i3 mega problem z under extrusion (?)

Jakość druku Cię nie zadowala?
xAWx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 52
Rejestracja: 09 mar 2018, 01:05

i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: xAWx »

Cześć. Wciąż walczę z ustawieniami cury używając filamentu fibersilk.
Zredukowałem już sporo niedoskonałości, lecz teraz pojawiło się nowe, mianowicie przerywane linie warstwy (?).
Wygląda to jak under extrusion, ale dziwne jest to, że występują one nieregularnie.
drukk.png
Na pierwszym zdjęciu bok wygląda w porządku.

Na drugim zdjęciu ten sam efekt występuje dookoła dołu projektu, ale z różną intensywnością. Dodatkowo dodałem zdjęcie kostki testowej na której efekt ten był zawsze na tej samej wysokości.

Na trzecim zdjęciu widać ten efekt wyżej i jest to raczej jedyna pokrzywdzona strona druku, bo reszta ścian wygląda podobnie do zdjęcia pierwszego.
Dodam, że zauważyłem jakby druk z przodu po prawej stronie (względem drukowania) wyszedł najgorzej.

Macie jakiś pomysł jak na to zaradzić?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: Pjoter »

Jakbym za każdy piksel na tych zdjęciach dostał 1zł to bym miał 2,50...
Tak to widzę mniej więcej:
unnamed.jpg
unnamed.jpg (6.11 KiB) Przejrzano 2197 razy
Nie widzę nic poza tym że występuje jakiś defekt. Jeśli problem występuje tylko z jednej strony (względem heatbedu) to obstawiam problem z chłodzeniem. Jeśli problem występuje z różnych stron ale tylko w jednym miejscu na warstwę to obstawiam problem retrakcją podczas zmiany warstwy. Dodatkowo wydaje mi się że masz underextrusion lub problem z chłodzeniem na jednej z dolnych powierzchni.

edit: widzę że masz drukarkę Anycubic i3 Mega - stockowe chłodzenie jest dosyć słabe. Obstawiam że przyczyną części defektów jest właśnie ono.
JGFTW, seler1500
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1351
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 716

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: JGFTW »

Daruj sobie fibersilka na razie - ukrywa błędy i można coś przeoczyć. Niedostateczna ekstruzja oczywiście jest widoczna, ale drukuj kalibracyjne wydruki na czymś innym, żeby było widać.

Przede wszystkim - po co zakładasz kolejny wątek praktycznie o tym samym?
Odpisałem Ci w tamtym temacie.
xAWx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 52
Rejestracja: 09 mar 2018, 01:05

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: xAWx »

U mnie zdjęcia nie wyglądają aż tak źle. Podkręciłem ostrość, żeby było dobrze widać wady, może dlatego.
Jutro wydrukuje nawiew, bo mam ten stockowy i może delikatnie się polepszy.
Przy kostkach zmieniałem retrakcję i jej prędkość, ale na każdej były widoczne linie na górze i dole (zdjęcie środkowe), zawsze na tej samej wysokości i o zbliżonym natężeniu. Tutaj jest jakaś zasada, ale przy tym większym modelu kompletnie jej nie ma. W niższych partiach defekty są na każdej ścianie inne, a w wyższych partiach tylko strona z trzeciego zdjęcia jest naruszona.
xAWx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 52
Rejestracja: 09 mar 2018, 01:05

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: xAWx »

JGFTW pisze:Daruj sobie fibersilka na razie - ukrywa błędy i można coś przeoczyć. Niedostateczna ekstruzja oczywiście jest widoczna, ale drukuj kalibracyjne wydruki na czymś innym, żeby było widać.

Przede wszystkim - po co zakładasz kolejny wątek praktycznie o tym samym?
Odpisałem Ci w tamtym temacie.
Dzisiaj drukowałem głównie kostki, a ten model był dla sprawdzenia, bo jakość kostek znacznie się polepszyła oprócz tego mankamentu.
Co do posta to nie wydaje mi się, żeby był o tym samym, bo wtedy ten problem u mnie nie występował. Były tam warstwy jedna dalej druga bliżej względem środka. Dodatkowo odpisałeś mi teraz, a myślałem że post już umarł. Oczywiście dziękuję za rady z tamtego posta i na pewno je wykorzystam ;)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: Pjoter »

Zdjęcia moich wydruków. Robione telefonem, nie żadną lustrzanką. Zobacz np. zdjęcia fiolteowej monety. Dobre zdjęcie wydruku to takie że widać każdą pojedynczą warstwę. Na twoich zdjęciach nic nie widać.
viewtopic.php?f=9&t=5761

Kostka jest drukowana w taki sposób że na dolnych i górnych warstwach początek i koniec jest w tym samym miejscu. Ten drugi model ma już inaczej wyliczaną linie szwu osi Z. Potwierdza to moją teorię o defektach powstających w okolicy szwu osi Z (miejsce gdzie warstwa niższa się kończy, głowica jedzie do góry i zaczyna kolejną warstwę).

