Ender 3 Pro - czujnik autopoziomowania stołu nie zatrzymuje osi Z

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1569
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Ender 3 Pro - czujnik autopoziomowania stołu nie zatrzymuje osi Z

Post autor: Jarewa »

konradsdev1 pisze:dlatego dla LED nie ma znaczenie czy napięcie wynosi 3.6V czy 24V.
Jak nie ma znaczenia?? w przypadku wejścia napięcie odnosi się do prądu na diodzie nadawczej w tej chwili jest dla 24v 7mA a powinno typowo 10-20mA. A dla 12V będzie 3mA nie liczę już niżej bo to już przy 12V jest porażką..

Ale nie w tym rzecz, zobacz wyjście... rezystor 3kOhm wiec max co może to 1mA , i tu zrobił się dzielnik napięcia, w płycie pewnie jest pullup na sygnałowym (i tu pytanie jaki rezystor), nie ma możliwości by PC817 sygnałowy z płyty zatrzasnął do masy bez strat przyjmując 10kOhm pullup w sterowniku najniżej jak może zejść to będzie 0,75V...

Dlatego pisałem by zmniejszył rezystor na wyjściu to da większy prąd i lepsze zejścia może być nawet zwara..
lianliu3
lianliu3
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2021, 12:35

Re: Ender 3 Pro - czujnik autopoziomowania stołu nie zatrzymuje osi Z

Post autor: lianliu3 »

Jarewa pisze:
konradsdev1 pisze:dlatego dla LED nie ma znaczenie czy napięcie wynosi 3.6V czy 24V.
Jak nie ma znaczenia?? w przypadku wejścia napięcie odnosi się do prądu na diodzie nadawczej w tej chwili jest dla 24v 7mA a powinno typowo 10-20mA. A dla 12V będzie 3mA nie liczę już niżej bo to już przy 12V jest porażką..

Ale nie w tym rzecz, zobacz wyjście... rezystor 3kOhm wiec max co może to 1mA , i tu zrobił się dzielnik napięcia, w płycie pewnie jest pullup na sygnałowym (i tu pytanie jaki rezystor), nie ma możliwości by PC817 sygnałowy z płyty zatrzasnął do masy bez strat przyjmując 10kOhm pullup w sterowniku najniżej jak może zejść to będzie 0,75V...

Dlatego pisałem by zmniejszył rezystor na wyjściu to da większy prąd i lepsze zejścia może być nawet zwara..
Dziękuję bardzo za tę radę :piwo: . Diagnoza była trafiona - rezystor 3k nie jest poprawnie dobrany. Za jego miejsce wlutowałem 270 Ohm i teraz czujnik działa prawidłowo. Napięcie na wyjściu to 0.15V (stan niski) i 3.3V (stan wysoki). Dziękuje bardzo jeszcze raz, zamieszczam schemat dla potomnych gdyby w przyszłości ktoś chciał zrobić to w ten sam sposób.

poprawiony schemat połączeniowy czujnika LJ12A3-4-Z z HY-M154 opartego o PC817 dla drukarki Ender 3 Pro
https://i.postimg.cc/Y9JqTc40/Ender-3-P ... a3-4-z.jpg
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 12
Posty: 599
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 31

Re: Ender 3 Pro - czujnik autopoziomowania stołu nie zatrzymuje osi Z

Post autor: malyhenio1 »

Witam ,nie zakładam nowego postu ,ale mam problem kupiłem coś takiego czujnik LJ12A3-4-Z,podłączyłem :
Brązowy do +12v
niebieski do - 12v
czarny wolny
czujnik nie reaguje na zbliżenie,
uszkodzony ?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1569
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Ender 3 Pro - czujnik autopoziomowania stołu nie zatrzymuje osi Z

Post autor: Jarewa »

Całe szczęście że nie podłączyłeś jeszcze czarnego. Kolego to jest czujnik PNP jak go podłączysz uwalisz wejście bo na czarnym jest pełne napięcie zasilania po wykryciu. Czujniki kupuje się "NPN" wtedy bezpośrednio można podłączyć do Zmin.

Skąd wiesz ze nie wykrywa?? podłączyłeś kontrolkę czarny względem masy??
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 12
Posty: 599
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 31

Re: Ender 3 Pro - czujnik autopoziomowania stołu nie zatrzymuje osi Z

Post autor: malyhenio1 »

To jak powinien być podłączony ?A jak NPN to jaki ?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1569
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Ender 3 Pro - czujnik autopoziomowania stołu nie zatrzymuje osi Z

Post autor: Jarewa »

PNP na wyjściu ma napięcie zasilające czyli plus od 6 do 36V a tego nie można bezpośrednio podłączyć w twoim wypadku zasilanie 12V wiec na wyjściu 12V tego sterownik drukarki nie przeżyje. Wyjść jest kilka albo dzielnik napięcia na żądaną wartość albo optoizolator albo konwerter poziomów logicznych...

NPN to prawie każdy spełni wymagania bezpośredniego podłączenia bo sygnałowy ściąga do masy... Jest fajny czujnik RIKO działa na 5V i jest NPN praktycznie podłącza się go w gniazdo Zmin i nic więcej. Tylko jest wada że jest prostokątny..

https://www.eldar.biz/czujnik-indukcyjny-riko-rn04-n-5v mam takie w grawerce i są dokładne..
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 12
Posty: 599
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 31

Re: Ender 3 Pro - czujnik autopoziomowania stołu nie zatrzymuje osi Z

Post autor: malyhenio1 »

"Wyjść jest kilka albo dzielnik napięcia na żądaną wartość albo optoizolator albo konwerter poziomów logicznych"
Mam B17
Załączniki
B17.jpg
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 12
Posty: 599
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 31

Re: Ender 3 Pro - czujnik autopoziomowania stołu nie zatrzymuje osi Z

Post autor: malyhenio1 »

https://www.youtube.com/watch?v=wih4fNkKUCc
Na tym wideo jest czujnik PNP, wzorując się na tym filmie podłączyłem :
+ do Brązowego
- do niebieskiego, miernik czarny
czarny wolny,
miernik czerwony do +, brak napięcia
top juz na czarnym nie muszę sprawdzać bo wiem, że jest uwalony.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1569
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Ender 3 Pro - czujnik autopoziomowania stołu nie zatrzymuje osi Z

Post autor: Jarewa »

Z tego co piszesz to masz uwalone zasilanie a nie czujnik...
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 12
Posty: 599
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 31

Re: Ender 3 Pro - czujnik autopoziomowania stołu nie zatrzymuje osi Z

Post autor: malyhenio1 »

wszystko jest ok czujnik działa, na wejściu mam 12v a po zetknięciu z aluminium mam 0,68v, jakie powinno być właściwe ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”