Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Jakość druku Cię nie zadowala?
Borasek5
Postów w temacie: 16
Posty: 32
Rejestracja: 15 lip 2020, 20:15
x 5

Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Borasek5 »

Hejka, z tej strony Karol, mam do Was jako do bardziej doświadczonych użytkowników drukarek 3D kilka pytań ;)
Najpierw geneza – jakiś rok temu postanowiłem sobie zbudować pierwszą własną drukarkę 3D, mając wcześniej do czynienia z tą technologią wytwarzania… niewiele ;) Postawiłem na Hypercube Evolution z projektu Scott3D (potem okazało się, że ten projekt to nienajlepszy wybór, ale mniejsza). Bazując na projekcie, od czerwca 2020 r. powoli zamawiałem potrzebne części i składałem całość do kupy. Szczęście w nieszczęściu projekt trochę zmieniłem, chociażby ze względu na elektronikę (SKR 1.4 Turbo zamiast Rampsa) i po drodze miałem kilka „wybojów”, zanim złożyłem całość do kupy – do czego niejako przymusiło mnie wydrukowanie prototypu inżynierki. Początkiem stycznia skończyłem ogarniać elektronikę, skleciłem Marlina, zrobiłem ultra-podstawową konfigurację, kupiłem trochę czarnego PETu i wydrukowałem sporą część prototypu. I generalnie drukarka w miarę sobie radziła (nie licząc „pomniejszych” wad, które wymienię poniżej). Aż nastał dzień w którym kupiłem PLA :D I okazało się, że jednak nie wszystko jest tak cacy, jak się wcześniej wydawało i pasuje ją doprowadzić do porządku :)

Informacje o drukarce:
• płyta SKR 1.4 Turbo + Touchscreen 3,5”,
• silniki Nema 17 , stepsticki TMC2209,
• zasilacz 24V 600W Sunon,
• ekstruder – klon Titan + Bowden 550-600mm (nie pamiętam dokładnie, bo wiem że delikatnie docinałem),
• głowica – klon E3D V6, all metal z dyszą 0.4mm,
• klon BLTouch,
• heatbed MK2A 328x328mm z naklejką adhezyjną/lustrem (na lustrze pokrytym Hegronem drukuję PET, na naklejce adhezyjnej PLA),
• podwójna oś Z (wałki z materiału Ck55/Cf53 fi 12mm, śruba trapezowa TR8x2, łożyska LM12UU chińskie),
• oś Y na wałkach fi 10mm, łożyska LM10UU chińskie,
• oś X na wałkach fi 8mm, łożyska LM8UU chińskie,
• rama na profilach 3030, podstawa heatbed na 2020,
• slicery używane przeze mnie: Cura 4.8 oraz PrusaSlicer 2.3,
• zdjęcia drukary:
1615496350764.jpg
1615496350752.jpg
1615496350794.jpg
1615496350785.jpg
1615496350781.jpg
1615496350777.jpg
1615496350769.jpg
Co jest moim zdaniem ok:
• nie licząc wentylatorów głowicy jest cicha,
• stepsticki i silniki krokowe się nie grzeją nawet przy wielogodzinnym druku (prąd 850-900mA),
• druki trzymają zadane wymiary z dokładnością do 0.05mm,
• ekstruder podaje poprawną ilość filamentu,
• paski są dobrze napięte,
• auto bed leveling wykonywany przy pomocy BlTouch działa poprawnie, kompensuje różnicę podczas druku,
• grubość pojedynczej ścieżki druku zgadza się z zadaną grubością ścieżki,
przeprowadziłem PID tuning głowicy, trzyma zadaną temperaturę.


Co jest moim zdaniem nie tak:
• PLA stawia w rurce Bowdena zdecydowanie większy opór niż PET – czuję to przy ładowaniu filamentu,
• coś jest nie tak ze śrubami trapezowymi, albo nakrętkami mosiężnymi – z jednej strony jest dość spory luz, nie wiem czy nie zmienić i śrub na Tr8x4, albo Tr8x8 i nakrętek na takie z kompensacją luzu – doradźcie,
• oś Z u góry ma moment w którym działa wyraźnie „ciężej”, sprawdzę odległości nad i pod platformą, ale podczas składania na 99% wszystko było ok,
• karetka nie jest idealnie sztywna, lekko ugina się pod naciskiem, naprawdę nieznacznie ale jednak,
• paski na zębatkach silników XY są osadzone w taki sposób, że powierzchnią boczną dotykają powierzchni bocznej zębatki, obniżyć zębatki tak, aby znalazły się w ich centralnej części?