Mi by było szkoda fibersilku na kalibracje drukarki. Do takich zastosowań jest filament PLA szare (tak, kolor jest ważny).

Parametry retrakcji zmieniałeś jakoś z głową czy po prostu stwierdzałeś że spróbujesz zwiększyć parametr A lub B i testowałeś? I czemu na modelu kostki? Retrakcję kalibrujesz na dwóch wieżach :D tak aby występowała retrakcja w modelu.

Drukowałeś wieżę temperatur dla tego materiału?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
xAWx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 52
Rejestracja: 09 mar 2018, 01:05

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: xAWx »

Przepraszam, mój aparat w telefonie nie jest najlepszy, a już szczególnie przy słabym świetle :/
Kostkę drukowałem, bo zależało mi na uzyskaniu jak najgładszej powierzchni i na tym się skupiałem, bo chciałbym stosować fibersilk do gładkich wydruków typu np. low poly.
Co do szwu Z, to nie wydaje mi się, żeby to było problemem, bo skazy nie są wypukłe, ale raczej wklęsłe i ciągnące się horyzontalnie.
Retrakcje zmieniałem delikatnie i stopniowo korzystając z porad wygrzebanych z internetu.
Wieży nie drukowałem, początkowo testowałem 230 stopni używane przez ludzi w recenzjach fibersilku, a teraz obniżyłem o 5 stopni. Jeżeli jest różnica to minimalna, ale możliwe że jutro zrobię tą wieżę i słupki do retrakcji.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: Pjoter »

Nie ma za co przepraszać. Po prostu bez dobrych zdjęć my nie wiemy co tam się dzieje więc i słabo pomóc możemy.
Do uzyskania gładkich wydruków musisz przeprowadzić kalibrację drukarki. Mimo wszystko najlepiej to zrobić na szarym PLA. Staranie i poprawnie skalibrowana drukarka odwdzięczy się tym, że każdy nowy materiał będzie się szybko kalibrowało (wieża temp wtedy zazwyczaj starcza).
Zrób wydruk i powiedz czy skazy występują tam gdzie jest szew osi Z, czy może na innej ściance. Bez tego ja gdybam swoje a ty swoje. Horyzontalne braki wskazują na to że przy zmianie warstwy ucieka Ci z dyszy za dużo materiału. Może masz źle dobrana retrakcję, może zbyt wysoką temp. Nie wiem, za mało danych by coś ustalić. Strzelam najprawdopodobniejsze przyczyny wg mnie.
Problem z takim podawaniem temp jest taki, że każdy ma inny termistor w drukarce. W pewnym momencie miałem dwie drukarki które miały dwa bardzo różne termistory. Ten sam materiał, ten sam hotend, te same prędkości itp. Różne płyty (Duet i RAMPS) i termisotry (nie pamiętam jakie). Ten sam materiał na jednej leciał w 185 a na drugiej 215. Różnica 30 C.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
xAWx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 52
Rejestracja: 09 mar 2018, 01:05

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: xAWx »

Znalazłem nakładke macro na obiektyw. Nie wiem, czy to coś zmienia, ale może widać nature skaz.
Kostka (zaznaczona widoczna linia):
1.png
Model (miejsce ze zdjęcia trzeciego):
2.png
Faktycznie koniecznie muszę wydrukować wieże temperatur. Nie wiedziałem, że mogą być to różnice tego rzędu :P
Na kostce skazy są równo rozłożone na każdej ściance na dwóch poziomach (na dole około 0.5 mm wysokości skazy, a na górze około 1mm).
Podobna linia występuję na dole ww. modelu również dookoła, a wyżej na 1/5 obwodu w jednej "sekcji" praktycznie od góry do dołu, z tym że miejscami mocnej, a miejscami słabiej. Z tego co teraz widzę w modelu, to prawdopodobnie jest to na miejscu szwu, lecz ustawiłem sharpest corner, więc nie jestem pewien.
xAWx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 52
Rejestracja: 09 mar 2018, 01:05

Re: i3 mega problem z under extrusion (?)

Post autor: xAWx »

Wydrukowałem wieżę temperatur, ale ciężko jest mi coś wywnioskować, bo różnice są prawie niezauważalne. Jeśli miałbym wybierać to przedział 220-225 stopni wygląda chyba najlepiej, a aktualnie drukowałem właśnie na 225. Na tych wystających elementach widzę prawdopodobnie niedostateczne chłodzenie, wydrukuje nowy nawiew, może to pomoże. Co do linii o których jest post, to występują tylko na jednym czy dwóch poziomach ponad temperaturą 235 stopni. Na tylnej części, za mostami na każdym piętrze występuję taka sama skaza (5 czy 6 kropek niemalże w tym samym ustawieniu). Co do samych mostów to każdy jest bardzo podobnie "poszatkowany", a poniżej 215 stopni pojawiają się lekkie zwisy pojedynczych warstw.
1..jpg
2..jpg
3..jpg
4..jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”