Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Jakość druku Cię nie zadowala?
Borasek5
Postów w temacie: 16
Posty: 32
Rejestracja: 15 lip 2020, 20:15
x 5

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Borasek5 »

Wracam z małą aktualizacją :D

Odpuściłem sobie póki co drukowanie z PLA, stwierdziłem że z racji tego oporu przy przeprowadzaniu go przez wątpliwej jakości PTFE nie ma sensu robić na nim jakichkolwiek testów, gdyż może to zaburzać wyniki.

Wróciłem więc do PET z którym nie mam takiego problemu, otworzyłem poradnik TeachingTechYT, skalibrowałem te funkcje, które wcześniej miałem ustawione wstępnie/nie miałem ustawionych w ogóle. Przeprowadziłem testy retrakcji, ponownie wydrukowałem wieżę temperatur, sprawdziłem ustawienia przyspieszeń i junction deviation, włączyłem linear advance i dobrałem jego wartość. Wydrukowałem kostkę kalibracyjną i moim zdaniem nie ma podjazdu do tego co było, a nawet jest dość dobrze:
IMG_20210319_150930.jpg
IMG_20210319_150831.jpg
IMG_20210319_150852.jpg
IMG_20210319_225330.jpg
...i po zmierzeniu się okazało że jednak trzeba wrócić do niecałkowitych wartości stepów na XY, po czym wydrukowałem drugą kostkę również z PET tylko już z innego koloru i wymiary się zgadzają z dokładnością 0.03mm
IMG_20210319_224749.jpg
Parametry druku:
Temperatura hotendu: 220*C
Temperatura heatbed: 65*C
Wysokość warstwy: 0.2mm
Chłodzenie: 30%
Prędkość druku: 60mm/s
Retrakcja: 4mm@40mm/s
Przyspieszenie: 1000mm/s^2
Junction deviation: 0.06
Linear advance: 0.85
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Berg »

Kalibrację mikrokroków lepiej zrobić n większym wydruku. tak z 15x15cm najlepiej
bo a*x + b gdzie a to błąd wynikający z mikrokoków a "b" to stały wynikający z np za dużej ekstruzji,
Borasek5
Borasek5
Postów w temacie: 16
Posty: 32
Rejestracja: 15 lip 2020, 20:15
x 5

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Borasek5 »

Berg pisze:Kalibrację mikrokroków lepiej zrobić n większym wydruku. tak z 15x15cm najlepiej
bo a*x + b gdzie a to błąd wynikający z mikrokoków a "b" to stały wynikający z np za dużej ekstruzji,
Racja, zrobię to na większym wydruku, wcześniej jeszcze upewnię się co do flowrate i zrobię w końcu ten PID Tune heatbeda :) Oczywiście dam znać jak z końcowymi rezultatami :D
Borasek5
Postów w temacie: 16
Posty: 32
Rejestracja: 15 lip 2020, 20:15
x 5

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Borasek5 »

Trochę mnie nie było, ale chciałem dokonać kilku zmian, a przy okazji rozjechały się sprzęgła Z i długo nie miałem gdzie wydrukować zamienników ;)

Tak czy inaczej changelog:
- skróciłem dystans między śrubą trapezową, a wałkami osi Z (krótsze profile 2020 wzdłuż Y),
- usztwyniłem mocowanie stołu (częściowo dzięki w/w punktowi),
- zmieniłem nakrętki z POM na zwykłe z kasowaniem luzu, te z POM albo były trefne od samego początku, albo przy pierwszym wkręcaniu je uszkodziłem (miały zdecydowanie wyczuwalne luzy),
- wymieniłem elementy drukowane z pęknięciami (bądź w jakimkolwiek inny sposób choć delikatnie uszkodzone),
- zaizolowałem stół,
- przerobiłem część wtyczek wchodzących do płyty głównej na JST,
- dorzuciłem plexi na boki oraz osłonę elektroniki.

Postanowiłem bliżej przyjrzeć się ruchom wykonywanym przez drukarkę. Zauważyłem, że przy skrajnej pozycji Y, ruszając X z unieruchomioną jedną jego stroną, druga baaardzo delikatnie i nieregularnie kołysze się wzdłuż Y. Może właśnie to powoduje te nieregularne artefakty wydruku? Dodam, że zębatki i idlery nie chodzą po mimośrodzie. Już mam przedrukowane elementy XY, spróbuję je wymienić i zobaczę czy coś to poprawi. W razie czego mam też nowy pasek, podobno "Gates", wygląda zdecydowanie lepiej niż ten dotychczasowy, więc jego też wymienię :)
Chłodzenie chwilowo jest mojej roboty i dmucha trochę po dyszy, ono też leci do wymiany.
IMG_20210510_225058.jpg
Wydruk pod palcem jest wyczuwalnie gładszy, wizualnie "świecąc od góry" jeszcze nie wygląda to tak jak powinno, ale myślę że po serwisie XY powinno być znacznie lepiej.
IMG_20210510_145253.jpg
IMG_20210510_145248.jpg
Borasek5
Postów w temacie: 16
Posty: 32
Rejestracja: 15 lip 2020, 20:15
x 5

