i3 mega problem z under extrusion (?)

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1343
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: JGFTW »

Powrócił problem niedostatecznej ekstruzji z początku wątku. To nie ghosting/echo.

Kostka jest lekko przegrzana (podwijanie szczegółów liter), niedolana (wzór niedostatecznej ekstruzji) oraz ma nierówną powierzchnię i kulki plastku. Dodatkowo wzór na końcach ścianek świadczy o nieodpowiednich ustawieniach przyśpieszenia - masz włączone junction deviation oraz s curve acceleration? Ewentualnie drukujesz za wolno dla dobranych wartości.

Zastosuj lepsze chłodzenie (wydajniejszy wentylator, popraw tunel powietrza), wymień dyszę i łącznik, a później zmień ustawienia - prędkości i temperaturę druku (możesz wieże wydrukować).

Ten problem da się rozwiązać w kilka godzin, a nie dni. I grzebanie w ustawieniach na tym etapie nic nie zmieni.
xAWx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 52
Rejestracja: 09 mar 2018, 01:05

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: xAWx »

Co do przegrzania, to się zgadzam, dodatkowo podwijają mi się rogi po prawej stronie (nawiew po lewej), chociaż nigdy mi się to nie przydarzało.
Co do funkcji, które wymieniłeś to nie widzę ich w Curze, więc raczej ich nie używam, chyba że występują pod inną nazwą.
Wydruk wyżej był robiony na standardowych ustawieniach, prędkość wynosiła chyba 50mm/s, więc raczej nie tak wolno, bo lepszą jakość uzyskiwałem na 35-40 mm/s. Dyszę wymieniałem kilka dni temu i zbyt dużo nie drukowałem, bo jedynie kostki i nawiew, który okazał się być za wysoko. Robiłem również wieżę temperatur i wskazywała 220-225 stopni i tak też teraz drukuję.
Spróbowałem cofnąć się na wersję cury 4.6 i wybrałem jakiś losowy profil pod i3. Obniżyłem temperaturę o 5 stopni (do 220').
Wyszło to znacznie na plus. Dalej widoczne są te skazy, lecz występują na kilkukrotnie mniejszym obszarze.
Prawa kostka nowa:
zz.jpg
xx.jpg
cc.jpg
vv.jpg
bb.jpg
xAWx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 52
Rejestracja: 09 mar 2018, 01:05

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: xAWx »

Poczytałem teraz wątek testów silka i spróbowałem pozmieniać pewne parametry. Zmniejszyłem temperaturę 225 - > 210 stopni, zmniejszyłem retrakcje na 1mm przy prędkości 40 mm/s, zmniejszyłem temperaturę stołu 60 - > 50 stopni, oraz zmniejszyłem nawiew ze 100 na 50%.
W wyniku tych zmian powierzchnia znów się polepszyła. W przypadku ściany Y efekt niemalże zniknął, na X jest o połowę mniejszy oraz pozbyłem się odwijania rogów od stołu. Uwydatniają się jednak pionowe prążki.
Górna nowa:
3.jpg
2.jpg
1.jpg
xAWx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 52
Rejestracja: 09 mar 2018, 01:05

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: xAWx »

Dla odskoczni od kosteczek postanowiłem wydrukować coś konkretniejszego. Wybór padł na kota poniżej.
Ogólnie to widzę że ustawiona przeze mnie wartość retrakcji (1mm) jest za mała i już to poprawiam.
Tył wydruku wygląda już przyzwoicie, leciutki akceptowalny ghosting.
Zwisy mocno widoczne, ale wydaje mi się że powinienem po prostu użyć podpór, bo przy fan speed 50% i 210 stopniach może tak być.
W wyższych partiach nad obrożą pojawiają się widoczne warstwy - na oko co 3-4 warstwa odróżnia się od reszty.
Powierzchnia na górze nie wygląda najlepiej. Mocno widać skoki warstw i występują mikroszczelinki.
Ogólnie ten wydruk mocno mnie pocieszył, chociaż wiadomo, że nie ma tu kątów powodujących powyższe efekty i jest to warstwa 0.2 zamiast 0.1mm.
k1.jpg
k2.jpg
k3.jpg
k4.jpg
k5.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”