problem z wypełnieniem

Jakość druku Cię nie zadowala?
Majster12
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2021, 20:40
x 1

problem z wypełnieniem

Post autor: Majster12 »

Witam wszystkich. Z racji tego że to mój pierwszy post na tym forum chciałbym wszystkich powitać. Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem drukarki Creality Ender 3 i mam cały czas problem z wypełnieniem podczas drukowania dna. Podczas drukowania wydaje mi się że pierwsza warstwa wychodzi dobrze, jest gładka i równa i cała wypełniona. Natomiast problem zaczyna się podczas wypełniania drugiej, trzeciej i kolejnej warstwy dna. Drukarka podaje chyba za dużo materiału, powierzchnia wychodzi pofalowana i jest wyższa niż linie zewnętrzne. Jako Slicera używam Cury 4.8, materiał to Impact PLA Fiberlogic. Przeprowadziłem kalibracje ekstrudera i nawet okazało się że podawał za mało materiału. Nie wiem juz gdzie leży problem, czy w ustawieniu drukarki czy parametrach z Cury. Dołączam poglądowe zdjęcie gdzie mam wydrukowaną pierwszą warstwę i drugą na której już widać problem.
Załączniki
IMG_20210426_200257.jpg
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: problem z wypełnieniem

Post autor: Andrzej_W »

To Sobie dodatkowo skalibruj flow dla tego materiału.
Majster12
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2021, 20:40
x 1

Re: problem z wypełnieniem

Post autor: Majster12 »

Hmm a jak mam to zrobić ? No i pytanie dlaczego wypełnienie na innych warstwach niż te które podałem wyglądają prawidłowo ?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: problem z wypełnieniem

Post autor: Andrzej_W »

Bo na pełnych warstwach nie mieści ci się materiał a jak już drukujesz obrysy i wypełnienie to ostatnie warstwy się już układają odpowiednio bo już maja miejsce na nadmiar materiału.
Poczytaj sobie
viewtopic.php?f=70&t=5494
viewtopic.php?t=2074
Zewnętrzny poradnik z Prusy https://help.prusa3d.com/pl/article/ext ... ation_2257
Lub wklepujesz w Google kalibracja flow rate
Majster12
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2021, 20:40
x 1

Re: problem z wypełnieniem

Post autor: Majster12 »

Wykonałem kalbracje flowrate, a tak właściwie to nic nie musiał3m zmieniać ponieważ ścianka modelu kalibracyjnego po wydrukowaniu miała idealnie 0,80mm. Problem z dolnymi warstwami czyli dna nadal występuje. Na zdjęciach widać to bardzo wyraźnie. Czy ma ktoś jeszcze jakiś pomysł co może być nie tak ? Może jest problem z osia Z ? Ten większy wydruk powinien mieć wysokość 14mm a faktycznie ma 13,4mm.
Załączniki
IMG_20210429_235108.jpg
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: problem z wypełnieniem

Post autor: japim »

Majster12 pisze: Ten większy wydruk powinien mieć wysokość 14mm a faktycznie ma 13,4mm.
Opuść stół o 0.6mm?
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: problem z wypełnieniem

Post autor: Andrzej_W »

Tak to może być problem z osią Z. Jakie masz sprzęgło na śrubie? Czy śruba nie ma luzów? Czy prawidłowo wypoziomowaleś stół? Możesz spróbować odwrócić śrubę o 180 stopni i zobaczyć czy to coś zmieni
Majster12
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2021, 20:40
x 1

Re: problem z wypełnieniem

Post autor: Majster12 »

Wygląda na to że problemem był z osią Z. Poluzowałem kółka i wyregulowałem tak żeby cały element z głowicą samoczynnie opadał pod własnym ciężarem, odwróciłem śrubę zgodnie z zaleceniem no i jeszcze raz zamocowałem na sprzęgle mocno wszystko razem skręcając. Widocznie głowica (przez luzy na osi Z) finalnie nie realizowała ruchu w górę, kiedy powinna się podnieść i zacząć drukować kolejną warstwę. Dziękuje wszystkim za pomoc i wskazówki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”