Linear advance, trzymanie stołu.

Jakość druku Cię nie zadowala?
velkhor
Postów w temacie: 11
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Linear advance, trzymanie stołu.

Post autor: velkhor »

Witam.

Chciałbym zasięgnąć waszej opinii. Skompilowałem sobie marlina z włączoną funkcją linear advance. Wszystko ładnie pokalibrowane (K=1.8), ale pojawił się problem. Kostka na brimie, drukuje się spoko. Wygląd dużo lepszy od standardowej, ale przy wydruku bez brimu w połowie odległości odrywa się od stołu. wygląda to tak jakby LA zmniejszał przyczepnośc do stołu.
Ten sam gcode po wyłączeniu LA przez M900 K0, drukuje się bez najmniejszych problemów.

Problem zauważyłem nie tylko przy kostce, ale różnych innych modelach, m.in. przy czysciku do filamentu wydrukowałem wcześniej tego z 20 sztuk różne ustawienia, różne filamenty. Teraz przy ustawionym LA 1,8 (tyle mi wyszło z kalibracji) zawsze się odrywa, a jak ustawie na 0 to jest ok.

stół podgrzewany 50 st. druk PLA, szyba creality.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Linear advance, trzymanie stołu.

Post autor: japim »

Po co dodałeś LA? aby ekstruder przewidywał koniec ruchu i zmniejszał przepływ.
Bez LA przy zwalniajacej karetce miałeś większy przepływ to i lepiej się kleiło.
Z LA ekstruder zwalnia/wycofuje aby mieć "piękny" równy wypływ - to i ilośc materiału się zmniejszyła - więc przestalo się kleić.
Obniż nozzle na pierwszej warstwie.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
velkhor
Postów w temacie: 11
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Re: Linear advance, trzymanie stołu.

Post autor: velkhor »

Dałem LA, żeby poprawić jakość druku, i przyspieszyć szybkość drukowania wypełnień bez negatywnego wpływu na ściany zewnęrzne.
Kolejną rzeczą którą zauważyłem (niezamierzona) poprawiło się dopasowanie wymiarów, tzn jak wcześniej miałem 2 otwory 2mm i 5mm w koscte 20mm. To ten 2mm, miał około 1,6. Pomimo że kostka wymiary trzymała, wydrukoway podłużny otwór mając 2x10mm też wymiary trzymał.
Jak działa LA, to wiem, że ma zapewnić stałe ciśnienie w ekstruderze. Stół wypoziomowany igła, jak podniose go o 1/12 obrotu śruby (M3|) stołu w góre to robią się garby więc niżej się nie da warstwa dolna też wygląda ok.
Zrobiłem nawet test przerzuciłem w gcode M900 żeby było od drugiej warstwy. Efekt taki że na 2 wydruki 2 się oderwały, więc szukam rozwiązania gdzieś poza słabą przyczepnością do stołu, ale mi się koncepcje skończyły.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Linear advance, trzymanie stołu.

Post autor: Stanley_B »

velkhor pisze:Jak działa LA, to wiem, że ma zapewnić stałe ciśnienie w ekstruderze.
Heh jesteś pewny, że tak to działa?

Poza tym powtórzę to, co napisał @japim - obniż Z na 1 warstwie o 0.1 i przetestuj.
velkhor
Postów w temacie: 11
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Re: Linear advance, trzymanie stołu.

Post autor: velkhor »

Heh jesteś pewny, że tak to działa?
Heh, a niby jak?

A ja powtórze:
Stół wypoziomowany igła, jak podniose go o 1/12 obrotu śruby (M3) to robią się garby
śruba M3 ma skok 0,5mm 1/12 obroty, czyli 0,5/12 = 0,0416mm
obniżenie o tyle i już jest za nisko, a i tak sie odkleja.
jak obniże o 2/12 czyli 0,08 to robią się już falbanki na krawedzi druku.

Więc może darujmy sobie rady dotyczące wysokości stołu.
Jak ktoś ma konstruktywne pomysły chętnie posłucham.
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Linear advance, trzymanie stołu.

