jak drukować fiberflex 30d

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 5
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: japim »

Drukowalem kiedyś gumą i jakoś szło. Co prawda było to na direct extruderze własnej konstrukcj z dwoma rolkami od extruderów MK8 i napędem na zębatkach 11 zębowych i przełożeniem na pasku 3:1 - takim BMG tylko 3 razy wiekszym i w stylu Frankensteina .
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 164

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: denior »

Miałem to samo dopóki nie zrobiłem własnego body extrudera na bazie mini BMG od trójkątnych
tu masz projekt https://www.thingiverse.com/thing:4561459
cała zmiana polega na tym że szczelina jest za duża i filament ucieka bokiem, modyfikacja ma minimalne szczeliny i wypustki wypełniające zagłębienie w trybach na filament, do tego stopnia że nie założysz napędowego koła bez popuszczenia silnika,
teraz drukuję wszelakie flexy bez problemu.
Pomaga też większa dysza.
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
rollduck
Postów w temacie: 10
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: rollduck »

denior pisze:Miałem to samo dopóki nie zrobiłem własnego body extrudera na bazie mini BMG od trójkątnych
tu masz projekt https://www.thingiverse.com/thing:4561459
cała zmiana polega na tym że szczelina jest za duża i filament ucieka bokiem, modyfikacja ma minimalne szczeliny i wypustki wypełniające zagłębienie w trybach na filament, do tego stopnia że nie założysz napędowego koła bez popuszczenia silnika,
teraz drukuję wszelakie flexy bez problemu.
Pomaga też większa dysza.
Ciekawe, dzięki :) Jak tylko poskładam drukarkę, to nie omieszkam wydrukować i przetestować.
---------
rollduck
rollduck
Postów w temacie: 10
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: rollduck »

Mała aktualizacja, bo znalazłem przyczynę, która do początku się narzucała czyli temperatura. W moim przypadku temperatury zalecane przez producenta, czyli 200-220 można włożyć między bajki, niestety jak robiłem testy temperaturowe, prawdopodobnie używałem zwykłego ekstrudera co zakłamało wyniki, dlatego uważałem, że problem występuje także w wyższych temperaturach. Nie miałem jeszcze czasu na dogłębne testy, ale już wiem, że zakres roboczy temperatur to 240-260 i "guma" normalnie się daje przepchnąć bez zapychania czy blokowania ekstrudera. Teraz tylko pozostaje dobrać odpowiednie parametry i zacząć coś drukować z tego materiału.
---------
rollduck
rollduck
Postów w temacie: 10
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: rollduck »

Jako uzupełnienie wątku, zatrzymałem się na 270 stopniach i udało mi się wydrukować w końcu kostkę 20x20. Kluczową kwestią jest siła docisku esktrudera bmg, którą ciężko dobrać. Przy testach miałem wrażenie, że pół obrotu i filament zgnieciony lub pół obrotu w drugą i filament się ślizga. Będę próbował zejść jeszcze z temperaturą, ale zalecane 200-220 to utopia dla mojej drukarki.
Prędkość testowa też zabójcza bo całe 15mm/s :D ale to też będę jeszcze dopieszczał.
---------
rollduck
rollduck
Postów w temacie: 10
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: rollduck »

Update. No cóż, okazało się, że da się drukować w normalnych temperaturach, obecnie używam 230 stopni, a winny był jednak ekstruder i oczywiście ja. Po pierwsze rurka między ekstruderem a radiatorem była za krótka i robił się klin, po drugie radełko na silniku ma słaby gwint bądź śrubę i potrafiło się luzować. Także wszcząłem alarm a to sprzęt był niesprawny. Trochę wstyd, ale temat ogarnąłem :)
Artu, cardjunk, Holgin, dziobu, FlameRunner
---------
rollduck
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: Holgin »

Najważniejsze to zrozumieć prawdziwą przyczynę problemu, rozwiązać go i się tym podzielić :)
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 5
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: japim »

Odgrzeję kotleta w temacie Fiber flex żeby nie zakładać nowego wątku.

Mam wersję 40D i o ile nigdy wcześniej nie miałem problemu z drukiem TPU (ninjaflex, guma od f3d, tpu od DD, jakis flexible no name z Chin) tak z tym powoli przegrywam nierówną walkę... w temacie przylegania do stołu.

Drukuję kostkę 60x60 i po wydrukowaniu ok 4mm odkleja sie. Stół 60C, hegron i mimo wszystko kurka puszcza. Ewidentnie ma skurcz który prowadzi do podwajania się i odklejania od stołu. Ktoś coś? Spotkaliście sie z czymś takim? Czy nie pozostaje mi nic innego jak obrócić szkło i drukować na czystym?
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: aaannnd »

Mi też 40D się trochę kurczy i przy wyższych się podwija/odrywa. Chyba bez brima nie da rady. Teraz drukuje na czystej polerce H17 i trzyma się słabiej niż oryginalnej enderowej czarnej podkładki, z niej to łomem nie szło oderwać.
thunder
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 15 lis 2021, 10:22

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: thunder »

Spróbuj wydrukować na zimnym stole. Fiberflex potrafi się kurczyć, ale często zimny stół pomaga. Zacząłbym od czystego stołu, a jak nie będzie szło to z klejem biurowym, który u mnie na szybie działa lepiej niż dimafix/hegron/inne wynalazki.

A odnośnie pierwotnego wątku @rollduck - jaki kolor miałeś tego białego 30D? Biały trzeba grzać o wiele wyżej od innych kolorów. Raz 3 dni mi zajęło dojście do tego, że chodzi o różnicę na kolorach. Niebieski drukuję w 210-220, a biały muszę grzać 250.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”