delta - problemy z płaszczyzną

Jakość druku Cię nie zadowala?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mcxmcx »

To dodaj sobie krotki gcode który wywolasZ po włączeniu i on ustali ci "te twoje 4mm to teraz 0"

Pomijając że offset normalnie do epromu się wpisuje i wtedy masz 0 na 0 ;)
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: Stanley_B »

Mieciu, jeżeli to jest bez sensu to opracuj swój własny system/język sterowania drukarkami. Tak na przyszłość - dla jakiś 50 milionów potencjalnych i różnie doświadczonych użytkowników. Czasem genialnych, a często po prostu nie myślących albo pół-debilnych.

Będę pierwszym, który to spróbuje.
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: Mati »

mie3yslav pisze:Dla mnie taki sposób jest bez sensu, bo mnóstwo rzeczy drukuję na szybko z gotowego już g-kodu i nie będę się zastanawiał co tam było wpisane.
Zero to ma być zero a nie jakieś kombinacje.
Nie rozumiem też podejścia w tym Marlinie z tymi offsetami - niepotrzebna komplikacja.
Mam maszynę własnej roboty na LnuxCNC i tam po prostu jadę tam gdzie chcę i zeruję maszynę i mam tam zero. A jak chcę tu mieć 5 to wpisuję 5 i mam.. Podobnie jest (chyba) w Mach3.
Tak samo nie widzę powodu żeby w drukarce nie zjechać dyszą do stołu i nacisnąć: tu masz zero głupia maszyno. A jak ktoś koniecznie chce podłożyć kartkę to niech podłoży i ustawi: tu masz 0,1.
Żaden problem.

Kod: Zaznacz cały

G92 X0 Y0 Z0
https://marlinfw.org/docs/gcode/G092.html

A offsety to nie jest niepotrzebna komplikacja, tylko ułatwienie. Ustawiasz raz, a potem drukarka za każdym razem sama, automatycznie ustawi się tam gdzie powinna. No ale jak wolisz za każdym razem robić to ręcznie to droga wolna...
mie3yslav
Postów w temacie: 26
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mie3yslav »

Niestety ujawniły się problemy: Marlin ma jakby mikrozacięcia - raz na kilkanaście, kilkadziesiąt sekund słychać jakby zakłócenie w dźwięku silników i jak się dobrze przyjrzeć na warstwy to w tym miejscu jest bąbelek (normalne skoro ruch się zatrzymuje).
Spróbuję jeszcze wgrać najnowszego, bo coś tam jest w changelog o zacięciach,
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: dragonn »

Jaką masz płytę główną w drukarce?
jakieś stare 8-bit AVR?
Da się to zoptymalizować rezygnują z rzeczy typu. obsługa wyświetlacza ale generalnie do delty to koniecznie potrzebuje jakaś 32-bitową płytę główną.
mie3yslav
Postów w temacie: 26
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mie3yslav »

Atmega2560. Ja wszystko rozumiem ale mam tą drukarkę od lat, i byłem w miarę zadowolony. Mogę teraz wrócić do starego Marlina, który działał dobrze, a problem jak sądzę jest mechaniczny.
Mogę też zainwestować w nową płytę (i kupę czasu) i cieszyć się, że mam nowego Marlina i udawać, że problemu nie było.
Tak wracając do początku: może z tych korekcji po kalibracji delty można coś wywnioskować co jest nie tak?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: dragonn »

Problem zacinania na 100% nie jest mechaniczny.
Nowe Marlin na pewno bardziej obciąża płytę główną z względu na mnogość funkcji.
Nawet sama funkcja kalibracji jako że to działa pewnie cały czas przy obliczeniach dodaje dodatkowe obliczenia które zajeżdżają płytę główną.
mie3yslav
Postów w temacie: 26
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mie3yslav »

dragonn pisze:Problem zacinania na 100% nie jest mechaniczny.
Kto jeszcze uważa, że to dotyczyło zacinania?
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: Mati »

Z nowym Marlinem jest jak z Windowsem i wszelakim innym oprogramowaniem. To, że na danym komputerze Windows95 działał płynnie, nie znaczy że Windows 10 też będzie. A delta jak wiadomo to dość wymagająca dla elektroniki kinematyka.
dragonn
mie3yslav
Postów w temacie: 26
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mie3yslav »

Wygląda na to, że z wydruk z karty SD idzie OK. Problem jest przy drukowaniu z Octoprint - ktoś debugował coś takiego?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”