Post autor: Holgin »

Pokaż zdjęcia pierwszych warstw z/bez LA i wydruków, które masz.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Linear advance, trzymanie stołu.

Post autor: japim »

A smarujesz czymś stół?
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Bemko
Postów w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2020, 19:16
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic 4 Max Pro
x 42
Kontakt:

Re: Linear advance, trzymanie stołu.

Post autor: Bemko »

@velkhor Możesz wrzucić zdjęcie wzoru kalibracji, na podstawie którego ustaliłeś wartość 1.8? Mam podejrzenie, że może być ona za duża, bo przy tak wysokich wartościach LA ekstruder nie tyle przestaje podawać filament co wręcz go cofa. To może powodować, że na końcach ścieżek linia będzie się podnosić ze stołu.

Druga sprawa, to czy po ustawieniu LA zmieniłeś ustawienia retrakcji? Teoretycznie z poprawnie ustawionym LA retrakcja nie powinna być potrzebna, ale w praktyce trzeba zostawić 0.5-1mm, żeby pozbyć się nitkowania.
morf
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Linear advance, trzymanie stołu.

Post autor: morf »

Wartość LA trzeba poprawnie dobrać dla konkretnej drukarki (głównie ekstrudera) i konkretnego materiału.

Sa wzory kalibracyjne.
1.8 to bardzo wysoko.
Ja mam 0.05 dla LA1.5 dla PLA dla direct

Masz LA w wersji 1.5 czy legacy 1?
Done is better than perfect.
velkhor
Postów w temacie: 11
Posty: 36
Rejestracja: 28 sty 2021, 15:29
x 3

Re: Linear advance, trzymanie stołu.

Post autor: velkhor »

Pokaż zdjęcia pierwszych warstw z/bez LA i wydruków, które masz.
Zdjecia podesle wieczorem teraz @work.
Na teraz wrzuce inna fotke pstryknieta w trakcie druku. Widac ze sie odkleja material, ale ciekawe ze zaczeło się to około 10-12 warstwy, warstwy do 10 sa ok a później wyraźnie sciśnięte. Po jakimś czasie wracają do normy. Ten wydruk oderwał się jakieś 5 warstw później niż zdjęcie.
(Chłodzenie włączone od 3 warstwy)

https://ibb.co/Zgj3QMP
A smarujesz czymś stół?
Nie wiem czy to dobrze czy źle, ale nigdy nie byłem zmuszony do smarowania czymś stołu a przedrukowałem z 10kg pla i z 1k pet-g. Nie bardzo mam ochote babrać się ze środkami do smarowania, i nie chodzi mi o koszty ale niepotrzebną robote. Jedyną rzecz którą robię to po każdym wydruku czyszczenie stołu alkoholem.
Możesz wrzucić zdjęcie wzoru kalibracji, na podstawie którego ustaliłeś wartość 1.8? Mam podejrzenie, że może być ona za duża, bo przy tak wysokich wartościach LA ekstruder nie tyle przestaje podawać filament co wręcz go cofa. To może powodować, że na końcach ścieżek linia będzie się podnosić ze stołu.
Zdjęcia wrzuce wieczorem, ale wartość jest ok. Mam dość długiego bowdena (około 40 cm). Generalnie na wzorze kalibracji ze strony marlina wartość 2,4 była już za duża a 1,4 była za mała. retrakcja 0.5-1 to dla directa, mam bowdena i wychodzi igła przy 8. przy 7,5 potrafi zanitkować, przy 9 zdarza się nie tyle nitka, co jakby jakiś rozgnieciony bobel przy starcie nowej scieżki.
Wartość LA trzeba poprawnie dobrać dla konkretnej drukarki (głównie ekstrudera) i konkretnego materiału.
Do powyższej listy z istotnych rzeczy dorzuciłbym jeszcze temp druku i wartości akceleracji ;)
@morf. Tak bardzo wysoko, ale mam bowdena. LA w wersji 1.5 Marlin 2.08.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”