Brak ekstruzji.

Jakość druku Cię nie zadowala?
Sirius
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2021, 15:36

Brak ekstruzji.

Post autor: Sirius »

Witam, mam problem z brakiem podawania filamentu po kilku/kilkunastu minutach po uruchomieniu.

Zacznę od początku. Cały hotend jest z tego pomysłu:
https://www.thingiverse.com/thing:1383913

Przez pierwszy miesiąc po zmontowaniu drukowała bez zacięć. Nie był to idealny wydruk, ponieważ dopiero uczyłem się pełnej kalibracji drukarki.
Około tydzień temu wymieniałem filament, dokładnie tej samej marki, ten sam kolor. Od tego czasu notorycznie w każdym wydruku pojawia się to samo. Po kilku minutach dochodzi to zablokowania podawania filamentu i przerwania druku. Nie jestem w stanie ręcznie wytłoczyć filamentu po odpięciu radełka. Po wyciągnięciu filamentu zauważyłem, że tuż nad dyszą powstaje minimalne zgrubienie. Gdy odetnę ostatnie 2cm filamentu (z tym zgrubieniem) to drukarka wystartuje ale po około 2-5min się blokuje.

To co obecnie zrobiłem:
1. Wymiana radiatora
2. Wymiana heat break'a
3. Wymiana dyszy
4. Wymiana filamentu na Devil Design, Rosa 3d oraz na 3DActive
5. Wymiana rurki PTFE
6. Zwiększanie napięcia na step stick'u (A4988)
7. Zmiana temperatur i prędkości druku (z niższą temperaturą i wyższą prędkością jest troszeczkę lepiej)
8. Nałożenie pasty termoprzewodzącej od strony radiatora

-Elektronika sterująca SKR 1.4
-Silnik NO NAME
-Radełko MK8
-Stepstick ekstrudera A4988
-Głowica j-head v6 (klon)

Załączam kilka zdjęć poglądowych:
Tutaj zablokowanie się po około 30 minutach:
20210510_153810.jpg
Tutaj po około 4h:
20210510_153753.jpg
20210510_153225.jpg
20210510_153158.jpg
20210510_153139.jpg
Mam nadzieję, że razem rozwiążemy mój problem. Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc ;)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Brak ekstruzji.

Post autor: morf »

Jaka masz dlugosc retrakcji?
Czy przy calkowitym wylaczeniu retrakcji problem dalej wystepuje?
Czy chlodzenie na radiator z tego "pizdzika" wiatraczka cos daje w ogole? nie widze zeby byl przeplyw powietrza

z gory przepraszam ze sie czepiam ale strasznie paskudna ta karetka, czemu nie wydrukujesz sobie czegos ala ori prusa albo cos z bear upgrade?
Sirius
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Brak ekstruzji.

Post autor: Andrzej_W »

Właśnie wydrukuj coś w trybie wazy. Wtedy wyeliminujesz retrakcję. Jak się zablokuje to może wiatraczek od radiatora hotendu za słaby lub zły przepływ.
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Brak ekstruzji.

Post autor: Raven »

Weż pod uwagę, że problem może tkwić w samym filamencie. Ja na 4 szpule czarnego filamentu PLA Colorfilla (różne źródła i czas zakupu) trafiłem na 2 szpule totalnie niedrukowalnego filamentu. Męczyłem się z temperaturami , ustawieniami flow, retrakcją i nic to nie dawało. Filament ledwie przepływał przez dyszę , zatykał dyszę, przeskakiwał ekstruder itd. Problem z drukarką wykluczyłem wykonując wydruki z filamentów innych producentów, dla których nie napotkałem najmniejszych problemów.
Sirius
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2021, 15:36

Re: Brak ekstruzji.

Post autor: Sirius »

Raven pisze:Weż pod uwagę, że problem może tkwić w samym filamencie. Ja na 4 szpule czarnego filamentu PLA Colorfilla (różne źródła i czas zakupu) trafiłem na 2 szpule totalnie niedrukowalnego filamentu. Męczyłem się z temperaturami , ustawieniami flow, retrakcją i nic to nie dawało. Filament ledwie przepływał przez dyszę , zatykał dyszę, przeskakiwał ekstruder itd. Problem z drukarką wykluczyłem wykonując wydruki z filamentów innych producentów, dla których nie napotkałem najmniejszych problemów.
Napisałem, że zmieniałem marki filamentu. Testowałem już z 5-6 szpul i ze wszystkich jest ten sam efekt
morf pisze:Jaka masz dlugosc retrakcji?
Czy przy calkowitym wylaczeniu retrakcji problem dalej wystepuje?
Czy chlodzenie na radiator z tego "pizdzika" wiatraczka cos daje w ogole? nie widze zeby byl przeplyw powietrza

z gory przepraszam ze sie czepiam ale strasznie paskudna ta karetka, czemu nie wydrukujesz sobie czegos ala ori prusa albo cos z bear upgrade?
Chłodzenie coś tam daje. Koło karetki czuć, że leci ciepłe powietrze. Nie wiem czy jest dostateczne ale coś na 100% daje.
W Curze mam ustawiony dystans retrakcji na 2mm. Zaraz puszczam wydruk bez retrakcji i zobaczę jak działa.
Sirius
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2021, 15:36

Re: Brak ekstruzji.

Post autor: Sirius »

Tutaj mały wydruk bez retrakcji. Filament się nie zablokował, ale nie wiem jak będzie na większych wydrukach. Teoretycznie może to być wina retrakcji?
Załączniki
20210510_182832.jpg
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Brak ekstruzji.

Post autor: Pjoter »

To nie jest tak że tylko wina retrakcja. Kilka rzeczy się składa na oroblem. Masz zle chłodzenie, gorący filemnt się cofa i chłodzi w heatbreaku (bo za duża retrakcja) i zatyka hotend.
Sirius
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Sirius
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2021, 15:36

Re: Brak ekstruzji.

Post autor: Sirius »

Pjoter pisze:To nie jest tak że tylko wina retrakcja. Kilka rzeczy się składa na oroblem. Masz zle chłodzenie, gorący filemnt się cofa i chłodzi w heatbreaku (bo za duża retrakcja) i zatyka hotend.

Dzięki za odpowiedź, w sumie całkowicie wyjaśniłeś mój problem.

Czy ktoś jest w stanie podrzucić kompletną karetkę z prusy? Będę wdzięczny ;)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Brak ekstruzji.

Post autor: morf »

Poza tym 2mm na direct to dużo. Zaczalbym coś koło 0.4mm
https://github.com/prusa3d/Original-Pru ... -Parts/STL
Lub z projektu bear https://github.com/gregsaun/bear_extruder_and_x_axis
Done is better than perfect.
Sirius
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2021, 15:36

Re: Brak ekstruzji.

Post autor: Sirius »

Myślałem, że uda mi się rozwiązać problem, ale... no niestety. Wydrukowałem całkowicie nową karetkę mianowicie:
https://www.thingiverse.com/thing:755164/comments
oraz do tego chodzenie radiatora:
https://www.thingiverse.com/thing:354723/comments (oczywiście wentylator 40mm)
Niestety, cały czas dysza się zapycha. Zauważyłem, że zapomniałem włączyć retrakcję i drukowałem bez, przy większych wydrukach nawet bez retrakcji problem występuje. Jakieś porady?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”