delta - problemy z płaszczyzną

Jakość druku Cię nie zadowala?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mcxmcx »

Sondę zakładasz na efdektor, i tylko na czas poziomowania.

Później G33, ustawienie offsetu względem dyszy i działa.

Nic nie musisz mechanicznie robić, zakładając że jest w miarę prosto ;)

A, zamiast zamieniać ramiona wystarczy przepiąć silnik i krańcówkę.

Wygraj nowszy software, dodaj mikrostyk jako czujnik i bez zmian mechanicznych będzie grało.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
mie3yslav
Postów w temacie: 26
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mie3yslav »

Zamiana silnika nic nie da - jeśli to jest problem mechaniczny to po prostu dalej będzie w tym samym miejscu, tylko współrzędne się zmienią.
Zamieniając ramiona dowiem się, czy problem jest z nimi czy z czymś innym.
Ten offset właśnie mnie denerwuje - dysze są różnej długości i dlatego najlepiej wg mnie działa to na stukanie dyszy w szkło. Można zrobić czujnik stuknięcia (piezo albo coś) , ale nie wiem jak ten soft działa - czy np dłuższe zwarcie niż z powrotem podniesie głowicę go nie zmyli.
Zmiana softu...OK, ma ktoś gotowca? - jeśli nie, to trzeba kupę rzeczy skonfigurować, skompilować, wgrać i przetestować.
Z tego co ustaliłem, to mam MOTHERBOARD 33, czyli RAMPS 1.3 / 1.4 (Power outputs: Extruder, Fan, Bed)
Gdzie tam się ewentualnie podpina ten czujnik?
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: Stanley_B »

Heh, paradoksalnie to możesz mieć problem z tą wieżą na górze - zakładam, że to 'Z'.
Słuchaj, żadne stukanie w szkło, żadne piezo. Zamiana silnika też nic nie da. Nie tędy droga.

Delta nie jest łatwa w ustawieniu, o czym przekonało się wielu. Trzeba do niej podejść metodycznie, za to efektem są piękne wydruki.
Możemy ci pomóc, jeżeli masz cierpliwość, aby to zrobić krok po kroku.
Zacznijmy od tego, co to za tajemnica, że nie podajesz nazwy tej drukarki, albo chociaż fotki?
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: Stanley_B »

W międzyczasie wydrukuj sobie ten czujnik. Jak będzie gotowy to ustawimy wszystko krok po kroku.
1.png
https://www.thingiverse.com/thing:2874706

Potrzebny tylko mikrostyk, dwie śrubki i końcówka do wpięcia w płytę, jak od czujnika temp hotendu.
mcxmcx
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mcxmcx »

Jak będzie czujnik, to po wgraniu nowszego marlina wszystkie kłopoty się skończą.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
mie3yslav
Postów w temacie: 26
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mie3yslav »

Pisałem już, że Anycubic Kossel.
Ale pod który pin mam to podpiąć?
Albo inaczej: w którym pliku i pod jaką nazwą będzie to zdefiniowane? Probe? Sensor?
Inna sprawa, że najpierw muszę zmienić firmware - u mnie nie ma "mesh bed leveling". jest tylko "bed leveling"
Mam też Octoprint na RPi do tej drukarki - jest jakiś plugin do mesh levelingu - będzie to działać z tym firmware?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mcxmcx »

Myślę, że łatwiej będzie, jak zainwestujesz 100 czy 120pln i kupisz druga płytkę 32 bit.

Dlaczego? Bo żeby zmieniać coś w firmware musisz je skompilować. A żeby skompilować sądząc po wypowiedziach) potrzebujesz trochę pomocy.

Aktualnie na topie są 32 bit, są tutoriale instrukcje etc.

Jak będziesz rzeźbił w G... czyli w ramps, to musisz to zrobić sam.

I jeżeli nie masz zapisanych źródeł do tego co działa teraz, po nieudanym wgraniu zostajesz bez niczego.


(Opcja bieda na szybko: wyjmujesz tylko atmege z kanapki i probojesz na innej.).
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: Stanley_B »

mie3yslav pisze:Pisałem już, że Anycubic Kossel.
Nie, nie pisałeś. Nawet nie wiemy, czy to wersja mała, czy plus. A to też trzeba ustawić w sofcie.

Jest sens używania sondy i poziomowania, jeżeli zmienisz software. Stary był do bani, o tym mówiliśmy.
Jest to w sumie proste i wymaga sprawnego połączenia przez COM.

Możesz skorzystać z dobrego poradnika: https://www.lpomykal.cz/kossel-marlin-firmware/
Nawet pod tłumaczem google jest przejrzysty i zrozumiały.

Przewody sondy podpinasz tu:
71RAH4LuofL._SL1000_.jpg
Nie ma plus/minus, więc nie ma znaczenia, który przewód gdzie.
mie3yslav
Postów w temacie: 26
Posty: 106
Rejestracja: 05 cze 2018, 21:13
x 15

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mie3yslav »

No i to jest konkret.
Marlin 2.0 wgrany, zrobiłem prowizoryczną sondę i po przejściu level bed wpisałem Z-probe offset... Niestety wychodzi na to, że można to zrobić tylko jeden raz:
Wpisałem na oko 10mm i po home-ingu wyszło, że brakuje jeszcze 0,4mm.
Wpisanie 9,6 już nic nie zmienia - nadal na +0,4 dysza uderza w stół.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 13
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: delta - problemy z płaszczyzną

Post autor: mcxmcx »

Zrobiłeś G33?

I czy mniej więcej ustawiłeś offset czujnika?

Offset wpisujesz zarówno przy konfigu jak i później określasz za pomocą m114 kiedy masz 0 i to wpisujesz za pomocą m851 do konfigu (i najlepiej do startcode)
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”