Ender 3 pro im wyżej tym gorzej.

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
sinsk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 07 cze 2021, 19:39

Ender 3 pro im wyżej tym gorzej.

Post autor: sinsk »

Witajcie, mam następujący problem z moją drukarką. Co prawda było ich więcej ale z większością sobie już poradziłem. Drukarka Ender 3 pro. Ogólnie druki wychodzą bardzo fajnie lub przynajmniej dla mnie zadowalająco. Jednak mam problem im wyżej znajduje się głowica tym gorzej. Zaczyna zahaczać o wydruk, a z każą kolejną warstwą coraz intensywniej i w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do oderwania go ze stołu. Głównie gdy drukuje cienkie pionowe litofany rzuca się to najbardziej w oczy i psuje wydruki. Po prostu głowica je masakruje i jeżeli wydruk się nie oderwie drukuje do końca ale to nie ma sensu.
Próbowałem różnych ustawień w Cura. Combing mode: off, z hop i tak dalej. Drukowałem na różnych ustawieniach, prędkościach itd.
Ogólnie mam wrażenie, że to problem sprzętowy ponieważ nie mogę narzekać na jakość druku do pewnego poziomu. To sugeruje problem z dźwiganiem osi Z tak na logikę. Wygląda to tak jakby od pewnej wysokości Z wysokość dyszy nie była na prawidłowym poziomie jakby minimalnie opadło. Do jakichś 8cm to jeszcze wygląda potem zaczyna się dramat.
Stół mam szklany, oryginalna szyba z Endera wypoziomowany. Filament oryginalny z Creality. Temperatura stołu 60st.

Tak wygląda przykładowy wydruk:
https://mega.nz/folder/dxoAEDIb#qYr7q8Y8j3v-cpXRQb2gWQ
Szymon
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1515
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 324

Re: Ender 3 pro im wyżej tym gorzej.

Post autor: Jarewa »

A wydruki w trybie wazy jak wyglądają powyżej 8cm?

Ustawiałeś extruder?? czy nie podaje za dużo...
Awatar użytkownika
sinsk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 07 cze 2021, 19:39

Re: Ender 3 pro im wyżej tym gorzej.

Post autor: sinsk »

Jeszcze nic wyższego od druku fotografii nie robiłem. Ale raz drukowałem doniczkę tyle, że ona miała ok 7cm i problem nie wystąpił. Extundera nie ustawiałem ,wydaje mi się, że jakby podawał za dużo to raczej we wszystkich wydrukach coś by się działo. Puszczę do druku jakiś wazon do testu.
Szymon
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 583
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 234

Re: Ender 3 pro im wyżej tym gorzej.

Post autor: Rozarh »

Sprawdź luzy na osi Z. Zobacz, czy belka po której jeździ głowica ma luz gdy ja próbujesz przesuwać góra-dół. Nie powinno być wyczuwalnego luzu. Szczególnie przy prawym końcu belki. Spróbuj też przy wyłączonej drukarce chwycić za koniec śruby trapezowej i pociągnąć ją do góry. Czy da się wyczuć luz? I czy po włączeniu drukarki i wydaniu polecenia przesunięcia osi Z da się to również zrobić? Jak silnik ma luz poosiowy to po jego włączeniu i obróceniu wału driver przez jakiś czas utrzymuje napięcie uniemożliwiające obrót silnika. Powoduje to również skasowanie ewentualnego luzu poosiowego - uzwojenia starają się przyciągnąć jak najbliżej magnesy wirnika. Gdy driver odłącza napięcie silnika po jakimś czasie luz może znów się objawić.
Nie bardzo chce mi się wierzyć, żeby w trakcie druku silniki na osi Z były wyłączane z działania przy dłuższym wydruku warstwy, ale gdyby tak się działo to efekt byłby identyczny z opisanym przez ciebie.

Oczywiście zła kalibracja ekstrudera i zalewanie wydruku nadmierną ilością filamentu też może być przyczyną.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Ender 3 pro im wyżej tym gorzej.

