Problem z kostką kalibracyjną

Jakość druku Cię nie zadowala?
c8ak6e
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 17
Rejestracja: 07 lis 2020, 22:27

Re: Problem z kostką kalibracyjną

Post autor: c8ak6e »

Dziś jeszcze raz wydrukowałem kostkę, tym razem pociąłem Cura z ustawieniami, które sam wymyśliłem (powiem szczerze, że nie ogarniam wszystkiego, drukarkę mam od powiedzmy paru dni). Według mnie jest lepiej ale nie do końca wiem od czego. Szwy na pustych ściankach są równe, nie wyczuwam żadnym nierówności.
Podpowiedzcie proszę czym eksperymentować (jakim/jakimi parametrami) aby zlikwidować to odznaczające się narożniki.
Ustawienia wydruku na zdjęciu.
Załączniki
pusty_bok_2.jpg
pusty_bok_1.jpg
y.jpg
x.jpg
dol.jpg
gora.jpg
naroznik.jpg
ps.jpg
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Problem z kostką kalibracyjną

Post autor: JGFTW »

Masz bardzo wyraźny ghosting, należy skalibrować przyśpieszenia.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Mnvj6xCzikM

https://teachingtechyt.github.io/calibration.html#accel


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=KaFp6Eqk0QI

Ewentualnie zastanowić się nad tłumieniem drgań np poprzez płytę betonową z jakimś elastomerem pod spodem.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Problem z kostką kalibracyjną

Post autor: Cosik »

c8ak6e pisze:
jakubperson pisze:wynik to: 0,87mm. To dobrzy czy źle?
Źle, to nie jest pojedyncza ścianka tylko dwie(?) Zrób w trybie wazy.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
c8ak6e
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 17
Rejestracja: 07 lis 2020, 22:27

Re: Problem z kostką kalibracyjną

Post autor: c8ak6e »

Cosik pisze:
c8ak6e pisze:
jakubperson pisze:wynik to: 0,87mm. To dobrzy czy źle?
Źle, to nie jest pojedyncza ścianka tylko dwie(?) Zrób w trybie wazy.
Czyli jeżeli dysza ma 0,4 to ja muszę "Wall Thickness" ustawić na 0,4? Wtedy będzie pojedyncza ścianka?
Aktualnie mam ustawione "Wall Thickness" na 1,2 i Wall Line Count na 3; czyli jedna ścianka o potrójnej grubości, dobrze to rozumiem?
A o co chodzi z tym abym zrobił to w trybie wazy?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Problem z kostką kalibracyjną

Post autor: dziobu »

c8ak6e pisze:A o co chodzi z tym abym zrobił to w trybie wazy?
http://www.google.com/search?q=tryb+wazy
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Problem z kostką kalibracyjną

Post autor: czasnagli »

ja bym zaczął od regulacji naciągu pasków i regulacji łożysk no chyba, że nie przeszkadzają Ci te pionowe prążki.

A narożnik poprawisz przez podwyższenie jerk i acc (ale jednocześnie zwiększysz ghosting). Dodatkowo prawidłowe ustawienia LA. Generalnie im wyższa prędkość, zryw i przyspieszenie tym ustawiasz mniejszą wartość LA. I na odwrót. Musisz znaleźć kompromis w tych ustawieniach.
Najpierw znajdź najwyższe wartości acc i jerk przy akceptowalnym wydruku (próbuj w zakresie acc 500-1000, jerk 5-15) i następnie powoli zwiększaj wartość LA aby narożniki wyglądały ok.
c8ak6e
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 17
Rejestracja: 07 lis 2020, 22:27

Re: Problem z kostką kalibracyjną

Post autor: c8ak6e »

czasnagli pisze:ja bym zaczął od regulacji naciągu pasków i regulacji łożysk no chyba, że nie przeszkadzają Ci te pionowe prążki.

A narożnik poprawisz przez podwyższenie jerk i acc (ale jednocześnie zwiększysz ghosting). Dodatkowo prawidłowe ustawienia LA. Generalnie im wyższa prędkość, zryw i przyspieszenie tym ustawiasz mniejszą wartość LA. I na odwrót. Musisz znaleźć kompromis w tych ustawieniach.
Najpierw znajdź najwyższe wartości acc i jerk przy akceptowalnym wydruku (próbuj w zakresie acc 500-1000, jerk 5-15) i następnie powoli zwiększaj wartość LA aby narożniki wyglądały ok.
Biorąc pod uwagę pionowe prążki to powinienem bardziej naciągnąć paski i dokręcić łożyska czy mniej i popuścić? Czy obie osie (paski, łożyska) powinny być tak samo naciągnięte?
A wartość LA to co to?
c8ak6e
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 17
Rejestracja: 07 lis 2020, 22:27

Re: Problem z kostką kalibracyjną

Post autor: c8ak6e »

JGFTW pisze:Ewentualnie zastanowić się nad tłumieniem drgań np poprzez płytę betonową z jakimś elastomerem pod spodem.
Z tą płytą betonową i "gąbką" to chodzi aby usztywnić drukarkę ze stołem i podłogą czy aby ją odizolować od stołu i aby wibracje nie przenosiły się na stół?
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Problem z kostką kalibracyjną

Post autor: czasnagli »

LA - Linear Advance
Zdejmij paski i sprawdź czy wózek stołu i karetka przesuwają się swobodnie, bez uczucia zacięcia. Jak będziesz wyczuwał opory i zacięcia to poluzuj łożyska.
Ciężko opisać jak mocno powinien być napięty pasek. Powinien brzmieć mniej więcej jak struna basowa. Zainstaluj na telefon apkę Pano Tuner i zmierz częstotliwość. Powinno być ok 70-90hz. Dokładną wartość częstotliwości można wyznaczyć na podstawie długości paska - poszukaj w necie.
Pasek stołu może być napięty trochę mocniej ze względu na ciężki stół.
c8ak6e
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 17
Rejestracja: 07 lis 2020, 22:27

Re: Problem z kostką kalibracyjną

Post autor: c8ak6e »

Zmieniłem stół, na którym stała drukarka (na pospawany falbanek), dodatkowo na podkładkach z gąbki położyłem płytę betonową i dopiero na niej drukarkę. Poprawiłem kółka stołu (jedno było zbyt luźne) oraz naciągnąłem bardzie paski. Po wydruku okazało się, że kostka wygląda dużo lepiej (zdjęcia zamieszczę wieczorem). Ja osobiście nie zauważam ghostingu ponieważ litery nie są "powielone". Jedynie co pozostało to te narożniki lekko wystające z tym, że patrząc na wszystkie 4 boki to po lewej stronie każdego boku narożnik jest bardziej wystający, a po prawej minimalnie albo wcale.
I teraz nie wiem co dalej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”