Ender 3 niesklejone ścieżki w wydruku

Jakość druku Cię nie zadowala?
h4nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:40

Ender 3 niesklejone ścieżki w wydruku

Post autor: h4nt »

Cześć,

Mam problem z niesklejonymi ścieżkami na wydruku. Widać je na pierwszej warstwie i na warstwach końcowych. Stół poziomowaniem na kartkę papieru zgodnie ze sztuką jestem przekonany że jest dobrze wypoziomowany. Złączkę w hotendzie wymieniłem kiedyś na metalowa. Drukuje na szkle z dodatkiem kleju. Czego to może być wina ? Ustawień parametrów druku ? Przypychajacej się dyszy ?
IMG_20210306_121846.jpg
h4nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:40

Re: Ender 3 niesklejone ścieżki w wydruku

Post autor: h4nt »

IMG_20210306_123354.jpg
h4nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:40

Re: Ender 3 niesklejone ścieżki w wydruku

Post autor: h4nt »

Dodam tylko że dysza często się zapycha. teraz zapchała się tak że w ogóle nie grzeje filamentu
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: Ender 3 niesklejone ścieżki w wydruku

Post autor: tapy »

Dysza nie rozgrzewa filamentu, to zadanie grzałki w hotendzie. Rozumiem z wcześniejszego opisu, że masz full metal, więc przy PLA oszczędnie należy używać retrakcji (mniejszy dystans) by nie blokował się filament. Kwestia niesklejonych płaszczyzn, dokonałeś kalibracji ekstrudera i/lub może to ustawienia slicera (przykładowo w IdeaMaker jest to "Wypełnij przerwy w powierzchni")?
h4nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:40

Re: Ender 3 niesklejone ścieżki w wydruku

Post autor: h4nt »

Mam full metal, tak jest. Generalnie z retrakcją mam problem, dobierałem wszystkie możliwe dystanse i prędkości retrakcji i cały czas nitkowało. Delikatnie pomogła opcja combing w Curze ale to cały czas nie to. Być może to kwestia luzu na rurce. Ale to pewnie inny temat.
Zamówiłem nowe dysze, rurke, złączki,będę wymieniał.
Dodam tylko że jak wyjmę rurkę i przeciskam filament to materiał się nagrzewa i przechodzi przez dysze ale trzeba użyć dość dużej siły.
Hmm rzadko używam IdeaMaker, poszukam odpowiednika w Cura ( o ile taka jest ).
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 3
Posty: 1546
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Ender 3 niesklejone ścieżki w wydruku

Post autor: TDI-CAD »

A wydrukuj kostkę z jednym obrysem. W Cura daj wypełnienie 0, wall 1 i top 0 i bottom 3.
Zmierz grubość ściany po środku od wierzchołków.
h4nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:40

Re: Ender 3 niesklejone ścieżki w wydruku

Post autor: h4nt »

Ok, tak zrobię.
Wracając do retrakcji to obecnie to jest chyba 5mm dystansu i prędkość 40 mm/s.
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: Ender 3 niesklejone ścieżki w wydruku

Post autor: tapy »

Przy PLA 5mm to może być zbyt wiele w przypadku, gdy przerwa cieplna jest efektywna (tu pewien paradoks). Nie mniej, sam filament powinien iść bez zbytniego oporu przy wypychaniu go z dyszy (zbyt niska temperatura?). Generalnie z Twoim przypadku, z full metal najlepiej sprawdzi się PET, tu omawiane problemy nie powinny mieć miejsca.
PS. Sam slicer możesz sprawdzić "na sucho", oglądając jak wyglądają warstwy w podglądzie, taką przerwę będziesz tam widział, gdyby to był to ten problem.
h4nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:40

Re: Ender 3 niesklejone ścieżki w wydruku

Post autor: h4nt »

TDI-CAD pisze:A wydrukuj kostkę z jednym obrysem. W Cura daj wypełnienie 0, wall 1 i top 0 i bottom 3.
Zmierz grubość ściany po środku od wierzchołków.
Ustawiłem taki wydruk w Curze, ale nie uda mi się go wydrukować póki co, bo materiał blokuje się w dyszy i nie drukuje. Próbowałem czyścić ale narazie nie pomogło. Podczas przeciskania go ręcznie, rozgrzany filament przechodzi przez dyszę, chociaż z większym oporem niż zwykle. Gdy ekstruder sam podaje filament materiał nie przechodzi przez dyszę. W następnym tyg. przyjdą mi zamówione części to będę wszystko rozkręcał i wymieniał i wtedy spróbuje zrobić taki test jak wspomniałeś.
h4nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:40

Re: Ender 3 niesklejone ścieżki w wydruku

Post autor: h4nt »

tapy pisze:Przy PLA 5mm to może być zbyt wiele w przypadku, gdy przerwa cieplna jest efektywna (tu pewien paradoks). Nie mniej, sam filament powinien iść bez zbytniego oporu przy wypychaniu go z dyszy (zbyt niska temperatura?). Generalnie z Twoim przypadku, z full metal najlepiej sprawdzi się PET, tu omawiane problemy nie powinny mieć miejsca.
PS. Sam slicer możesz sprawdzić "na sucho", oglądając jak wyglądają warstwy w podglądzie, taką przerwę będziesz tam widział, gdyby to był to ten problem.

Sprawdziłem w slicerze i w przypadku jednego z wydruków na pierwszej warstwie faktycznie takie przerwy są.
Przykład1.png
Natomiast przy drukowaniu pierwszej warstwy kostki nie ma takich przerw a mimo to takowe są.

Zastanawiam się, czy to ten przypychający się materiał, czy może np. z offset?

Ekstruder kalibrowałem. E axis resolution miałem ustawione na chyba 94%, teraz zwiększyłem na 100%, tak samo flowrate, zwiększyłem do 100 i nic to nie zmieniało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”