Problem temperatury silnika ekstrudera

Jakość druku Cię nie zadowala?
Maciek11.09
Postów w temacie: 3
Posty: 72
Rejestracja: 30 sie 2020, 01:01
x 11

Problem temperatury silnika ekstrudera

Post autor: Maciek11.09 »

Cześć, drukarka AM8 płyta główna SKR 1.3, sterowniki TMC2209 UART, prąd ekstrudera ustawiony na 600mA jednak występuje następujący problem. Po druku około 2h silnik ekstrudera osiąga wysoka temperaturę razem z radelkiem (ekstruder Prusa i3 MK 2.5) przez co filament PLA ślizga się na radelku i nie zostaje podawany. Czy ktoś z kolegów ma pomysł na pozbycie się tego problemu? Mam jeszcze stepy A4988 ale są one głośne i dlatego ich nie używam, oraz zamówiłem LV8729 z tego co się dowiedziałem są one nawet ciche, oraz mniej się grzeją od TMC, przez co lepiej nadają się na ekstruder. Napewno któryś z kolegów to przechodził, czy macie jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem temperatury silnika ekstrudera

Post autor: dragonn »

A jesteś pewny że masz prawidłowo skonfigurowany TMC2209?
Różne TMC mają różne rezystor R-sense, jeśli wartości ich podana w sofcie nie jest prawidłowa to prąd który ustawiasz nie będzie tym co faktycznie myślisz a może być większy/mniejszy.
Druga sprawa, przydałaby się informacja jeszcze jaki to silnik.
Trzecia sprawa, jaka temperatura to jest "wysoka"? Silnik krokowy po dłuższej pracy musi być ciepły, nie powonień parzyć ale zauważalnie ciepły. Jeśli jest zimny to znaczy że wykorzystujemy tylko ułamek tego mocy.
Maciek11.09
Postów w temacie: 3
Posty: 72
Rejestracja: 30 sie 2020, 01:01
x 11

Re: Problem temperatury silnika ekstrudera

Post autor: Maciek11.09 »

Silnik NEMA 17 42SHDC3025-24B, temperatura wysoka miałem na myśli około 65* na „blachach” silnika.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem temperatury silnika ekstrudera

Post autor: dragonn »

No to nie jest jakaś drastyczna temperatura żeby dla silnika to był problem. A to że przy 600mA się grzeje to się nie dziwię jak to jest silnik 0.9A -_-. Słabszego nie było? ;p
Pokaż tą całą konstrukcję co tam masz, ja to bym dał wentylator na radełko i przestał się martwić.
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Problem temperatury silnika ekstrudera

Post autor: Holgin »

Wg mnie to za duża temperatura jak na taki prąd/silnik. Sprawdzałeś w sofcie że na pewno TMC ma połączenie? Jeżeli wiesz jak, spróbuj ustawić niższe napięcie potencjometrem na stepsticku i zobacz. Mogłeś też ustawić zły (nie ustawić w ogóle) adresu dla TMC2209.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Problem temperatury silnika ekstrudera

Post autor: japim »

Jakiej produkcji masz te TMC?

Ja mam Fysteca. I coś ewidentnie z nimi jest nie tak. Mam duże silniki 2A 60mm długości, dla których nawet pełna moc TMC to powinien być pikuś - ale w trybie standalone i StealthChop grzeją się (ponad 50st i ciężko utrzymać silnik w ręce) przy ustawieniu IRMS na 1A...
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem temperatury silnika ekstrudera

Post autor: dragonn »

Jak mówiłem, sprawdzaliście R-sense czy w Marlinie jest to co jest faktycznie na stepsticku?
rezystory R-sense to typowo dwa największe rezystory SMD na stepsticku ułożone równoległe do siebie od strony podłączenia silnika.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Problem temperatury silnika ekstrudera

Post autor: japim »

Ja mam standalone. Ale z ciekawości sprawdzę co tam Chińczycy przylutowali.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Maciek11.09
Postów w temacie: 3
Posty: 72
Rejestracja: 30 sie 2020, 01:01
x 11

Re: Problem temperatury silnika ekstrudera

Post autor: Maciek11.09 »

dragonn pisze:No to nie jest jakaś drastyczna temperatura żeby dla silnika to był problem. A to że przy 600mA się grzeje to się nie dziwię jak to jest silnik 0.9A -_-. Słabszego nie było? ;p.
Silnik oryginalny od Anet A8, myślisz zmienić na większy prąd np 1.5A?
Holgin pisze:Wg mnie to za duża temperatura jak na taki prąd/silnik. Sprawdzałeś w sofcie że na pewno TMC ma połączenie? Jeżeli wiesz jak, spróbuj ustawić niższe napięcie potencjometrem na stepsticku i zobacz. Mogłeś też ustawić zły (nie ustawić w ogóle) adresu dla TMC2209.
Vref ustawione aktualnie na 1.2v podobno jest tak zalecane, tmc raczej napewno ma połączenie, z pozycji
Menu mogę zmienić prądu i inne „bejery”, na mniejszym prądzie niestety gubi kroki.
japim pisze:Jakiej produkcji masz te TMC?..
Producent TMC TRINAMIC, natomiast cały step od MKS
dragonn pisze:Jak mówiłem, sprawdzaliście R-sense czy w Marlinie jest to co jest faktycznie na stepsticku?
rezystory R-sense to typowo dwa największe rezystory SMD na stepsticku ułożone równoległe do siebie od strony podłączenia silnika.
Podpowiesz mi jak to sprawdzić w marlinie? Na stepie dwa największe rezystory które są obok siebie to R110

Sama drukarka wyglada następująco
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem temperatury silnika ekstrudera

Post autor: dragonn »

To jest 0.11 Ω
https://marlinfw.org/docs/hardware/tmc_drivers.html a tu jest konfiguracja, opcja R_SENSE.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”