Poziomowanie?

Jakość druku Cię nie zadowala?
Michał_L
Postów w temacie: 1
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Poziomowanie?

Post autor: Michał_L »

Dzień dobry. Co robię źle? albo czego nie robię a powinienem?

A robię tak:

na papierek ustawiam narożniki. potem BLTouch sprawdza swoje 9 punktów, zapisuję ustawienia i ładuję je z EEPROMu.
Z offset ustawiony na -1.5 (ustawione na podstawie tego video: https://www.youtube.com/watch?v=y_1Kg45APko).
Druk na 4 milimetrowym szkle.
Dostaję zaś coś takiego:
IMG_20210522_123634.jpg
Podpowie ktoś poprawną procedurę dającą największe szanse na sukces? Co powoduje te zgrubienia po jednej stronie? Jak się ich pozbyć? Dodatkowo wygląda jakby dysza robiła dziury po przejściu z jednego kwardatu na drugi.

Z góry bardzo dziękuję.
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Poziomowanie?

Post autor: jakubperson »

Chyba ciut za blisko masz offset, czasami zamiast -1.5 możesz dać -1.46 i już będzie okej. Nitkowanie i ślady po dyszy też mogą być z tego powodu.
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 6
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Poziomowanie?

Post autor: czasnagli »

bardziej obstawiam ustawienie MINIMUM_STEPPER_POST_DIR_DELAY i MINIMUM_STEPPER_PRE_DIR_DELAY. Ostatnio z ciekawości ustawiłem na 20 (zalecane dla TMC) i silnik Z na TMC2208 gubiły kroki w warstwie "poziomowanej". Wydruk stracił ok. 0,5mm na wysokości. Po osiągnięciu wysokości 2mm nie było problemu. Wróciłem z ustawieniem delay pulse na 0, wszystko wróciło do normy.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Poziomowanie?

Post autor: McKee »

czasnagli pisze:bardziej obstawiam ustawienie MINIMUM_STEPPER_POST_DIR_DELAY i MINIMUM_STEPPER_PRE_DIR_DELAY. Ostatnio z ciekawości ustawiłem na 20 (zalecane dla TMC) i silnik Z na TMC2208 gubiły kroki w warstwie "poziomowanej". Wydruk stracił ok. 0,5mm na wysokości. Po osiągnięciu wysokości 2mm nie było problemu. Wróciłem z ustawieniem delay pulse na 0, wszystko wróciło do normy.
Bzdura kompletna!
Jeżeli zmieniasz jakieś parametry to doczytaj co zmieniasz i o ile, i wiedz dlaczego.
Nie wprowadzaj innych użytkowników forum w błąd (fajnie, że z ciekawości eksperymentujesz, ale doczytaj / dowiedz się co naprawdę zrobiłeś i przede wszystkim ZROZUM dlaczego tak właśnie się zachowało).
JGFTW
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
1kamil
Postów w temacie: 2
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Poziomowanie?

Post autor: 1kamil »

(usunięte, kolega sprawdził narożniki na papierek)
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 6
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Poziomowanie?

Post autor: czasnagli »

McKee pisze: Bzdura kompletna!
Jeżeli zmieniasz jakieś parametry to doczytaj co zmieniasz i o ile, i wiedz dlaczego.
Nie wprowadzaj innych użytkowników forum w błąd (fajnie, że z ciekawości eksperymentujesz, ale doczytaj / dowiedz się co naprawdę zrobiłeś i przede wszystkim ZROZUM dlaczego tak właśnie się zachowało).
absolutnie nie zamierzam nikogo wprowadzać w błąd. Poniżej fotka dwóch kostek, z lewej delay ustawiony na 20, z prawej na 0. Nic więcej nie zmieniane, ten sam gcode, fade height 2mm:
20210522_195150.jpg
Przy delay 20 wszystkie wydruki wyglądały w taki sposób, "spłaszczenie" tylko w zakresie pierwszych 2mm czyli fade height. Gdybym nie korzystał z autolevelingu to zakładam, że tego problemu by nie było.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Poziomowanie?

Post autor: McKee »

Bzdurą jest to co napisałeś wcześniej (ale już się wyjaśniło - problem był gdzie indziej, co było do przewidzenia zresztą).
Nie wiesz co oznacza 20 (i nie, nie jest to wartość zalecana !!! - gdzie ty to wyczytałeś? (pytanie retoryczne)) i nie wiesz co oznacza 0. Ustawiasz coś i nie masz zielonego pojęcia co i po co.
Tak, wyniki masz takie jak na zdjęciach ale nie masz zielonego pojęcia DLACZEGO, więc udzielasz porad "od czapy". Poczytaj proszę dokumentację / opis tych parametrów i ZROZUM zależność pomiędzy ustawieniami a skutkiem tych ustawień. (A już jak i dlaczego połączyłeś te parametry z wydrukiem pierwszej warstwy to dla mnie czarna magia (bo ktoś mający z tym problem na pewno wcześniej grzebał w ustawieniach firmware)).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 6
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Poziomowanie?

Post autor: czasnagli »

McKee pisze:Nie wiesz co oznacza 20 (i nie, nie jest to wartość zalecana !!! - gdzie ty to wyczytałeś? (pytanie retoryczne))
może tu:

Kod: Zaznacz cały

/**
 * Minimum delay before and after setting the stepper DIR (in ns)
 *     0 : No delay (Expect at least 10µS since one Stepper ISR must transpire)
 *    20 : Minimum for TMC2xxx drivers
 *   200 : Minimum for A4988 drivers
 *   400 : Minimum for A5984 drivers
 *   500 : Minimum for LV8729 drivers (guess, no info in datasheet)
 *   650 : Minimum for DRV8825 drivers
 *  1500 : Minimum for TB6600 drivers (guess, no info in datasheet)
 * 15000 : Minimum for TB6560 drivers (guess, no info in datasheet)
 *
 * Override the default value based on the driver type set in Configuration.h.
 */
więc zakładam, że każdy sugeruje się tym co napisane wyżej...
McKee pisze: (A już jak i dlaczego połączyłeś te parametry z wydrukiem pierwszej warstwy to dla mnie czarna magia
bo pierwszy wydruk po zmianie delay miał spartaczoną pierwszą warstwę - przy takim samym Z offsecie.
McKee pisze:(bo ktoś mający z tym problem na pewno wcześniej grzebał w ustawieniach firmware)).
no chyba musiał grzebać aby uruchomić BlTouch....
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Poziomowanie?

Post autor: Cosik »

Override the default value based on the driver type set in Configuration.h.
To jest najważniejsze, więc po co to tykać. Ruszać można jak się wie co się robi, bo wartości te są przecież ustawiana po wybraniu stepów.
JGFTW
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 6
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Poziomowanie?

Post autor: czasnagli »

Cosik pisze: To jest najważniejsze, więc po co to tykać. Ruszać można jak się wie co się robi, bo wartości te są przecież ustawiana po wybraniu stepów.
i o tym właśnie piszę - dla TMC2208 wg legendy należy ustawić wartość na 20 co u mnie skutkuje efektem jak na załączonym obrazku...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”