Ender 3 v2 - podnoszenie krawędzi na cienkich liniach, "bloby"

Jakość druku Cię nie zadowala?
kakrysa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2021, 23:02

Ender 3 v2 - podnoszenie krawędzi na cienkich liniach, "bloby"

Post autor: kakrysa »

Cześć, to mój pierwszy post i witam wszystkich.

Od 3 dni jestem posiadaczem Endera 3 v2, do wczoraj wszystko wydawało się pięknie, wszystkie wydruki testowe szły ładnie, do momentu, gdy stół przemyłem płynem do okien. Przynajmniej tak mi się wydawało, że taki jest powód. Umyłem dokładnie, przemywałem octem, ale nic to nie dało.
Druk na PLA ColorPrint, temperatury testowane od 190 do 210, temp. stołu od 50 do nawet 65, prędkości różne, od 10 mm do 20mm, z nadmuchem i bez (bez efekt lepszy).

W każdym razie problemy mam trzy, dotyczą generalnie obrysów/cienkich linii, dobry przykład to test kalibracyjny bed level dedykowany dla Endera (30 mm/s) (https://www.thingiverse.com/thing:3235018):

1. Odkleja się punkt startowy (podwija się) - zniwelowałem to chyba Hegronem - chociaż jestem zdziwiony, żeby adhezja standardowego stołu tak szybko padła (jutro lecę po IPA, zobaczymy). Pytanie, czy może być inna przyczyna?
Zastanawiałem się, czy w pewnym momencie nie zapchałem częściowo dyszy (np. przez zbyt mały dystans do stołu), bo na "luźnym" puszczaniu filamentu, ten czasem zakręca się (ale nie wokół własnej osi, tylko zahaczał o dyszę i kręcił "klucz wiolinowy"), ale wyczyściłem co się dało, przepchałem dyszę i w sumie na luźnym puszczaniu filamentu dalej potrafi się zawinąć, ale Hegron chyba pomaga na samym stole.
podwijanie.PNG
2. Czasem podnosi się róg wydruku (podczas ciągnięcia warstwy przy skręcaniu o 90 stopni). Coś poza adhezją wchodzi w grę? Również przy Hegronie jest znacząca poprawa. Ale kompletnie nie miałem tego problemu przedwczoraj.
podniesiony rog.PNG
3. Mam coś jakby bloby? - wg mnie za dużo jest materiału na punkcie startowym, co powoduje potem taki efekt na łączeniu - czy tu winny ekstruder (przyznaję, nie kalibrowałem) czy namieszałem czyszczeniem dyszy?
łączenie 1.PNG
łączenie 2.PNG
łączenie 2.PNG (107.85 KiB) Przejrzano 1913 razy
4. I dodatkowo pojawiło mi się takie coś - niedolewka - ewidentnie jest mniej materiału i od razu mniejsza przyczepność. Również pytanie - dysza czy ekstruder?
cienka linia.PNG
Drukowałem na standardowym g-code udostępnionym w tym projekcie. Jutro postaram się przeczyścić stół IPA, bo nie chciałbym za każdym razem smarować Hegronem przy PLA..
kakrysa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2021, 23:02

Re: Ender 3 v2 - podnoszenie krawędzi na cienkich liniach, "bloby"

Post autor: kakrysa »

OK, zmieniłem szybkę oryginalną na zwykła od szklarza, wyczyściłem octem i wygląda na to, że efekt podnoszenia linii i rogów ustąpił, więc faktycznie chyba ta adhezja od Creality nie jest wiele warta, albo jednak IPA to konieczność. Zostają jeszcze te "bloby" i niedolania.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ender 3 v2 - podnoszenie krawędzi na cienkich liniach, "bloby"

Post autor: Berg »

na takim wyczyszczonym octem szkle lepiej nie drukować z PETG. Trzeba użyć dimafixu, kleju DD, lub "cebulowego" bo zniszczysz szybę i wydruk.
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 1
Posty: 192
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 124

Re: Ender 3 v2 - podnoszenie krawędzi na cienkich liniach, "bloby"

Post autor: obrms »

Niektóre płyny do szyb zawierają dodatki zapobiegające parowaniu szyb i nie nadają się do mycia stołów. Tylko IPA. Szybę czy to od Creality czy zwykłą myj przed każdym wydrukiem. Nigdy nie masz pewności czy zdejmując wydruk nie dotknąłeś gdzieś stołu ręką.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 4
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Ender 3 v2 - podnoszenie krawędzi na cienkich liniach, "bloby"

Post autor: cyfron »

Z płynów do szyb mogę polecić VOIGT VC-176 Nano Glass - nie ma dodatków zapachowych ani ulepszaczy, elegancko odtłuszcza szyby.
kakrysa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2021, 23:02

Re: Ender 3 v2 - podnoszenie krawędzi na cienkich liniach, "bloby"

Post autor: kakrysa »

Berg pisze:na takim wyczyszczonym octem szkle lepiej nie drukować z PETG. Trzeba użyć dimafixu, kleju DD, lub "cebulowego" bo zniszczysz szybę i wydruk.
Dzięki z info, na razie drukuję z PLA

Natomiast zastanawiam się teraz, czy nie jestem przewrażliwiony, puściłem forumową kostkę i nie wygląda najgorzej, pytanie teraz czy miałem szczęście i akurat wszystko wlało się dobrze, czy może jest tak, ze niedolewka jest potem równana przez wyższą warstwę? Ale chyba nie, bo przecież każda warstwa w międzyczasie trochę podsycha.
Chyba, że coś widzicie co wymagałoby mocnej korekty.
Załączniki
20210119_110310.jpg
20210119_110305.jpg
20210119_110258.jpg
20210119_105241.jpg
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 4
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Ender 3 v2 - podnoszenie krawędzi na cienkich liniach, "bloby"

Post autor: cyfron »

Delikatne Z-wobble zauważam?
kakrysa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2021, 23:02

Re: Ender 3 v2 - podnoszenie krawędzi na cienkich liniach, "bloby"

Post autor: kakrysa »

cyfron pisze:Delikatne Z-wobble zauważam?
Cięzko mi stwierdzić, jestem dość nowy, ale puszczę na to test. Ale faktycznie cos może być, bo przypomniałeś mi, ze miałem podłożyć coś pod mocowanie silnika osi Z - bo mocowanie delikatnie przekrzywiło silnik w jedną stronę (w Enderze jest na dwie śrubki w jednej linii i przeciwna strona się odchyliła) i śruba na końcu nie trafiała do nakrętki, musiałem z 3 mm "naciągnąć" (patrząc na pełnej wysokości 25 cm). Więc to na pewno do poprawki.
Tylko z drugiej strony tak wysoko nigdy nie drukowałem, to czy to by się ujawniło na poziomie 0-2 cm?
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 4
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Ender 3 v2 - podnoszenie krawędzi na cienkich liniach, "bloby"

Post autor: cyfron »

Oś silnika Z i śruby trapezowej powinny być w jednej linii i powinny być idealnie równoległe do prowadnicy/profilu osi Z.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”