Ender 5 - Oś Y

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 4
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Ender 5 - Oś Y

Post autor: czasnagli »

dodam coś od siebie - od dłuższego czasu też próbuje zlikwidować te prążki, które uwidoczniły się jeszcze bardziej po zmianie wałków na 12mm i łożysk MSM, które chodzą dosyć ciasno. Próbowałem praktycznie wszystkich konfiguracji: rolki chińskie, rolki od Mellow, tani pasek, pasek gates, silnik 0.9deg, 1.8deg, różne napięcia pasków, prądy, stepsticki itd. Przejrzałem forum Prusy w zakresie VFA. U mnie prążki są co ok. 0.8mm co daje 8 pełnych kroków elektrycznych.
Aby wykluczyć kwestię silników wydrukowałem na szybko przekładnie 1:2 na oś X. Wydruk kostki w konfiguracji 1.8deg, 1.8deg 1:2, 0.9deg, 0.9deg 1:2 dały praktycznie takie same rezultaty. Różnice były kosmetyczne w widoczności, ale częstotliwość prążków taka sama.

Wniosek - wg mnie zbyt sztywna konstrukcja uwidacznia niedoskonałości.

Z ciekawości zrób jeden test, którego ja przy wałkach zrobić nie mogę. Spróbuj poluzować kółka wózków X i Y aby chodziły bardzo lekko i wydrukuj kostkę. Ghosting będzie większy ale zastanawiam się jak wpłynie to na prążki.
1kamil
Postów w temacie: 12
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Ender 5 - Oś Y

Post autor: 1kamil »

czasnagli pisze:Z ciekawości zrób jeden test, którego ja przy wałkach zrobić nie mogę. Spróbuj poluzować kółka wózków X i X aby chodziły bardzo lekko i wydrukuj kostkę. Ghosting będzie większy ale zastanawiam się jak wpłynie to na prążki.
Spróbowałem to dziś. Rezultat subiektywnie lepszy, ale po dokładniejszym przyjrzeniu się, rezultat praktycznie ten sam.

Spróbowałem też drukować super wolno: 10mm/s na obrysie. Prążki są dalej. Są tak jakby minimalnie mniej widoczne,
ale nadal.

Dlatego chciałbym spróbować z płytką Creality. Bo oprócz "moire" nie pamiętam prążków, i patrząc na stare wydruki wydaje mi się, że ich też nie było. Trochę mnie zastanawia, może problemem jest za duże obciążenie linii 5V na SKR MINI, co skutkuje zbyt małym napięcie na TMC? Ale to raczej bym oczekiwał ogólnych problemów ze stabilnością, a z tym nigdy nie było problemu.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ender 5 - Oś Y

Post autor: Berg »

Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ender 5 - Oś Y

Post autor: japim »

Mi to jednak wygląda na paski spowodowane paskami poruszającymi oś Y.
Jeżeli napięte są jak struna i do tego jeszcze rolki napinające są gładkie a nie z zębami - to efekt murowany.
@Panwiadro coś wie o paskach od pasków i przekładni...
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
1kamil
Postów w temacie: 12
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Ender 5 - Oś Y

Post autor: 1kamil »

japim pisze:Jeżeli napięte są jak struna i do tego jeszcze rolki napinające są gładkie a nie z zębami - to efekt murowany.
Ciekawe. To miałoby sens.

Przy okazji zrobiłem test: poluzowałem v-rollery tak mocno jak się dało aby się jeszcze trzymały jako tako.

Efekt wydaje się trochę jakby mniejszy, szczególnie na środku. Teraz to bardziej wygląda na wibrację z racji kinetyki.
Kostka wyszła średnia, z całkiem niezłym X-em, oczywiście więcej ghosting, co jest oczekiwane.
pla_blue_v_lose_x.jpg
pla_blue_v_lose_xx.jpg
pla_blue_v_lose_y.jpg
pla_blue_v_lose_yy.jpg
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ender 5 - Oś Y

Post autor: Berg »

japim pisze:Mi to jednak wygląda na paski spowodowane paskami poruszającymi oś Y.
Jeżeli napięte są jak struna i do tego jeszcze rolki napinające są gładkie a nie z zębami - to efekt murowany.
Tak, jeśli odstępy między prążkami są dokładnie 2mm to najpewniej pochodzą gdzieś od pasków/rolek. Tu jednak to wyraźnie nie to.
Poluzowanie pasków spowoduje, że karetka, zwłaszcza tam, gdzie jedzie szybciej porusza się z jakimś bezwładem, przez to płynniej, więc prążki będą mniejsze.
Dokładnie to widać na kostce. Tam gdzie prędkość rosła to prążki zaczęły zanikać.
Przy czym oczywiście poluzowanie pasków wygeneruje inne problemy jakości druku.
Myśleć panowie, więcej myśleć, mniej pisać w kółko to samo i po raz setny odkrywać Amerykę....
JGFTW
1kamil
Postów w temacie: 12
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Ender 5 - Oś Y

Post autor: 1kamil »

Patrząc po ilości prążków najsensowniejsze wyjaśnienie do 1.8o. Czy ten motor będzie OK? https://allegro.pl/oferta/silnik-krokow ... 8510600857. Szukam czegoś po taniości.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 4
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Ender 5 - Oś Y

Post autor: czasnagli »

1kamil pisze:Patrząc po ilości prążków najsensowniejsze wyjaśnienie do 1.8o. Czy ten motor będzie OK? https://allegro.pl/oferta/silnik-krokow ... 8510600857. Szukam czegoś po taniości.
Nie zauważysz zmian, mam takie zainstalowane
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ender 5 - Oś Y

Post autor: Berg »

https://blackfrog.pl/silnik-krokowy-ldo ... -1808.html
https://botland.com.pl/pl/silniki-kroko ... 10846.html

niestety ciężko kupić w pl wersje z wałkiem na dwie strony.
Dlatego zostaje rozwiązanie, o którym pisałem na poprzedniej stronie. Przy czym przy silniku 0.9 nie trzeba robić przełożenia.

PS: zdarzało mi się wybijać wał silnika z rotora młotkiem, w ten sposób można go trochę wystawić na drugą stronę. ja bym tak spróbował ale nikomu tego nie będę polecał by nie miał potem pretensji jak spieprzy. Dawno temu był wątek o tym jak @kopytko zamienił w silniku wałki na śruby TR-5 tam było to opisane i zilustrowane
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 4
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Ender 5 - Oś Y

Post autor: czasnagli »

42BYGHM809 też próbowałem i efekt ten sam.

Jak chcesz sprawdzić czy przy 400 krokach będzie różnica możesz spróbować z przekładnią tak jak rafaljot pisał. Wrzucam na szybko zrobioną przekładnię. Potrzebny pasek 200mm, koło 40T fi8, 20T fi8, dwa łożyska 608, wał 8mm - może być aluminiowa rurka z Castoramy. Pasuje na oś X oraz Y -dajesz dłuższy wał i masz dwustronny motor. Druk z supportem wewnętrznym.

Jak nie chce Ci się drukować to mogę dać Ci gotową przekładnię - bo ja różnicy nie zauważyłem.
Załączniki
X_gear_plate.stl
(423.13 KiB) Pobrany 72 razy
X_gear.stl
(827.13 KiB) Pobrany 97 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”