Ender 3 - stół "rozkalibrowuje" się po wydruku

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 3
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Ender 3 - stół "rozkalibrowuje" się po wydruku

Post autor: Raven »

FlameRunner pisze:bez luzu i bez wciskania na siłę.
I tu właśnie jest "pies pogrzebany", bo kartkę łatwiej dodatkowo zgnieść dyszą:). Dla mnie jest łatwiej używać szczelinomierza, bo ma konkretną grubość listka, której kartką nie uzyskam, ale...... co kto lubi i w czym ma wprawę tego będzie używał.
Awatar użytkownika
Pan Cebula
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 09 lis 2020, 20:31

Re: Ender 3 - stół "rozkalibrowuje" się po wydruku

Post autor: Pan Cebula »

Z samym poziomowaniem na kartkę przed ponownym złożeniem raczej nie miałem problemów. Najwidoczniej muszę jeszcze pokombinować z rolkami, bo wszystkie śruby mam dokręcone.

Jak robię przejazd i tylko sprawdzam wysokość, to w każdym punkcie jest tak jak było wcześniej. Jak reguluję ułożenie stołu w jednym miejscu, to zaczyna się impreza i każda strona trochę ucieka, raz mniej, raz więcej.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - stół "rozkalibrowuje" się po wydruku

Post autor: FlameRunner »

Adinfo
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1101
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Ender 3 - stół "rozkalibrowuje" się po wydruku

Post autor: Adinfo »

Świetne rozwiązanie z regulacją stołu.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 1
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Ender 3 - stół "rozkalibrowuje" się po wydruku

Post autor: kamilxxg »

Jak mocno masz skręcone sprężyny? Lekko ugięte czy ściśnięte na maksa?

Ja jak jeszcze miałem fabrycznego Endera to ustawiłem tak, że były porządnie skręcone i rzadko musiałem poprawiać poziomowanie stołu.
Z uwagi na popularność tych żółtych sprężyn przy okazji zakupów na ali kupiłem je, zamontowałem, po czym, nie stwierdziłem, żadnej poprawy.

Natomiast nie wiem czy do końca rozumiem jedno zdanie
Pan Cebula pisze:Natomiast po zakończeniu wydruku, stół jakby opada w dół i przy wykonaniu płaskiej płytki wychodzą luźne paski.
Stół nie może opaść jeśli kółka są odpowiednio skręcone, a raczej jedno kółka którymi możesz to regulować, przy maksymalnym luzie stół może dyndać na boki (jeśli drukujesz na środku to dyndanie i tak będzie miało małe znaczenie). Jeśli pasek od osi Y będzie luźny a nawet całkowicie zdjęty to stół powinien pewnie jeździć po profilu. To co przy dobrym docisku kółek do profili może być zmienne to np. krańcówka, przy kilkukrotnym bazowaniu możesz zaobserwować czy jest to powtarzalne czy nie, czy dysza ma taką samą odległość od stołu. Jeśli kombinowałeś coś przy Z to sprawdź też czy sprzęgło jest dobrze przymocowane do śruby lub wału silnika. Poziomujesz zawsze na rozgrzanym stole?
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
Pan Cebula
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 09 lis 2020, 20:31

Re: Ender 3 - stół "rozkalibrowuje" się po wydruku

Post autor: Pan Cebula »

kamilxxg pisze:Jak mocno masz skręcone sprężyny? Lekko ugięte czy ściśnięte na maksa?
Sprężyny mam raczej mocno dociśnięte, kupiłem takie; https://allegro.pl/oferta/sprezyna-stol ... 9639968461

Nie mogę sprawdzić, czy pierwotny problem nadal występuje (podejrzewam, że to była sprawka złego złożenia drukarki). Tak jak pisałem wcześniej, nie mogę teraz wypoziomować dobrze stołu, zawsze któraś strona mi ucieka. Zastanawiam się, czy to może być wina źle dociśniętych rolek od osi Y, czy śrub, czy jeszcze czegoś innego. Składałem drukarkę ponownie, posiłkując się tym filmem: https://youtu.be/me8Qrwh907Q dokładnie powtarzając wszystkie czynności.

