Zwężenie się środkowych warstw.

Jakość druku Cię nie zadowala?
gkacperek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 04 paź 2020, 14:02

Zwężenie się środkowych warstw.

Post autor: gkacperek »

Witam.
Zauważyłem pewną denerwującą rzecz w moim druku 3d. Na wstępnie powiem iż posiadam Endera 3 i szklany stół jako kleju używam dimafixu... druk
się trzyma idealnie oraz pierwsza warstwa jest ustawiona też dobrze, wysokość warstwy 0.2 , prędkości niskie ścian zewn/wewn 20mm/s wypełnienie 50mm/s.
Problem to zwężanie się warstw środkowych wydruku.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Czy ulepszenie chłodzenia może coś poprawić?
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Zwężenie się środkowych warstw.

Post autor: seler1500 »

To raczej nie zwężenie środkowych, a stopa słonia i przelane górne. Raczej nie jest to problem chłodzenia, choć w enderze warto je tak czy siak poprawić. Stopa słonia - za mocno "wprasowana" pierwsza warstwa, przelane górne warstwy - najpierw ekstruder do dokładnego skalibrowania, później flow.
adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Re: Zwężenie się środkowych warstw.

Post autor: adrian009 »

Jaką temperaturę masz na stole? Przy druku z PLA i stół > 60*C może powodować powolne rozlewanie się pierwszych warstw - nakładany materiał dodatkowo podnosi ich temperaturę co właśnie potęguje/powoduje efekt "stopy słonia"
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Zwężenie się środkowych warstw.

Post autor: Raven »

Jak dla mnie to właśnie temperatura może być kluczowa (temperatura druku, stołu , chłodzenie filamentu). Wygląda to tak, jakby rozszerzenie występowało na pierwszych/górnych warstwach czyli tych które są wypełniane w 100%. Stawiałbym na to, że zbyt "ciepłe" wypełnienie rozgrzewa i "rozpycha" wcześniej wydrukowany obrys.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Zwężenie się środkowych warstw.

Post autor: Berg »

moim zdaniem kluczowe jest to jaki to materiał, bo kolega @gkacperek nie zdradził. Jeśli ABS, to jest to dość normalne. Poprawić może zmiana kolejności drukowania abrys/wypełnienie, zwiększenie liczby obrysów, różne parametry mówiące o tym jak doklejać wypełnienie do zewnętrznej ścianki.
...albo zmienić ABS na PETG
O ile to jest ABS, bo tego nie wiemy :D
gkacperek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 04 paź 2020, 14:02

Re: Zwężenie się środkowych warstw.

Post autor: gkacperek »

adrian009 pisze:Jaką temperaturę masz na stole? Przy druku z PLA i stół > 60*C może powodować powolne rozlewanie się pierwszych warstw - nakładany materiał dodatkowo podnosi ich temperaturę co właśnie potęguje/powoduje efekt "stopy słonia"
Temperatura zgodnie z zaleceniami do dimafixu 70C na stole i 210/205 na dyszy. Drukowałem wczoraj jeszcze kostkę kalibracyjną po napisaniu na forum
i wyszła idealnie bez żadnych zniekształceń oraz trzyma wymiary we wszystkich płaszczyznach równe 20.00mm.
gkacperek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 04 paź 2020, 14:02

Re: Zwężenie się środkowych warstw.

Post autor: gkacperek »

Raven pisze:Jak dla mnie to właśnie temperatura może być kluczowa (temperatura druku, stołu , chłodzenie filamentu). Wygląda to tak, jakby rozszerzenie występowało na pierwszych/górnych warstwach czyli tych które są wypełniane w 100%. Stawiałbym na to, że zbyt "ciepłe" wypełnienie rozgrzewa i "rozpycha" wcześniej wydrukowany obrys.
Czy zmniejszenie flow na warstwach solid top/bottom coś może pomóc bo tak jak mówisz wygląda to na rozlanie. Zmierzyłem suwmiarką to zwężenie
i wyszło 8.00m a górna i dolna część wychodzi równe 8.1mm .
gkacperek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 04 paź 2020, 14:02

Re: Zwężenie się środkowych warstw.

Post autor: gkacperek »

rafaljot pisze:moim zdaniem kluczowe jest to jaki to materiał, bo kolega @gkacperek nie zdradził. Jeśli ABS, to jest to dość normalne. Poprawić może zmiana kolejności drukowania abrys/wypełnienie, zwiększenie liczby obrysów, różne parametry mówiące o tym jak doklejać wypełnienie do zewnętrznej ścianki.
...albo zmienić ABS na PETG
O ile to jest ABS, bo tego nie wiemy :D
A moja winna zapomniałem napisać że korzystam z PLA od Fiberlogy
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Zwężenie się środkowych warstw.

Post autor: Berg »

a ekstruder masz skalibrowany?
gkacperek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 04 paź 2020, 14:02

Re: Zwężenie się środkowych warstw.

Post autor: gkacperek »

rafaljot pisze:a ekstruder masz skalibrowany?
Tak mam skalibrowany, flow też , stół tez, temperatury też dobrane, coasting też, retrakcje też i pierwszą warstwę też.
Mogę dodać że teraz mam ciekawą sytuację bo wydrukowałem przed chwilą jeszcze raz ten element tylko z opcją żeby pierwsze drukowało ściany
zewnętrzne i mierząc teraz suwmiarką wszystkie warstwy mam równe 8.0mm ( tak jak w projekcie ) a w tych warstwach zwiniętych jest
-0.2 mm mniej niż zadane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”