na mniej skokowy i jest baaaaardzo dobrze teraz. Coś z zasilaczem pomyślę. Może słabo obciążona linia 5V bo to jednak ATX dosyć starszy (GPSAA400W).

Poproszę oklaski i dziękuję wszystkim tu za pomoc :D
Załączniki
120161992_3193242130798656_3662483262240604805_o.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: Berg »

Wyginał Ci się stół w trybie bang-bang. Standardowa sprawa. Było dziesiątki razy na forum. Jak się nagrzewa idzie lekko w górę, potem stygnąc w dół.
Łatwo to sprawdzić było wyłączyć grzanie stołu w połowie wydruku. W sumie dziwne, że nikt Ci nie napisał..... bo widać było wyraźnie przyczynę na szarych wydrukach.
S3b
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Z wobble czy coś innego?

Post autor: FlameRunner »

rafaljot pisze:drugie to drukuje się kostkę i w połowie wydruku wyłącza grzanie stołu, by wyeliminować wyginanie stołu jako przyczynę.
rafaljot pisze:Łatwo to sprawdzić było wyłączyć grzanie stołu w połowie wydruku. W sumie dziwne, że nikt Ci nie napisał.....
Mam się martwić o Twoją pamięć czy po prostu nie wyczułem złośliwości? :D
Berg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”