Anycubic I3- nagłe problemy z kalibracją wydruków

Jakość druku Cię nie zadowala?
migcool
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2020, 08:13

Anycubic I3- nagłe problemy z kalibracją wydruków

Post autor: migcool »

Witajcie Panowie, od wczoraj przeglądam forum w poszukiwaniu odpowiedzi, mianowicie, moja drukarka Anycubic i3 M już trochę czasu przepracowanego ma za sobą, od pewnego czasu daje się usłyszeć piski, które ustają jak wcisnę "Stop Motor" i dopóki druki wychodziły dobrze nie przejmowałem się tym, nagle ekstruder zaczął gubić kroki, występowało to przez jakiś czas tylko na szybkich przejazdach, od wczoraj praktycznie gubił ciągle wydając stuki, materiał na końcu po wyjęciu "spęczony". Odnoszę wrażenie, że zaczeły w tej drukarce "wariować" temepratury, dotychczas drukowałem PLA DD w temp 210 stopni, a dzisiaj, aby w ogóle coś dało się drukować musiałem ustawić 185, czyli chyba już nawet poniżej norm...Stół ustawiony na 60st, a w dotyku parzy..

Dodatkowo filament zaczął mieć spory bezwład na starcie (zanim wytłoczył przez dyszę to musiał niemal 1,5 obrysu zrobić takiego Fi 60), dysza przy 210 nagle zaczęła zahaczać o pozostałe położone kreski filamentu, po zmniejszeniu na 185 sytuacja wygląda zauważalnie lepiej ale nie zdarzyło mi się PLA drukować w takiej temperaturze co utwierdza chyba fakt, że piski oraz wiek drukarki i jej przebieg świadczą o defekcie, który odpowiada za sterowanie temperaturami drukarki?

Mam zapasowe całe głowice z nowymi rurkami PTFE, przy próbie na 210 zero różnicy, dalej zły stan druków, robię próbę na 185, a za chwilę spróbuję jeszcze mniej.

Prosiłbym o opinie, drukarka służy niejako do małej produkcji i nie wiem czy pchać się w jej remont czy kupować drugą, a jestem z niej zadowolony.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Anycubic I3- nagłe problemy z kalibracją wydruków

Post autor: japim »

Wariujące temperatury to nie wina dyszy, ani rurki - to padają termistory albo przestają poprawnie przylegać do bloku i stołu i zaczynają przekłamywać i znacząco zaniżają pomiary: ustawiasz 200C a one wskażą tyle jak juz bedzie 250C . Albo płyta główna skoro stół też jest przekłamany. Zanim zaczniesz pchać sie w remont kup sobie miernik uniwersalny z termoparą, którą bedziesz w stanie potwierdzić temperatury.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Anycubic I3- nagłe problemy z kalibracją wydruków

Post autor: Pjoter »

Hmm jeśli na zapasowej głowicy też termistor przekłamuje to chyba nie wina padających termistorow. Ja bym na początek sprawdził czy dobrze siedzą grzałki i termistor, czy połączenia kablowe z płytą nigdzie nie padają (kable mogą wypadać z gniazd lub gdzieś się łamać). Sprawdź czy wtyczka do głowicy ma dobre kontaktowanie, może już się wyrobiła? Do tego sprawdziłbym czy śrubki są dobrze dokręcone. Wymieniłbym też dysze na nową, stara może być przytkana. I o ile przytkanie nie odpowiada za wszystkie problemy, to weliminujemy drobne problemy. Możesz też wymienić oba termistory (stół i hotend). To zje mało pieniędzy (dysza i dwa termistor) a pomoże przy dalszej diagnozie. Plus i tak podpada to po serwis drukarki po iluś set godzinach druku.
To co mi podpadało w Ai3M to właśnie połączenia kablowe (wtyczka do głowicy) oraz wyprowadzenie kabli stołu tak że mam wrażenie że końcowo zostaną przecięte przez blachę.

A, no i wyczyść ekstruder z opiłków filamentu, sprawdź czy radełko nie starło się od plastiku.
Daj zdjęcia drukarki, napisz ile godzin i co na niej drukowales. Bo dla nas dużo to 100kg i 10k roboczogodzin. Dla ciebie to może być 20kg filamentu :P
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
migcool
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2020, 08:13

Re: Anycubic I3- nagłe problemy z kalibracją wydruków

Post autor: migcool »

Ok, czyli postaram się upewnić tych temperatur i jeśli rzeczywiście ustawione 185 to w rzeczywistości sporo więcej to wrócę z tematem :) Gdzie w ogóle można kupować części do takiej drukarki jak Anycubic i3?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Anycubic I3- nagłe problemy z kalibracją wydruków

Post autor: Pjoter »

Np. tu:
https://tdi-cad.pl/index.php?route=common/home
Właściciel to użytkownik forum.
No do tego jeszcze dochodzi allegro i wyszukiwanie 'grzałka 40W 12v 3d" albo "termistor ntc 3950".
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
migcool
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2020, 08:13

Re: Anycubic I3- nagłe problemy z kalibracją wydruków

Post autor: migcool »

Sprawdziłem to co wpomniales abym szukał, te elementy wymieniłem w całości z całą głowicą drukującą oraz rurką ptfe i jej złączem na ekstruderze, efekt... bez zmian, ciągle muszę zaniżać temperaturę druku, aby w ogóle dało się coś na niej drukować, skąd te piski z obudowy.. Średnio u mnie z serwisowaniem tego sprzętu, sporo drukowałem na niej materiałem ASA w zabudowie, może wewnątrz drukarki trzeba szukać problemu, chłodzenie zamieniałem na Silentium swego czasu, aby ją wyciszyć, nad stepstickami również dwa większe założone.
Awatar użytkownika
moskil
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 23 maja 2021, 11:48
Drukarka: Anycubic Mega S
x 1
Kontakt:

Re: Anycubic I3- nagłe problemy z kalibracją wydruków

Post autor: moskil »

Sprawdz, czy wtyczka od silnika extrudera jest dobrze wpięta, jesli sie poluzuje i jeden lub kilka przewodów nie łączy to silnik wydaje dzwieki jak stukanie, ale sie nie rusza.

Mozesz tez sprawdzic, czy napecie na driverze od extrudera wynosi 0,8V (taką wartosc ustawia producent)

Jesli podjrzewasz, ze cos jest nie tak z temperaturami to zamiast wymieniac wszystko po kolei to kup sobie najprostszy multimetr z termoparą (sa takie za okolo 35zł), przyklej ją bezposrednio na bloku hotendu najlepiej blisko termistora i porownaj, czy zmierzona temperatura jest zblizona z tym co pokazuje drukarka. Mozesz zostawic przyklejoną termopare i odpalic druk. Tym sposobem sprawdzisz na 100%, czy cos jest nie tak z temperaturami, bo jak na razie wymieniles czujniki i nic z tego nie wynika. To samo zrob ze stolem, 60'C moze juz lekko parzyć wiec to ze cie parzy nie znaczy ze temperatura jest bledna.
Anycubic Mega S + BMG Driect Extruder TriangleLab + V6
https://www.thingiverse.com/thing:4838191
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”