Prusa - problem z pierwszą warstwą i klejeniem

Jakość druku Cię nie zadowala?
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Prusa - problem z pierwszą warstwą i klejeniem

Post autor: dale »

Przepraszam za banał, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na forum, a na stronie prusy dotarłem jedynie do ogólnych wskazówek.
Jeśli by ktoś chciał poświęcić chwilkę - uprzejmie dziękuję.

Mianowicie, drukuję pliki z modelu z thinkgiverse - toolbox. Drukarka Prusa i3 mk3s po kalibracji startowej (oś z opuściłem sporo mniej niż na filmie instruktażowym było wskazane - wydawało mi się że jest ok, ale może jednak nie jest). W każdym razie, drukowałem testową plakietkę na firmowej blaszce sprężystej odtłuszczonej - najpierw PLA, potem PTA-G (DD), w obu wypadkach mimo że drukarka stała osłonięta od ewentualnych przeciągów, druk odklejał się relatywnie szybko. Potem użyłem kleju w atomizerze przeznaczonego do drukarek 3d. Już było OK, wydruki się trzymają, czasem zdarzy się odklejka...
Ale, po pierwsze, narożniki są lekko podniesione - kilka mm w wysokości, na długości 2-3 cm. No i pierwsza warstwa jest nierównomierna. Drukowałem wszystko na standardowych ustawieniach zarówno drukarki jak i slicera - dla danego filamentu. Dodawałem tylko brim.
Zdjęcia dołączę po 15 godz. Co jeszcze może być potrzebne do diagnostyki?
Wydrukowałem również Marvina z karty - wyszedł koncertowo.

Co może być problemem? Zależy mi na przyklejaniu się wydruku - bez użycia kleju, równej pierwszej warstwie oraz porządnych narożnikach.
Awatar użytkownika
Snake
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 13 sie 2020, 13:32
x 18

Re: Prusa - problem z pierwszą warstwą i klejeniem

Post autor: Snake »

Moim zdaniem w dalszym ciągu za wysoko drukujesz, albo źle przywiera filament do materiału. Co to znaczy firmowa blaszka? Narożniki się dobrze nie przyklejają i skurcz materiałowy powoduje wygięcie ich do góry.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 3202
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1574

Re: Prusa - problem z pierwszą warstwą i klejeniem

Post autor: morf »

Blacha gładka czy groszkowa?
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 1
Posty: 299
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Fullbear...
x 54

Re: Prusa - problem z pierwszą warstwą i klejeniem

Post autor: artusiek »

1. jeśli sam składałeś ... sprawdź wyszstko jeszcze raz
2. powtórz kalibrację wg instrukcji
2. jaka blach ( ale to już było )
3. ew. zamiast PrusaSlicer użyj SuperSlicer - tak jest cała zakładka poświęcona kalibracji ... choć przyznaję , że procedura opracowana przez Prusę ( w moim przypadku ) jest dobra i wystarczająca
4. czasem pomaga klej ( ja mam do DD ) ... ale najpierw dokładna kalibracja
Artusiek
Prusa MK3s ; FullBear ; Bambu X1 , Hevo ( duża przeróbka)
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Prusa - problem z pierwszą warstwą i klejeniem

Post autor: dale »

Blacha firmowa Prusa, gładka - z warstwą adhezyjną. Faktycznie, spróbuję poprawić kalibrację, konkretnie obniżyć nieco oś Z.
Może to poprawi przyklejanie i nie będą podnosiły się narożniki.

Czy wygląd spodu wydruku może zależeć od projektu? To znaczy, na oryginalnych projektach prusy, z karty jest jednolity, natomiast na wydrukach z sieci będzie mniej staranny?
Awatar użytkownika
Snake
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 13 sie 2020, 13:32
x 18

Re: Prusa - problem z pierwszą warstwą i klejeniem

Post autor: Snake »

Może.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 3202
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1574

Re: Prusa - problem z pierwszą warstwą i klejeniem

Post autor: morf »

Przy gladkiej odtłuczonej blasze nigdy nie mialem problemu ze zbyt mała przyczepnością.
Cos skopałeś, najprawdodpodobniej masz za wysoko pierwsza warstwe.

Oczywiscie bez zdjec to wrozenie z fusow.

"Spod" nie zalezy od projektu a od ustawień slicera jakie zostały dobrane.
Kluczowe parametry to wysokosc pierwszej warstwy, predkosci przejazdow dla pierwszej warstwy itp. Ale zakladajac ze uzywasz Prusa slicer i wbudowanych profili dla prusy, wydruki powinno wygladac prawie tak samo.
Done is better than perfect.
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Prusa - problem z pierwszą warstwą i klejeniem

Post autor: dale »

Nie będzie na razie fotki :( Prusa strzeliła focha, Chciałem poprawić kalibrację osi Z i zjechałem za nisko - filament był rozpłaszczony. Przy próbie poprawy za drugim podejściem (podniesienia), skubana zaczęła wyświetlać błąd wysokości osi Z i kalibrować ją. Po skalibrowaniu wysokości, Przy kolejnej próbie kalibracji wysokości , potrafiła dołożyć błąd temperatury łoża (wyświetlała 0 stopni), chyba coś się poluzowało w kablologii. A że drukarka stoi w kącie, a ja dziś padam na twarz ze zmęczenia, wyciągnę ją jutro i zobaczę o co biega.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 3202
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1574

Re: Prusa - problem z pierwszą warstwą i klejeniem

Post autor: morf »

Spokojne i dokładne poskładanie tej drukarki to 90% sukcesu.
Wróżę pebkac
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 1
Posty: 457
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 155
Kontakt:

Re: Prusa - problem z pierwszą warstwą i klejeniem

Post autor: Igor »

Na nieprzylegającą pierwszą warstwę pomaga doraźnie obniżenie Z przez "Live adjust Z", nawet jak widzisz już po odpaleniu wydruku że nie przywiera. Ale najlepiej jest wykonać manewr, którego Prusa nie wiedzieć czemu zabrania - umyć płytę. Porządnie, detergentem a potem IPA. Po roku intensywnego użytku trzeba to robić nieco częściej ale wciąż co kilka-kilkanaście wydruków z PLA.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”