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Borasek5 »

Wymieniłem elementy drukowane łączące wałki XY, przy okazji zmieniłem pasek, zamiast dotychczasowego klona Titana wrzuciłem klona BMG od Trianglelab, głowicę klon E3D także od Trianglelabu (wpadło sporo dobrych kuponów na Ali, grzech było nie skorzystać :D ). Ponowna kalibracja i niestety jakość wydruków pozostała na takim samym poziomie. Problem z delikatnym kołysaniem Y podczas poruszania X nie zniknął. Wymienię jeszcze łożyska na X i Y, może to coś zmieni, jeżeli nie to już powoli kończą mi się pomysły na rozwiązanie problemu.
Borasek5
Postów w temacie: 16
Posty: 32
Rejestracja: 15 lip 2020, 20:15
x 5

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Borasek5 »

Wracam po jakimś czasie, na szczęście bardziej z tarczą niż na tarczy :D

Po następnych kilkunastu godzinach przy drukarce i ustawieniach slicera oraz kilku zamówieniach, w końcu doprowadziłem HEVO do stanu, w którym wypluwa już dość ładne wydruki :yahoo:

Zmiany jakie popełniłem:
- wrzuciłem directa - klon E3D od Trianglelab (heatblock i dysza "cooper plated"), do tego ekstruder klon BMG od Trianglelab,
- zmieniłem śruby na Tr8x8 + nakrętki z POM z kasowaniem luzu,
- wydrukowałem i założyłem nowe sprzęgła (poprzednie za mocno dokręciłem i musiałem zniszczyć, żeby je zdjąć ze śruby),
- wymieniłem łożyska na XY na oryginalne Misumi w tej dłuższej wersji,
- wrzuciłem stare chłodzenie, które kiedyś wydrukowałem, ale delikatnie nie pasowało - w ruch poszły cążki i papier ścierny, i koniec końców przypasowało i śmiga jak należy :DD
- starałem się wypoziomować stół i chyba się to udało, gdyż zauważyłem że wałki X nieznacznie uginają się na współrzędnych na środku stołu (wrzucę mapę poniżej, przy okazji sprawdziłem tolerancję pomiaru klona 3D Touch i wyszło że pole tolerancji pomiaru wynosi 0.05mm) - wydrukuję poprawioną wersję łączników XY z przedłużonym uchwytem wałków X - myślę że to poprawi sytuację,
- pobawiłem się PrusaSlicerem, ogarnąłem purge line i dogrywam ustawienia pod HEVO,
- ponownie zrobiłem PID Tune heatbed i hotendu oraz inna czynności kalibracyjne, mierzyłem nawet posuw w każdej osi za pomocą czujnika zegarowego, wszystko wygląda w porządku.

Bez wątpienia najwięcej dała wymiana śrub, tutaj chciałbym podziękować wszystkim, ale w szczególności użytkownikowi Berg za rady :piwo: Po odcięciu zasilania stół nie zjeżdża samoczynnie, wszystko jest miodzio :)

Zgrubsza parametry wydruku:
- materiał Ultra PLA,
- prędkość 60mm/s
- przyspieszenie 1500mm/s^2
- retrakcja 0.9mm@45mm/s
- warstwa 0.2mm
- temperatury 215*C/50*C

Test retrakcji + kostka:
IMG_20210607_110714.jpg
IMG_20210607_151454.jpg
IMG_20210607_151437.jpg
Jeszcze muszę przyjrzeć się retrakcji, wydaje mi się że jest ciut za nisko (widać przy "szwach", że tak jakby troszkę brakuje materiału gdy rozpoczyna warstwę). Flowrate też jest ustawiony ciut niżej niż powinien, ale przy wyższym ustawieniu przelewa warstwy (kroki ekstrudera są ustawione na pewno dobrze).


Mapa stołu:
Mapa stolu
Mapa stolu
Prusa' Buddy + porównanie z tym co było :)
IMG_20210608_193734.jpg
IMG_20210608_201630.jpg
IMG_20210608_201327.jpg
IMG_20210608_201656.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”