Poziomowanie?

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Poziomowanie?

Post autor: JGFTW »

Ja rozumiem to tak, że wybranie z listy (https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... ion.h#L729) sterownika ma wpływ na te opcję (https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... dv.h#L2027):
Minimum delay before and after setting the stepper DIR (in ns)
Minimum stepper driver pulse width (in µs)
Maximum stepping rate (in Hz) the stepper driver allows
przy czym można je dodatkowo nadpisać:
These settings allow Marlin to tune stepper driver timing and enable advanced options for stepper drivers that support them. You may also override timing options in Configuration_adv.h.
https://marlinfw.org/docs/configuration ... tion_adv.h
czasnagli pisze: i o tym właśnie piszę - dla TMC2208 wg legendy należy ustawić wartość na 20 co u mnie skutkuje efektem jak na załączonym obrazku...
Jednak skoro w tabeli jest napisane przy danej opcji "minimum" / "maximum" to znaczy, że co najmniej / co najwyżej taką wartość można ustawić dla TMCxxxx, a nie tą konkretną (np 20) i nadpisuję się domyślne (zakładam odpowiednio dobrane, skoro w większości przypadków działają) wartości dla tych sterowników.

Nie twierdzę, że jak zmieniłeś to źle; skoro widzisz zmianę na lepsze i zmieniłeś tylko jeden parametr w konfiguracji to może w Twoim przypadku były to lepsze wartości niż domyślne, ale moim zdaniem błędnie założyłeś, że trzeba na taką wartość zmienić - w końcu dlaczego przykładowo nie 21 albo 23 , skoro jest to wartość przyjęta za minimum dla tego sterownika? Sprawdziałeś jakiś zakres wartości i wybrałeś najlepszą metodą eliminacji? Może na oscyloskopie sprawdzałeś różnicę w wartościach?

Śmiesznie byłoby jakby się okazało, że właśnie te domyślne wartości z przytoczonej tabeli ustawiają się automatycznie po wybraniu sterownika - należałoby to sprawdzić.

Raczej nie polecam w tym grzebać jak się ma mieszane sterowniki na płycie.
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 6
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Poziomowanie?

Post autor: czasnagli »

JGFTW pisze: Śmiesznie byłoby jakby się okazało, że właśnie te domyślne wartości z przytoczonej tabeli ustawiają się automatycznie po wybraniu sterownika - należałoby to sprawdzić.
moja logika podpowiada, że tak jest ale to ktoś mądrzejszy musiałby potwierdzić.

Moją intencją było zasygnalizowanie faktu, że przy TMC2208 (zapomniałem dopisać, że sterowanym przez UART) na Z i włączonym autolevelingu, wartość 20 dla #define MINIMUM_STEPPER_POST_DIR_DELAY może powodować problemy z pierwszą warstwą a w rzeczywistości w całym zakresie określonym przez fade height.
Nie teoretyzuję, nie zgaduję a tylko dzielę się moim skromnym doświadczeniem aby inni nie popełniali tych samych błędów.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Poziomowanie?

Post autor: Jarewa »

A może powiecie co to za parametry i co dają w ustawieniach z punktu programisty??
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Poziomowanie?

Post autor: JGFTW »

czasnagli pisze: JGFTW pisze:
Śmiesznie byłoby jakby się okazało, że właśnie te domyślne wartości z przytoczonej tabeli ustawiają się automatycznie po wybraniu sterownika - należałoby to sprawdzić.



moja logika podpowiada, że tak jest [...]
Skoro podejrzewasz, że po wybraniu sterowników w podstawowej konfiguracji wartość wynosi 20 to po co zmieniasz ją dodatkowo w zaawansowanej, efektywnie nadpisując ustawienia na takie same?

Nie czuj się atakowany, ale jak przedstawiasz jakąś hipotezę, to musisz być przygotowany ją obronić. Ja jednak jestem sceptyczny, że to konkretnie pomogło, ale nie będę podważał Twoich doświadczeń.
Jarewa pisze:A może powiecie co to za parametry i co dają w ustawieniach z punktu programisty??
Jak chcesz zobaczyć perspektywę programisty to przeczytaj kod źródłowy Marlina. ;)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Poziomowanie?

Post autor: Jarewa »

Nie chce się całego czytać, pytam bo mam steptiki TMC a w konfiguracji mam A4988 i myślę czy zmiana coś poprawi
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Poziomowanie?

Post autor: konradsdev1 »

Jarewa pisze:A może powiecie co to za parametry i co dają w ustawieniach z punktu programisty??
Parametr MINIMUM_STEPPER_POST_DIR_DELAY określa ile nanosekund Marlin ma poczekać po zmianie kierunku dla danego stepsticka z wystawianiem sygnału do wykonywania kolejnych kroków. Jeśli nie jest wykonywane Z-hop to opóźnienie nie dotyczy osi Z a tylko X i Y przy zmianie kierunku oraz ekstrudera pomiędzy retrakcją a wytłaczaniem.
Jarewa pisze:Nie chce się całego czytać, pytam bo mam steptiki TMC a w konfiguracji mam A4988 i myślę czy zmiana coś poprawi
Dla A4988 Marlin domyślnie czeka 200 nanosekund po zmianie kierunku więc zmiana na 20 powinna skrócić czas wydruku.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 6
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Poziomowanie?

Post autor: czasnagli »

JGFTW pisze:
Skoro podejrzewasz, że po wybraniu sterowników w podstawowej konfiguracji wartość wynosi 20 to po co zmieniasz ją dodatkowo w zaawansowanej, efektywnie nadpisując ustawienia na takie same?
właśnie od początku piszę, że wartość domyślna 20 u mnie powoduje problem dlatego mam ustawione na 0 :)
Inaczej niż domyślnie, niegodnie z tabelą Marlina a w mojej konfiguracji funkcjonuje prawidłowo.
1kamil
Postów w temacie: 2
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Poziomowanie?

Post autor: 1kamil »

czasnagli pisze:właśnie od początku piszę, że wartość domyślna 20 u mnie powoduje problem dlatego mam ustawione na 0 :)
Inaczej niż domyślnie, niegodnie z tabelą Marlina a w mojej konfiguracji funkcjonuje prawidłowo.
A jak dla mnie to wygląda na zbyt duże obciązenie na Z:

- zbyt mały prąd
- lub włączony stealthchop na Z

Zmiana tego nadal nie ma wytłumaczenia. Dalej, domyślna wartość MINIMUM_STEPPER_POST_DIR_DELAY dla TMC to 60, a nie 20. Ustawienie `0` efektywnie wyłącza `delay`. Zazwyczaj dodaje się opóźnienie z uwagi na danie sterownikowi czasu na przetworzenie sygnału. Każdy układ logiczny musi zarejestrować zmianę, a potem mieć czas ją przetworzyć. 20 nie bierze się z kosmosu, tylko z:

- https://www.trinamic.com/fileadmin/asse ... ev1.09.pdf: strona 55

Ot, losowo udało ci się rozwiązać inny problem. A faktycznie, to co teraz się dzieje to pewnie gubisz jeden mikrokrok, bo przesunąłeś zbocze sygnału.

Teraz zrób testy regresywne. Wróć do poprzedniej wartości i zobacz czy ten problem dalej występuje.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”