Problemy, na rozwiązanie których nie mam pomysłu:
• prążki na wydrukach – poszperałem na forum i zastosowałem kilka metod – próbowałem drukować z i bez grzanego stołu, z i bez auto levelingu, wydrukowałem polecane przez Was sprzęgła i zastąpiłem nimi dotychczasowe elastyczne, przeprowadziłem ponowną kalibrację ekstrudera – niestety na PLA (PrintME EcoLine PLA Dark Blue) prążki są bardzo widoczne, za to na czarnym i czerwonym transparentnym PET-G (PrintME Swift) problemu nie widać, aczkolwiek również występuje. Obawiam się że przyczyna leży w nakrętkach osi Z, ewentualnie w wątpliwej jakości łożyskach na Z, bądź owej wspomnianej wcześniej cięższej pracy osi Z w pewnym górnym jej miejscu, aczkolwiek chciałbym poznać Wasze rady. Załączam zdjęcia sześcianów w trybie vase 20x20, 30x30 oraz 40x40mm, wszystkie drukowane z PLA przy 215*C. 20mm i 40mm drukowane przy 50*C na heatbed, 30mm przy wyłączonym grzaniu stołu. Wszystko drukowane przy prędkości 60mm/s, PET z nadmuchem 30%, PLA 100%.
1615497018092.jpg
1615497018099.jpg
1615497018104.jpg
zapomniałem o retrakcji
zapomniałem o retrakcji
1615497018112.jpg
• smarki z głowicy po jej rozgrzaniu – nie wiem czy wszystkie bowdeny tak mają, ale trochę denerwuje mnie smark wystający z głowicy za każdym razem zanim rozpocznie się druk – robi się syf
1615496350797.jpg
• dziwne zmiany % prędkości przy używaniu drukarki – przy rozpoczynaniu nowego druku, po zakończeniu druku i w trybie swobodnego przemieszczania osi, potrafią zmieniać się losowo, ale po czystym rozruchu drukarki i podczas druku (gdy już zmienię prędkość na 100%), wszystko jest w porządku. Nie mam bladego pojęcia o co może z tym chodzić.

Trochę długawy post, pewnie i tak nie napisałem wszystkiego, ale za wszelką pomoc będę baaardzo wdzięczny :)
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 2
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: obrms »

Możesz wydrukować kostkę obróconą o 45* wokół osi Z? I wrzucić zdjęcia boków w XY?
Borasek5
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Pjoter »

Czy PLA stawia opór na całej długości bowden czy w momencie jak już filament znajduje się w hotendzie to zaczynają być problemy z ekstruzji? Bo bowden+heatbreak all metal to jest kłopot na PLA i trzeba umieć to dograć poprzez używanie capricorna lub zbrojenie rurki. Mi się nie udało, przeniosłem się na direct. W związku z tym mi się os X też ugina ale ja się nie przejmuje, mam auto leveling który działa w mojej ocenie 7/10 i jakoś to idzie.
glut przy rozgrzewaniu - musisz zrobić sobie rozbiegowke, linie czyszczącą "purge line" poszukaj w Google. To się wpisuje do slicera do gcodu startowego. Ja mam takie ustawienia że sondowanie stołu jest na głowicy z temp 160C.co powoduje że glut jest trochę bardziej elastyczny. Następnie ja go ściągam penseta gdy głowica się dogrzewa. I następnie jest rozbiegowke i już nie mam problemu z syfem.
Borasek5
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Berg »

1. Jak masz Bowdena, to trudno Ci będzie ogarnąć rurkę fullmetal. Da się ale nie na początek. Lepiej zmienić jednak na rurkę z teflonem na razie.
2. Śruby trapezowe zmienić na tr8-4 do tego nakrętki z POM a nie mosiężne. W wątku u moim hevo są takie solidne ale zwykłe POM wystarczą.
3. Drukować tylko na szkle 4-5mm. Stół alu z podkładką pewnie za bardzo pracuje w trakcie drukowania.
4. PID tuning dla stołu i głowicy zrobiony prawidłowo ? temperatura nie lata?
5. Twoja czarna rurka do PTFE jest podejrzana. To pewnie rurka 1.9 a nie 2mm. Możliwe, że po prostu twoje PLA jest ciut grubsze niż PETG dlatego ciężej przez nią przechodzi, bo ma mało luzu. Lepsze efekty u mnie dało zazbrojenie taniej, białej rurki 2mm niż na Capricorn 1.9.
6. Generalnie w perspektywy czasu pomyśl o lekkim direct zamiast Bowden. (na przykład coś w rodzaju Orbiter + Mosquito)
7. Oryginalna dysza e3d
JGFTW, Borasek5
Borasek5
Postów w temacie: 16
Posty: 32
Rejestracja: 15 lip 2020, 20:15
x 5

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Borasek5 »

Dziękuję Wam za odpowiedzi!

