wolny wydruk gorszy od szybszego??? Anet ET-4Pro

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 4
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

wolny wydruk gorszy od szybszego??? Anet ET-4Pro

Post autor: dekas »

Dobry wieczór,
Jestem początkujący, kupiłem Anet ET-4Pro.
Poprawiłem chłodzenie wydruku i wydruki zaczęły ładniej wyglądać, i zacząłem być zadowolony.

I zapragnąłem wydrukować pucharek. Najdokładniej i najwolniej.
I wyszło dziwnie.
Jak na zdjęciu - przy wolnym drukowaniu na dolnej części są "paprochy"
W dodatku pojawił się artefakt przy pierwszej gwiazdce, ewidentnie od infilu.
Tylko ten jeden.

Przy nieco szybszym drukowaniu dół jest taki jak powinien - gładki.
Ale pojawiły się blopy na całej wyskości, ale tylko w jednym miejscu. Druga strona pucharku jest czysta.

Oczywiście można domniemywać, że mnie pokarało ponieważ robiąc nagrodę na turniej 3-5-8 użyłem symboli powszechnie uważanych za polityczne....
Ale ja szukam racjonalnego wyjaśnienia.

pozdrawiam, Tomek
Załączniki
dwa pucharki.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: wolny wydruk gorszy od szybszego??? Anet ET-4Pro

Post autor: dziobu »

Artefakty które pokazujesz to połączenie śladów po retrakcji (kolor niebieski, czarny) i - to w sumie średnio widać - prawdopodobnie problemów z chłodzeniem. Albo i z cieknięciem materiału z dyszy - 20mm/s to bardzo wolno i tu zahaczasz już o takie problemy. Poza tym nie wiem jaki masz profil; możliwe że ze względu na parametry slicer jeszcze spowolnił wydruk.

Rozwiązanie - zwiększ szybkość druku. Jest oczywiście pewien próg od którego zaczniesz zauważać spadek jakości, ale w tej klasie drukarki to powinno być przynajmniej 40mm/s i to dla wysokich wydruków. Poza tym nie ma logicznego powodu żeby spowalniać wydruk wraz ze zmniejszaniem warstwy. W sumie to możesz zrobić w drugą stronę bo tu hotend na to pozwoli.
dekas
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 4
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: wolny wydruk gorszy od szybszego??? Anet ET-4Pro

Post autor: dekas »

Dzięki!
To logiczne co piszesz 8)
Nie pomyślałem o tym...
Kiedy włączam poziomowanie, na stole zawsze zostają kropki filamentu - znaczy wycieka.
Dlatego postanowiłem poprawić chłodzenie hotendu.
Wentylator wciąga do obudowy powietrze, ale dobrego wylotu brak i gorące powietrze zostaje w środku.
Muszę zrobić nową obudowę hotendu, albo tylko wywiercić w niej dziury.

Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: wolny wydruk gorszy od szybszego??? Anet ET-4Pro

Post autor: Berg »

1. Domyślnie w Cura retrakcja ustawiona jest na 6.5mm . To za dużo. Zmienił bym na jakieś 3.5. Trzeba tylko sprawdzić, czy nie ma luzu na złączkach PTFE, czy nie pracują w trakcie retrakcji
2. Wyłączyć "Infill before wall"
3. Ja zawsze dodaję "Connect Infill Lines" to zmniejsza ilość retrakcji, przyspiesza drukowanie
4. W drukarce z Bowdenem staram się ustawić wszystkie prędkości druku tak samo. np:
infill speed = 40mm/s
inner wall speed =40mm/s
outer wall speed = 40mm/s
top bottom/speed = 40mm/s
travel=120mm/s
initial layer speed =20mm/s
W Cura można włączyć pokazywanie prędkości różnym kolorem. Po ustawieni ich tak samo cały "wazonik" powinien być tego samego koloru

5. Ten szew, który Ci wyszedł koło gwiazdki to raczej przez to, że inaczej ustawiłeś "Z Seam Alignemt" na obu wydrukach
6. Nitki pojawiają się przy niskiej warstwie. Zależy to od filamentu. Również od tego jak ustawisz inne parametry druku w sekcji travel. Czy głowica po zakończeniu obrysu jędzę na zewnątrz wydruku czy przez środek. Jak wyjeżdża na zewnątrz, to ciągnie za sobą nitkę.

7. Poprawnie złożyć głowicę. Nie może być przerwy między rurką a dyszą. (patrz poradniki o tym jak to zrobić)
8. Tak poprawić chłodzenie radiatora.
9. Wymienić dyszę na oryginalną od e3d.
dekas
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 4
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: wolny wydruk gorszy od szybszego??? Anet ET-4Pro

Post autor: dekas »

Dzięki za te sugestie 8)
Ustawienia poprawię i pokażę co wyszło.
Przerwy nie ma, chyba że już się zrobiła...
Poprawa chłodzenia jest więc pilniejsza niż zakładałem, zacznę od wiercenia otworów wylotowych.

pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 4
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: wolny wydruk gorszy od szybszego??? Anet ET-4Pro

Post autor: dekas »

Zrobiłem kilka prób.
Berg, wedłóg Twoich ustawień jest lepiej :good: , ale dalszym ciągu trochę wycieka.
Następnie ustawiłem ilość filamentu (Flow) na 90%.
Następny kwant do lepszości, ale pojawiło się kilka miejsc gdzie filamentu jest za mało - nitki się nie skleiły.
To znaczy, że muszę teraz popracować nad hardware'em.

Trochę się dziś nauczyłem :D Dzięki :piwo:

pozdrawiam, Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”