Post autor: mcxmcx »

Flow. Nic więcej nie musisz sprawdzać.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
sinsk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 07 cze 2021, 19:39

Re: Ender 3 pro im wyżej tym gorzej.

Post autor: sinsk »

No to wydrukowałem w trybie wazy. Wazonik 14,5cm. Moim zdaniem nie ma się do czego przyczepić, nawet jestem zaskoczony jakością. Poza ząbkami na samej podstawie (widać na filmiku) nie ma na nim żadnej skazy. https://mega.nz/folder/p5AxQAiQ#A6oKKAS3pGgrNsLru2KKgw
I tym sposobem już totalnie nie wiem o co chodzi. Bo jeżeli chodzi o druk litofanu ten problem mam zawsze, który wzrasta wraz z wysokością.

Rozarh: Dzięki za odpowiedź. Sprawdziłem to o czym piszesz ale nic z tego nie występuje. Na samym początku miałem tak, że zacisk(beczka) mocujący śrubę do osi silnika się luzował i nie dźwigał osi bo pręt się zaczynał w nim ślizgać. Ale odkąd odsunąłem śrubę od osi silnika tak żeby się nie stykały to już więcej się tak nie stało. Ale nie wyeliminowało to problemu.

Tyle, że tak wazonik został wydrukowany w trybie Spiralise Outer Contour, gdzie głowica po osi Z chyba zawsze porusza się w górę i może dlatego problem nie wystąpił.

Kod: Zaznacz cały

Flow. Nic więcej nie musisz sprawdzać.
Nie rozumiem.
Szymon
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 583
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 234

Re: Ender 3 pro im wyżej tym gorzej.

Post autor: Rozarh »

No jeśli wysokość wazonika jest identyczna z zadaną, to może filament, który używasz jest grubszy, albo w slicerze masz podany cieńszy i slicer źle oblicza ile go ma podać w trakcie ruchu. Gdyby jednak ustawione było dobrze, to jest tam parametr "flowrate", który może ograniczyć wypływanie filamentu - on powinien pomóc. (to o czym pisał mcxmcx)

A w razie gdyby wazonik był mniejszy niż model, to możesz jeszcze sprawdzić czy ilość kroków na mm w osi Z jest ustawiona prawidłowo.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
kawaled6
Postów w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Ender 3 pro im wyżej tym gorzej.

Post autor: kawaled6 »

Zauważ jeszcze, że litofan drukujesz zapewne z wypełnieniem 100% więc ewentualne nadmiary filamentu nie mają się gdzie podziać nawet gdy będzie go delikatnie za dużo.

Jeżeli nie chcesz się od razu zabierać za kalibrację ekstrudera itp. to może spróbuj testowo zmniejszyć flow na np. 90% przy kolejnym litofanie i sprawdzić jak wyjdzie.
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
sinsk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 07 cze 2021, 19:39

Re: Ender 3 pro im wyżej tym gorzej.

Post autor: sinsk »

Wazonik ma identyczna wysokość z zadaną. Grubość filamentu też mam taką jaka powinna być. Parametr flow w zakładce Material mam na 100%
Szymon
Awatar użytkownika
sinsk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 07 cze 2021, 19:39

Re: Ender 3 pro im wyżej tym gorzej.

Post autor: sinsk »

kawaled6 pisze:Zauważ jeszcze, że litofan drukujesz zapewne z wypełnieniem 100% więc ewentualne nadmiary filamentu nie mają się gdzie podziać nawet gdy będzie go delikatnie za dużo.

Jeżeli nie chcesz się od razu zabierać za kalibrację ekstrudera itp. to może spróbuj testowo zmniejszyć flow na np. 90% przy kolejnym litofanie i sprawdzić jak wyjdzie.
Tak zgadza się drukuję z wypełnieniem 100%. Ok spróbuję tak to wydrukować.
Szymon
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”