Poziomuję zawsze przy rozgrzanym stole i dyszy. Kiedy robię "puste" przejazdy, tzn. bez regulowania stołu, to dysza pozostaje na takiej samej wysokości.
Awatar użytkownika
tomek_3100
Postów w temacie: 2
Posty: 253
Rejestracja: 12 lis 2019, 08:33
Drukarka: Xy2 pro, V2
x 32
Kontakt:

Re: Ender 3 - stół "rozkalibrowuje" się po wydruku

Post autor: tomek_3100 »

Zdemontuj stół całkowicie, sprawdź na ile on prosty...
Podejrzewam, że nie masz szyby tylko jakieś podkładki...
Jeśli za mocno naciągasz którąś stronę(np kilka obrotów śruby), cały stół albo mocowanie może się odkształcić. Przy regulacji sąsiedniego narożnika to naprężenie się zmienia i w ten sposób ucieka poziomowanie...
Tak walczyłem z moją byłą Anet A6.
Montaż szkła 4mm i powolne poziomowanie rozwiązały problem definitywnie.
Przez powolne poziomowanie mam na mysli:
Ustaw "na oko" lub jakimś sprzętem stół mniej więcej równo do ścisku sprężyn. Powiedzmy taki punkt w którym jeszcze nie ściskasz sprężyny, ale luzu już niema...
Opuść ręcznie dyszę do poziomu stołu i zobacz, czy prosto, w razie potrzeby delikatnie reguluj...
Regulacja na zasadzie jeśli narożnik, który ustawiasz wymaga pełnego obrotu śruby to narożniki sąsiadujące od razu o pół obrotu, a ten po przekątnej o 1/4. I dalej sąsiedni i powtórzyć w ten sam sposób.
Nie musisz za pierwszym przejściem uzyskać ideału, tylko orientacyjnie, który wymaga większej korekty, który mniejszej.
I nie kręć więcej niż 1 obrót każdej śruby na raz.
Potem dysza np. 0,2mm w dół i znowu to samo
Wymaga to kilku przejść dookola i na końcu homeZ i sprawdzasz...
Początek możesz nawet na zimnym i rozgrzać dopiero pod koniec. U mnie w Anet nie było zauważalnej różnicy pomiędzy poziomowaniem na zimno i na gorąco;)
Anet A6---sprzedana:)
CoreXY ---sprzedana:)
Tronxy xy2 pro -- wół roboczy :)
CoreXY v2--- kalibruje...
Flsun i3- zmodowana/sprzedana
Awatar użytkownika
Pan Cebula
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 09 lis 2020, 20:31

Re: Ender 3 - stół "rozkalibrowuje" się po wydruku

Post autor: Pan Cebula »

Witam ponownie,

Niestety dalej nie mogę dojść do ładu z moim Enderem... Składałem go jeszcze raz, upewniając się dokładnie, że wszystkie profile są równe. Rolki wydają się nie być za ciasno ani za luźno. Nie wiem czy mam dalej ten sam problem, czy to już coś innego...

Kiedy wypoziomuję stół (nagrzany stół i dysza, Z na 0.1) i zrobię auto home, to jak wrócę w ostatnio sprawdzane miejsce, to dysza znajduję się trochę bliżej stołu niż zaraz po wypoziomowaniu. Co może być tego powodem?
tomek_3100 pisze: Podejrzewam, że nie masz szyby tylko jakieś podkładki...
Mam stockowe szkło Creality #4mm (Ender 3X), które w zasadzie też nie jest jakoś szczególnie proste :/
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1354
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 731

Re: Ender 3 - stół "rozkalibrowuje" się po wydruku

Post autor: JGFTW »

Masz elastycznę sprzęgło łączące silnik ze śrubą na osi Z?

Jeżeli tak to wymień na drukowane: https://www.thingiverse.com/thing:602481
Awatar użytkownika
Pan Cebula
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 09 lis 2020, 20:31

Re: Ender 3 - stół "rozkalibrowuje" się po wydruku

Post autor: Pan Cebula »

Tak, mam stockowe elastyczne sprzęgło. Mam nadzieję, że jeśli uda mi się to dobrze wydrukować, to pozbędę się mojego problemu...
Czy wystarczy wydruk z PLA, czy lepiej iść w PET-G?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”