delta - problemy z płaszczyzną

Jakość druku Cię nie zadowala?
mie3yslav
Postów w temacie: 26
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mie3yslav »

Przy poziomowaniu stołu ciągle mam problem z jednym miejscem: jest dołek przy krawędzi stołu pomiędzy wieżami.
Nie jest to problem samego stołu, ponieważ obracałem go i nadal dołek jest w tym samym miejscu.
Podejrzewam, że coś jest nie tak z geometrią. Gdzieś chyba było opracowanie jak wyglądają zniekształcenia płaszczyzny przy błędach geometrii delty?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mcxmcx »

Symetrycznie czy w jednym miejscu?

I czy robisz tylko G33 czy też bed leveling?
Czy edytowała ręcznie punkty z levelingu, jak zrobiłeś?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
mie3yslav
Postów w temacie: 26
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mie3yslav »

Tylko w jednym, tzn. tylko między dwiema wieżami.
Nie robię bed levelingu, mam stół przerobiony na 3 śrubki i w 3-ech punktach pod wieżami reguluję zero na stukanie 0.1-0.0.
Do czasu jak drukowałem tylko dyszą 0,4 nie widziałem problemów. Dopiero próby z 0.2 i większymi wydrukami ujawniły ten problem. Wydruk w tym miejscu nie łapie się stołu. Widać to dokładnie jeśli się zadrukuje pierwszą warstwę krzywą Hilberta i obejrzy pod lupą.
Wcześniej jeszcze myślałem, że to od przeciągów. bo akurat jest od frontu ;) ale to nie to.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mcxmcx »

Zamień paski ;)

A najłatwiej zrobić bed leveling, zedytowac ręcznie siatkę i będzie ok.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
mie3yslav
Postów w temacie: 26
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mie3yslav »

No paski mogę zamienić, albo w razie czego odwrócić - dobry pomysł.
A jaki efekt daje przesunięcie jednej krańcówki i o tyle samo stołu? Bo na pierwszy rzut oka skosi tylko kąt stół-oś Z, ale po zastanowieniu to nie tylko - delta jest bardzo nieintuicyjna.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mcxmcx »

Jak kalibrujesz?

Jeżeli przez G33 to nic nie Nie isz, będziesz miał.tylko inaczej ustalone odległości endstopow.

Tak swoją drogą, możesz zrobić też tak jak ja czasami robię, znaczy na druciarstwo.

Zakładam że masz mesh bed leveling.
Najpierw ustal o ile musisz obniżyć tam głowice. Szczelinomierz etc.
Zobacz gdzie dokładnie dotyka głowica podczas próbkowania, i na obszar gdzie jest dobrze podłóż kartkę o takiej grubości jak masz za wysoko, a jak próbkuje tam gdzie za wysoko usuń kartkę.

Zasymulujesz krzywy stół w negatywie.
(Czasami szybciej tak niż edytować siatkę).
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
mie3yslav
Postów w temacie: 26
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mie3yslav »

Stół nie jest krzywy - szkło obracałem, z resztą wymieniałem na inne - jest to samo.
Odwróciłem też pasek na przeciwległej wieży (teraz silnik ciągnie za inną część) - jest to samo.
Podnosiłem też i opuszczałem krańcówkę na tej wieży (z równoczesną korekcją stołu) - to samo.
Idąc za ciosem poświęcę się i jeszcze zamienię ramiona, a jak nie zmieni się to obrócę efektor.
Nie mam bed levelingu, mam firmware wgrane takie jak było z 2016r z poprawkami tylko na rozmiary ramion.
Jest tam niby opcja "level bed" ale pewnie trzeba podłączyć sondę (gdzie?), bo jak się to włączy to głowica wali w stół i chce iść dalej,
Z resztą szczerze wątpię żeby to dobrze działało, bo nawet "Z offset" jest skopane - robi jakieś bzdury w stylu dodaje różnicę tego co było, a to co było trzeba się domyślić z tego co wyjdzie.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: Stanley_B »

Nie podałeś, jakiej firmy masz deltę, ale generalnie Marlin z 2016 to były dopiero początki levelingu.
Obecne wersje są oddalone o dwa parseki. W tej chwili soft działa znacznie lepiej i w pełni obsługuje sondy. Nawet wystarczy ci ostatnia 1.9, nie musisz przechodzić na 2.0xx

Poza tym delta z założenia nie ma płaskiego stołu. Też mam krzywy pomimo, że niby prosty. B to jest kwestia samej mechaniki ruchu.
Nie rozwlekając posta - ja po autokalibracji koryguję tylko offset sondy, wysokość delty (konieczne) i żadnych 'Level Bed', tylko końcowa korekta rogów za pomocą kartki i komendy M666.

Problem w jedny miejscu może dotyczyć konstrukcji, ale więcej trudno powiedzieć bez jakiś danych lub fotek drukarki. Albo chociaż obrazu, gdzie masz problem na stole.
mie3yslav
Postów w temacie: 26
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mie3yslav »

bed.jpg
"Dołek" wygląda jakoś tak - w każdym razie w tym obszarze są problemy.
Drukarka to Anycubic Kossel.
Firmware oczywiście jestem w stanie zmienić. ale znowu trzeba będzie posiedzieć nad konfiguracją i testowaniem - wiem ile czasu to zajmuje i do tego jeszcze przez jakiś czas trzeba mieć ograniczone zaufanie do drukarki.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: Stanley_B »

No to kolego masz zrypane... Jutro ci powiem.
Muszę pomyśleć, a dzisiaj wieczór dla rodziny. Nara.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”