Poziomwanie stołu Marlin 2.0

Jakość druku Cię nie zadowala?
kataklysm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 50
Rejestracja: 13 kwie 2018, 00:24

Poziomwanie stołu Marlin 2.0

Post autor: kataklysm »

Cześć, ponieważ nie mogłem pozbyć się wielu problemów z nowym nabytkiem Tronxy X5SA PRO zdecydowałem się na krok ostateczny i wrzuciłem w drukarkę Marlina. Był to strzał w dziesiątkę bo drukarka w końcu drukuje naprawdę ładnie i tak jak chciałem. Mam jednak jeden ostatni jak myślę problem. Mianowicie ta drukarka jako endstop osi Z ma czujnik pojemnościowy i poziomowanie stołu na oryginalnym sofcie odbywało się poprzez uruchomienie odpowiedniej funkcji, drukarka mierzyła 16 punktów na stole a później pokazywała wynik pomiaru, wcześniej oczywiście pozwalała na ustawienie poziomu w 5 albo 6 punktach jeśli dobrze pamiętam. Na pewno dało się to wygodnie zrobić. Marlin natomiast ma Auto leveling (który nie wiem na czym polega) w tym trybie drukarka także mierzy 16 punktów ale nie wiem co z tego wynika bo nawet nie pokazuje wyniku. Dodatkowo nie wiem ja ją zmusić do położenia dyszy na stole (dyszy w poziomie drukowania bo auto home zatrzymuje dyszę powyżej stołu) w tym przypadku jedyna funkcja która kładzie dyszę na poziomie roboczym czyli drukowania, jest pomiar rogów, i to działa ok ale przy stole ponad 30cm ważne jest aby poziomować także środek a tego już z menu nie da się wybrać.

Stąd moje pytanie, w jaki sposób wygodnie poziomować stół poda Marlinem ?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Poziomwanie stołu Marlin 2.0

Post autor: morf »

Wysil się trochę i wpisz Marlin auto level nawet n YouTube.
Masz np. Filmiki za rączkę "z piwnicy".

Marlin wspiera różne algorytmy
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1343
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Poziomwanie stołu Marlin 2.0

Post autor: JGFTW »

Wszystkiego dowiesz się czytając dokumentację Marlina:

https://marlinfw.org/docs/features/auto ... eling.html

https://marlinfw.org/docs/gcode/G029-abl-bilinear.html
https://marlinfw.org/docs/gcode/G029-ubl.html

A także sekcje pliku konfiguracyjnego:
https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... on.h#L1198


Ilość punktów można ustawić, czy ta pozycja znajduję się w Menu drukarki oraz pozycje (koordynaty lub zwykłe podniesienie) na której ma się znaleźć po bazowaniu, poziomowaniu.

Nie ma sensu wchodzić bardziej w szczegóły, bo wszystko powyżej jest dobrze opisane.
Jeżeli nie znasz języka angielskiego to wrzucaj fragmenty do tego translatora (imho jest bardzo dobry): https://www.deepl.com/translator
kataklysm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 50
Rejestracja: 13 kwie 2018, 00:24

Re: Poziomwanie stołu Marlin 2.0

Post autor: kataklysm »

Dziękuję wam obu, dodam że wpisywałem zapytanie na yt a mój angielski jest dość dobry aby rozumieć ze słuchu czy czytając ale na żadnym filmiku nie znalazłem odpowiedzi na pytanie jak ustawić tak duży stół bo pomiar w rogach jest bez sensu a auto leveling na yt w ogóle nie jest wytłumaczony przynajmniej ja nie znalazłem rzeczowych materiałów. Ale dziękuję JGFTW sprawdzę dokumentację może skompiluję sobie marlina jeszcze raz :)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: Poziomwanie stołu Marlin 2.0

Post autor: morf »

Done is better than perfect.
kataklysm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 50
Rejestracja: 13 kwie 2018, 00:24

Re: Poziomwanie stołu Marlin 2.0

Post autor: kataklysm »

morf pisze:Niech stracę :)
https://youtu.be/iwhbeD2AduA
Widziałem ten materiał ale wytłumacz mi łopatologicznie, które wartości są brane pod uwagę kiedy robię auto home, chodzi mi o to, że nie wiem kiedy zatrzymuje się głowica w osi Z podczas bazowania. Mam ustawiony z offset i boję się że przy zmianie parametrów zrobię kolizję... w poprzedniej drukarce którą konfigurowałem z 5/6 lat temu ustawiłem to tak, że auto home był w pozycji roboczej teraz też bym tak wolał bo dalej mógłbym wysyłać komendy przez pc w celu poziomowania stołu. Btw po przeczytaniu o co chodzi w auto leveling dalej go nie rozumiem... sic! nawet wrzuciłem to w translator ale nie dowiedziałem się jedynie, że pomiar zostanie wykonany w określonych punktach, obliczony i zapisany w pamięci ale co konkretnie znaczy to dla użytkownika ?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1592
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 363

