jak drukować fiberflex 30d

Jakość druku Cię nie zadowala?
rollduck
Postów w temacie: 10
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

jak drukować fiberflex 30d

Post autor: rollduck »

Cześć,

Stwierdziłem, że moje życie jest nudne i kupiłem sobie fiberflex 30D od Fibelogy. No i za cholerę nie mogę się z nim dogadać już na poziomie załadowania filamentu :D Po kolei:
Mam endera 3 na podwójnej osi z z directem składającym się z klona ekstrudera BMG i klona micro swiss. I tu kaplica, bo "gumiak" nie ma zamiaru nawet dotrzeć do dyszy, nie mówiąc o drukowaniu. Zmieniałem ektrudery (zwykły aluminiowy, aluminiowy z dwoma radełkami i bmg) i na zwykłym ekstruderze było relatywnie najlepiej, bo przynajmniej wypchnęło odrobinę filamentu przez dyszę. Wszelkie próby regulacji docisku w bmg nie pomagają,bo jak jest lekko dociśnięty to zaczyna się ślizgać i nie pcha filamentu, a jak jest dociśnięty to za chwilę mam w ekstruderze węzeł gordyjski.
No i tu pytanie, jak ogarnąć tak elastyczny filament? Są jakieś lepsze "zestawy" ekstruder/hotend?
---------
rollduck
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 5
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: japim »

Masz BMG czy klona BMG?
Bo w oryginalnym BMG radełka są zaraz przy wejściu i filament ma dobre podparcie:
https://www.3d-printerstore.ch/images/p ... 4102_5.jpg

EDIT - teraz doczytałem ze klona. To musisz tego klona zmodyfikować aby był jak oryginalny.
Załączniki
14102_5[1].jpg
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
rollduck
Postów w temacie: 10
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: rollduck »

Tak na oko konstrukcja moje klona wygląda tak jak na załączonym obrazku, czyli radełka zaraz przy wejściu a sam kanał "obudowany".
Załączniki
klon.jpg
---------
rollduck
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: jakubperson »

A czy z ekstrudera do hotendu jest ładna ścieżka?
rollduck
Postów w temacie: 10
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: rollduck »

Zestaw jest na wydrukowanym kompletnym nawiewie petsfang pod właśnie bmg, między extruderem a hotendem jest 3 cm łącznika ptfe, ale wszystko prostopadle i po najmniejszej linii oporu. Rozbiorę to ustrojstwo, może ten klon swissa ma jakieś zadziory czy krzywizny, które blokują gumę.
---------
rollduck
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 5
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: japim »

Jeżeli jest jak w oryginale to nie wiem skąd się robi oplatanie. Może jednak zmniejsz nacisk?

A z jaka prędkością i przy jakiej temperaturze chcesz drukować ten miękki makaron?
Ja "średnio twarde" TPU jadę max 30mm/sek przy 215C. Jeżeli to jest miękkie jak dżdżownica - to trzeba zjechać niżej z prędkością.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: panWiadr0 »

Ja również mam problem z tym filamentem na oryginalnym Titanie Aero. Filament potrafi się ześliznąć w bok po radełku.
rollduck
Postów w temacie: 10
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: rollduck »

japim pisze:Jeżeli jest jak w oryginale to nie wiem skąd się robi oplatanie. Może jednak zmniejsz nacisk?

A z jaka prędkością i przy jakiej temperaturze chcesz drukować ten miękki makaron?
Ja "średnio twarde" TPU jadę max 30mm/sek przy 215C. Jeżeli to jest miękkie jak dżdżownica - to trzeba zjechać niżej z prędkością.
Prędkość w slicerze ustawiłem testowo na 20mm/sek, ale nie mogę zacząć w ogóle druku bo filament się buntuje. Zauważyłem, że proces przepchnięcia przez ekstruder i łącznik ptfe jest bez zarzutu, problem chyba rozpoczyna się już w hotendzie. Odkręciłem dyszę i filament jak ten baleron wychodzi, ale już z dokręconą dyszą klops. Temperatury testowałem od zalecanego minimum 200 do chyba nawet 250 co 5 stopni.
Docisk ekstrudera też stopniowałem, ale albo ślizga się po filamencie albo wciąga gdy jest mocniej dokręcony. To tak jakby filament nie nadążał się rozgrzewać. Teraz przypomniałem sobie, że mam inny termistor, więc sprawdzę temperatury, aczkolwiek pla, petg drukują się normalnie.
---------
rollduck
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: dziobu »

Czy zmniejszyłeś też szybkość ładowania filamentu do głowicy?
Warto pamiętać że do elastycznych materiałów to te wszystkie ruchy automatyczne (typu "wprowadź filament" czy "przepłukanie dyszy") muszą być odpowiednio wolne.
rollduck
Postów w temacie: 10
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Re: jak drukować fiberflex 30d

Post autor: rollduck »

dziobu pisze:Czy zmniejszyłeś też szybkość ładowania filamentu do głowicy?
Warto pamiętać że do elastycznych materiałów to te wszystkie ruchy automatyczne (typu "wprowadź filament" czy "przepłukanie dyszy") muszą być odpowiednio wolne.
Przy tym gumiaku całkowicie zrezygnowałem z automatycznego ładowania, a także w ramach testu całkowicie odkręciłem radełko dociskowe i ręcznie powoli wepchnąłem filament obserwując jak się zachowuje - przeszedł bez bólu aż do grzałki. W sumie to zrobię jeszcze jeden test i wymienię dyszę na jakąś 0.6 oraz sprawdzę temperaturę, autopid był robiony, ale po wymianie termistora może przekłamywać. Choć po testach 200-250 któraś i tak powinna podpasować :)
---------
rollduck
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”