Co do oporu w rurce teflonowej, to może nie jest on jakiś ogromny, ale wyczuwalny zdecydowanie bardziej niż przy PET-G. Przy wprowadzaniu do hotendu czuć ciut większy opór, ale jak już tam wlezie i wypływa z dyszy, to jest tylko trochę większy niż przy przeprowadzaniu PLA przez PTFE. Natomiast niebieskie PLA wyrywkowo pomierzyłem i okazało się, że on też może być częściowo sprawcą zamieszania, bo co prawda wyniki 1,75+/-0,03mm zdarzały się często, ale najniższa wartość jaką zmierzyłem to 1,68mm, co już jest chyba znaczącą różnicą :problem:

Tak czy inaczej, co zrobiłem:
• wymieniłem heatbreak z all-metal na teflon, przy okazji zmieniłem dyszę na nową bo mam tych 0.4mm chińskiej myśli technologicznej trochę,
• zwiększyłem prąd na stepstickach od Z do 900mA (okazało się, że było 800mA, po zwiększeniu i przy drukowaniu zmierzyłem temperaturę TMC2209 i dobijają do około 60*C z chłodzeniem tylko pasywnym), przy okazji zmniejszyłem przyspieszenie na osi Z do 20mm/s2 i prędkość do 3mm/s,
• wróciłem do drukowania na lustrze 4mm,
• modele pociąłem w Cura 4.8,
• wydrukowałem cztery kostki – po dwie obrócone o 45* i nieobrócone, parametry: temperatura hotendu 215*C, temperatura stołu 50/0*C, prędkość 60mm/s, warstwa 0,2mm, chłodzenie 100%, autopoziomowanie włączone, wszystkie wykonane na środku pola roboczego. Zestawiłem je z jedną z wcześniejszych kostek:

Kolejność od lewej: [poprzednia, obrócona+heatbed, obrócona, standard+heatbed, standard]
1615555024625.jpg
1615555024621.jpg
1615555024617.jpg
1615555024611.jpg
1615555024593.jpg
1615555024603.jpg
Co zauważyłem:
• lekką poprawę wydruków – zmniejszyła się amplituda prążków, występują rzadziej, ale mimo wszystko występują,
• zaczynam podejrzewać XY, artefakty nie pojawiają się na tych samych warstwach, chociaż czasem zdarzają się powtarzalnie,
• będę musiał powtórnie wykonać PID tune stołu oraz hotendu, temperatura stołu podczas druku latała między 49, a 51*C, hotendu niby nie latała, ale mimo wszystko zmieniłem heatbreak, więc pasuje to zrobić.

Co planuję zmienić/zrobić w ciągu najbliższego tygodnia (z racji chwilowo ograniczonych funduszy, najpierw spróbuję tych tańszych rozwiązań):
• PID tune heatbed+hotend,
• wymiana nakrętek mosiężnych Z, na te z POM,
• przegląd i poprawki płynności ruchu osi Z,
• dorzucenie czyścika filamentu przed ekstruder.

Co planuję zrobić/zmienić w dłuższym czasie:
• przejście na direct,
• zmiana fan-duct na https://www.thingiverse.com/thing:2755829,
• zmiana śrub trapezowych na Tr 8x4 + nakrętek z POM.
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 2
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: obrms »

Patrząc na kostki 45* obstawiam właśnie problem w XY. Jak chodzi jeden tylko silnik zjawisko jest mniejsze. Jak chodzą oba (przy kostkach w normalnej orientacji) jest znacznie gorzej.
Borasek5
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Berg »

1. Patrz na temperaturę silnika a nie tmc2209.
2. jakie masz ustawione przyspieszenia?
3. Masz zrobione chłodzenie wydruku?
4. Wydrukuj i pokaż kostkę w trybie wazy
5. pokaż jak wygląda wydruk tego https://www.thingiverse.com/thing:909901


bo jak patrzę na to co się dzieje tu, to raczej wiem gdzie jest jeden pies pogrzebany. Choć pewnie są pogrzebane ze dwa psy.

Na pewno masz do ogarnięcia temat retrakcji. Randomowo wycieka filament i potem go brakuje w różnych częściach wydruku.
To może być kwestia źle złożonej głowicy, gównianego filamentu kiepskiej dyszy, złej temperatury druku, źle dobranej retrakcji, latających złączek rurki PTFE, wszystkiego na raz.
No ma wuja. Ten filament co walą się między wieżami to ten sam, którego gdzieś brakuje. A pewnie jeszcze więcej jest go między wypełnieniem.