Re: Poziomwanie stołu Marlin 2.0

Post autor: Jarewa »

Raczej nie ma możliwości by bazowanie osi "Z" uderzyło w stół, chyba że offset masz bardzo malutki rzędu 0,1mm. Przy konfiguracji marlina w pliku Configuration.h daj offset Z 0 a dopiero później ustaw przez gcode prawidłowy zawsze jak wystąpią jakieś błędy i zostanie zresetowany soft do ustawień fabrycznych przez gcode to jest bezpiecznie...
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: Poziomwanie stołu Marlin 2.0

Post autor: bazic »

kataklysm pisze:[...] Btw po przeczytaniu o co chodzi w auto leveling dalej go nie rozumiem... sic! nawet wrzuciłem to w translator ale nie dowiedziałem się jedynie, że pomiar zostanie wykonany w określonych punktach, obliczony i zapisany w pamięci ale co konkretnie znaczy to dla użytkownika ?
Drukarka po to dokonuje tych pomiarów w n-punktach aby podczas druku w każdym miejscu stołu odpowiednio podnosić albo obniżać głowicę - w zależności od wcześniej zmierzonych różnic. W ten sposób niweluje krzywe ustawienie i/lub nierówności stołu.

Ja mam na przykład zrobiony autoleveling tylko na podstawie 3 punktów - trwa krótko a i tak dzięki interpolacji - efekt jest bardzo dobry - to znaczy, że jak drukuję coś na większości powierzchni stołu - to pierwsza warstwa jest ok.

W Marlinie możesz wkompilować obsługę ustawień Z-offset z poziomu LCD (to nawet taki mały wizard:) - korzystam z tego i jest to bardzo wygodne.

Oprócz tego dobrze jest sobie równiez włączyć Z-baby stepping - uważam, że bez tego ani rusz.

Spoczynkową pozycją Z "w powietrzu" - też bym się nie przejmował - to dobre rozwiązanie - jak podczas podgrzewania "na postoju" wycieknie trochę filamentu z głowicy - ma on gdzie spłynąć - dzięki temu "nie smażysz" go i nie blokujesz dyszy.

Nawet teraz (bez 2 opcji opisanych powyżej) - jak chcesz się przekonać, czy masz z-offset ustawiony poprawnie - zrób autohome, podłóż kartkę pod głowicę a potem z panelu wybierz opuszczenie w osi Z - i w krokach co 1mm opuszczaj aż do "0". W tej pozycji kartkę powinieneś móc przesuwać z lekkim oporem.
Jeśli jest inaczej - albo za nisko, albo za wysoko - próbuj korygować odpowiednim GCode'em, jak sugerowali koledzy

Aha - i jeszcze jedno: w Marlinie - nawet jak zrobisz auto-leveling - to nie oznacza to, że zostanie on włączony/użyty! - sprawdź opcje w menu czy masz bed-leveling na ON czy na off. Z tego co pamiętam standardowo - po dokonaniu autolevelingu - musisz w menu właczyć bed-leveling - dopiero wtedy drukarka będzie korygować wysokości podczas druku.

Ja ustawiłem sobie to w opcjach kompilacji w ten sposób, że po dokonaniu autoleveling'u - ta opcja włącza się automatycznie.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Poziomwanie stołu Marlin 2.0

Post autor: Stanley_B »

Ja pierdziu... Patrząc na pierwszy post mam wrażenie, że ten kataklizm zamroził klawisz ENTER...
Na prawdę nie da się pisać akapitami???

Aż mnie zęby rozbolały...
morf
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: Poziomwanie stołu Marlin 2.0

Post autor: bazic »

:) a tak sobie przypomniałem o tych moich 3 punktach kalibracyjnych. Czemu ja mam właśnie 3 a nie więcej na ten przykład? - śmieszna historia...

Wygląda to tak:
trzy_punkty_kalibracji.jpg
Mój czujnik SN-04P jakoś nie radzi sobie z rozpoznaniem aluminiowej płyty łóżka.... Nie rozpoznaje - i koniec :/

Nakleiłem więc pospolite (też aluminiowe!) sreberko na szybę, na to szara taśma klejąca żeby zabezpieczyć ...... i teraz czujnik rozpoznaje "stół"

... wiem, że to głupie... ale jak coś jest głupie, ale działa - to nie jest głupie ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”