Górne warstwy i linie na ściankach

Jakość druku Cię nie zadowala?
Qu8
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2020, 16:54

Górne warstwy i linie na ściankach

Post autor: Qu8 »

Cześć,
Mam problem z liniami pojawiającymi się w miejscu styku ścian i górnych warstw.
Moja drukarka to Ender 3 a Slicer to Cura 4.6.1, filament to PLA Devil Design.
Drukuję z dyszą 0.3 mm, szerokość linii też 0.3 a wysokość 0.12.

Co próbowałem:
- zmieniać temperaturę,
- zwiększać wypełnienie
-ustawić wszystkie prędkości na identyczne.
-zmieniać ustawienia 'overlap'
- zwiększyć ilość ścian do 3
- ustawić minimalny czas warstwy na 40 sekund i zmienić minimalną prędkość do 1mm/s by te warstwy rzeczywiście stygły 40 sekund.

Nie wiem co robić, nie wydaje mnie się to normalne, jest to dosyć widoczne, nie widziałem czegoś podobnego na zdjęciach wydruków kostki kalibracyjnej.

Jakieś pomysły?
Załączniki
IMG_20200921_173931.jpg
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Górne warstwy i linie na ściankach

Post autor: McKee »

Qu8 pisze:Jakieś pomysły?
Tak, wrzuć jakieś zdjęcia na których coś widać. Z tego powyżej można się jedynie domyślać jak element jest ten element na zdjęciu był drukowany. Chyba pierwsza warstwa jest za nisko. Ale to domysły tylko.

PS.: Jeżeli to Twoje pierwsze wydruki to zmień dyszę na 0.4mm - na większej jest łatwiej "opanować drukarkę" / zdobyć doświadczenie.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 423
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 164

Re: Górne warstwy i linie na ściankach

Post autor: denior »

Chlodzisz wydruk? Wygląda na przegrzany
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Qu8
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2020, 16:54

Re: Górne warstwy i linie na ściankach

Post autor: Qu8 »

Oczywiście, chłodzę wydruki, ustawione chłodzenie na 100%, nadmuch oryginalny, nie zmieniałem.
Tutaj drukowane w 195 stopniach, jak wydrukuję w 180 efekt podobny. poniżej 175 już występują problemy z ekstruzją więc chyba tak jak powinno być, temperatura stabilna.

Jak widać na załączonym fragmencie kostki występują linie na wysokościach na których tworzone są 'górne warstwy'.
Pierwsza warstwa wychodzi gładka.
Załączniki
gora.jpg
bok.jpg
Qu8
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2020, 16:54

Re: Górne warstwy i linie na ściankach

Post autor: Qu8 »

Niestety, problemu nie udało się rozwiązać, pytałem w innych miejscach i nikt nie potrafi pomóc, wygląda na to, że to coś nietypowego, nie znalazłem podobnych zapytań.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Górne warstwy i linie na ściankach

Post autor: McKee »

Może źle pytasz, lub źle ilustrujesz.
Ja np. dalej nie wiem o co ci chodzi. Czy dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają ten sam przedmiot? (Bo nie wydaje mi sie). Co jest nie tak na 2-gim zdjęciu?
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Qu8
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2020, 16:54

Re: Górne warstwy i linie na ściankach

Post autor: Qu8 »

McKee pisze:Może źle pytasz, lub źle ilustrujesz.
Ja np. dalej nie wiem o co ci chodzi. Czy dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają ten sam przedmiot? (Bo nie wydaje mi sie). Co jest nie tak na 2-gim zdjęciu?
Tak, to ten sam przedmiot (połowa kostki XYZ) , tyle, że na jednym zdjęciu oderwałem raft.
Warstwy o których piszę w Slic3rze nazywają się solid a w Curze Top. (zaznaczyłem na obrazku na czerwono o co dokładnie chodzi)
Chodzi o to, że na wysokościach na których tworzone są takie warstwy pojawiają się dosyć widoczne linie wokół ścian drukowanego obiektu. Jest to związane z tymi solid/top warstwami.

Zwróć uwagę na wysokość liery Z i widoczną linię na jej wysokości oraz na to, że identyczna sytuacja występuje na samej górze oraz w niewielkim stopniu na wysokości litery X.
Załączniki
zrzut.png
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Górne warstwy i linie na ściankach

Post autor: JGFTW »

Przegrzewasz materiał i zwiększenie czasu stygnięcia warstwy tego nie zmieni - podwijanie materiału świadczy, że temperatura jest ogólnie za wysoka i to jest IMHO głównym problemem*.

Przewężenia są spowodowane zmianą temperatury na warstwie i powinieneś znaleźć zakres w jakim ten efekt jest niewidoczny/mniej widoczny.

Zmiejsz temperaturę, zwiększ prędkość, zwiększ liczbę ścianek (5-6), może jeszcze spróbuj ustawić wykonywanie wewnętrznych ścianek najpierw. Sprawdź czy się cokolwiek poprawi.

Natomiast, żeby znaleźć odpowiednie wartości temperatury i prędkości musiałbyś sporo poeksperymentować drukując wieżę temperatur oraz prędkości.

*ewentualnie dysza 0.3 może bardziej uwidaczniać wady mechaniczne, które mogą dokładać się do takiej jakości. Warstwy nie są super równo nakładane na miejscach bez prze

Zakładam, że inne zdjęcia kostek kalibracyjnych nie mają opisanego tego problemu, ponieważ dysze 0.3mm są mniej popularne - być może nie bez powodu.
Jeżeli okaże się, że zmiana ustawień nie da pożądanych efektów albo nie znajdziesz odpowiednich wartości to rozważ zmianę dyszy na 0.4mm
Qu8
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2020, 16:54

Re: Górne warstwy i linie na ściankach

Post autor: Qu8 »

Niestety do dzisiaj problemu nie rozwiązałem. Kombinowałem z ulepszaniem chłodzenia, bez większych efektów. Może mało kto zwraca na to uwagę ponieważ na innych kolorach jest to prawie niewidoczne.
Qu8
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2020, 16:54

Re: Górne warstwy i linie na ściankach

Post autor: Qu8 »

Wygląda to jakby warstwa się kurczyła, linia jest z każdej strony do wewnątrz ale to PLA, chyba nie powinno tak być.
Z filamentu Fiberlogy PLA wychodzi nieco lepiej (co ciekawe dla białego PLA zalecają minimalną temperaturę 230(!) stopni, pytałem o tą informację i potwierdzili)
Załączniki
IMG_20201213_004848.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”