Jednak zanim coś poprawisz w drukarce to wydrukuj z PLA to co piszę wyżej w pkt 4 i 5.
Zrzut ekranu 2021-03-12 o 17.02.34.png
Borasek5
Borasek5
Postów w temacie: 16
Posty: 32
Rejestracja: 15 lip 2020, 20:15
x 5

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Borasek5 »

obrms pisze:Patrząc na kostki 45* obstawiam właśnie problem w XY. Jak chodzi jeden tylko silnik zjawisko jest mniejsze. Jak chodzą oba (przy kostkach w normalnej orientacji) jest znacznie gorzej.
Powiem Ci szczerze, że patrząc na te kostki na żywo rozbieżność nie jest taka spora, może faktycznie na zdjęciach widać to wyraźniej, ale tak czy inaczej problemów z XY wcale nie wykluczam :P Od czego powinienem zacząć eliminację problemów z XY?
Berg pisze:1. Patrz na temperaturę silnika a nie tmc2209.
2. jakie masz ustawione przyspieszenia?
3. Masz zrobione chłodzenie wydruku?
4. Wydrukuj i pokaż kostkę w trybie wazy
5. pokaż jak wygląda wydruk tego https://www.thingiverse.com/thing:909901


bo jak patrzę na to co się dzieje tu, to raczej wiem gdzie jest jeden pies pogrzebany. Choć pewnie są pogrzebane ze dwa psy.

Na pewno masz do ogarnięcia temat retrakcji. Randomowo wycieka filament i potem go brakuje w różnych częściach wydruku.
To może być kwestia źle złożonej głowicy, gównianego filamentu kiepskiej dyszy, złej temperatury druku, źle dobranej retrakcji, latających złączek rurki PTFE, wszystkiego na raz.
No ma wuja. Ten filament co walą się między wieżami to ten sam, którego gdzieś brakuje. A pewnie jeszcze więcej jest go między wypełnieniem.

Jednak zanim coś poprawisz w drukarce to wydrukuj z PLA to co piszę wyżej w pkt 4 i 5.
Zanim przeczytałem Twój post przypomniałem sobie jeszcze, że miałem niecałkowite liczby kroków na X i Y i taką śmieszną na Z, więc przeskalowałem je do najbliższych całkowitych/ładnych wartości:
XY 80.69 -> 80.00
Z 1604 -> 1600
Jak do tego doszło - nie pamiętam :D Jakoś to liczyłem i uznałem że świetnym pomysłem będzie wprowadzenie właśnie takich wartości, bo takie pokazał kalkulator :P Po zmianie wymiary dalej są akceptowalne :)

1. Silniki na szczęście nie grzeją się aż tak, 43*C to chyba max jaki na nich zauważyłem, ale to kiedyś przy dłuższym druku z kompensacją Z.
2. Jak skończy się obecny druk to zobaczę, bo nie jestem pewny ;)
3. Tak, fan-duct z projectu Hevo by Scott3D v1, trochę dmucha na silikonową osłonkę heatblocka, jego wydajności z racji małego doświadczenia z drukiem nie jestem w stanie stwierdzić, tym bardziej że większość czasu na tej drukarce drukowałem z PETu, który jako tako wydrukuje się nawet bez chłodzenia :P
4. Cura nie puszczała modelu o ściance 0.4mm, więc zrobiłem taki o ściance 0.5mm. Parametry druku: hotend 215*C, stół 50*C, warstwa 0.2mm, prędkość 40mm/s (wyjątkowo ciąłem go po tym niższym i została, ale uznałem że warto wrzucić ten wynik bo druk wyszedł ciekawy - zwłaszcza druga strona X), retrakcja 2mm@30mm/s, chłodzenie 100%
1615572695902.jpg
1615572695897.jpg
5. Parametry druku: hotend 215*C, stół 50*C, warstwa 0.1mm, prędkość 40mm/s, retrakcja 2mm@30mm/s, chłodzenie 100%
1615572695892.jpg
1615572695886.jpg


Dodatkowo wydrukowałem kostkę z PETu, chciałem sprawdzić jak zachowuje się na nowym heatbreak'u i o dziwo wprowadzanie do PTFE i potem do hotendu to miód w porównaniu do PLA i w porównaniu do wcześniejszego heatbreak'a ;)
Parametry druku: hotend 225*C, stół 65*C, warstwa 0.2mm, prędkość 60mm/s, chłodzenie 30%
1615572695907.jpg
1615572695911.jpg
1615572695914.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Berg »

Ta kostka naprawdę jest w trybie wazy? W Cura to się nazywa "Spiralize outer Contour"
Co to znaczy, ze "Cura nie puszczała"? Dziwna sprawa.


Jakkolwiek. Te dwa wydruki, PLA to jest to na czym powinieneś się na dłużej zatrzymać. Są tragiczne.
To ma wyglądać idealnie. Póki nie zacznie szkoda nawet drukować cokolwiek innego.

Problemy głównie z temperaturą, konstrukcja głowicy.
Borasek5
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Problem z HEVO (głównie prążki/nierówne warstwy w Z)

Post autor: Andrzej_W »

Cura ma jakiś problem ze ściankami 0.4 zaznaczenie opcji print thin walls pomogło i jest w stanie drukować takie cienkie ściany
Borasek5
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”