Sunlu S8 problem z ekstruderem?

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Sunlu S8 problem z ekstruderem?

Post autor: Jarewa »

Zmierz wysokość silnika na osiach x,y,z a najlepiej jak mają nalepki... Bo ten od exrtudera to widać ma 40mm i jest to silnik 1A wiec dna niego powinno się ustawić vref- 0.64V i to była prawidłowa wartość fabryczna jednak...
gwidon777
Postów w temacie: 24
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sunlu S8 problem z ekstruderem?

Post autor: gwidon777 »

Jarewa pisze:Zmierz wysokość silnika na osiach x,y,z a najlepiej jak mają nalepki... Bo ten od exrtudera to widać ma 40mm i jest to silnik 1A wiec dna niego powinno się ustawić vref- 0.64V i to była prawidłowa wartość fabryczna jednak...
Właśnie tak było - 0,64V tylko według tego poradnika:
http://feriar-lab.pl/kalibracja-drukarki-3d-czesc-2/
wychodziło mi 0,8V. Co zrobiłem źle?

Silniki X, Y i E są takie same. Zamieniłem nawet silnik Y z E żeby sprawdzić czy przypadkiem nie trafił mi się jakiś grzejący silnik ale niestety nie.

Znalazłem jeden błąd w Marlinie, który pojawił się prawdopodobnie przez to, że ściągnąłem sobie czyjąś kompilację. Chodzi o to, że Sunlu wypuściło częśc płyt głównych z dopiskiem "SH 2650_A4988" - takie jak na zdjęciu z posta konradsdev1 i jeśli ktoś ma taką płytkę to musi zaznaczyć odpowidnią opcję w Marlinie. Moja płyta nie ma takiego napisu a opcja była zaznaczona. To jeden błąd.
Po ustawieniu opcji Marlina samodzielnie, wgraniu najnowszej wersji oraz ustawieniu napięcia stepsticków na 0,64V jest trochę lepiej ale nie idealnie.
Trochę poprawiłem chłodzenie silnika E, czyli dodałem wentylator 4020 i zobaczymy jak to będzie.

Moja kolekcja łódeczek zrobiona podczas testowania drukarki. Niektóre wydruki przerywałem kiedy widać było, że nie ma postępów.
Załączniki
20210726_202336.jpg
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Sunlu S8 problem z ekstruderem?

Post autor: Jarewa »

gwidon777 pisze:
Właśnie tak było - 0,64V tylko według tego poradnika:
http://feriar-lab.pl/kalibracja-drukarki-3d-czesc-2/
wychodziło mi 0,8V. Co zrobiłem źle?
Nigdy się nie ustawia 100% mocy silnika a około 70-80%
gwidon777
gwidon777
Postów w temacie: 24
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sunlu S8 problem z ekstruderem?

Post autor: gwidon777 »

Jarewa pisze:Nigdy się nie ustawia 100% mocy silnika a około 70-80%
No to już wiem :P
Dzięki.

Zastanawiam się czy nie zamontować na E silnik 17HS19-2004S1. Akurat mam jeden wolny.
https://pl.aliexpress.com/item/32604882 ... 5c0fE00U7Q
Według dokumentów A4988 może działać do 35V i 2A a silnik potrzebuje 12V i max 2A. Myślisz, że niczego nie spalę?

W tym przypadku napięcie stepsticka wyniosło by 1,12V?
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 586
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 237

Re: Sunlu S8 problem z ekstruderem?

Post autor: Rozarh »

Identyczne wymiary silników raczej nie wskazują na identyczne uzwojenia. Sprawdź rezystancję cewek A i B na każdym silniku - jak będzie różna, to silniki mają inne prądy znamionowe.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Sunlu S8 problem z ekstruderem?

Post autor: Jarewa »

Może i sterownik działa do 2A ale pamiętaj że wymaga już chłodzenia aktywnego i duży radiator.... Tak że to co chcesz zrobić mija się trochę z celem...
gwidon777
Postów w temacie: 24
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sunlu S8 problem z ekstruderem?

Post autor: gwidon777 »

Rozarh pisze:Identyczne wymiary silników raczej nie wskazują na identyczne uzwojenia. Sprawdź rezystancję cewek A i B na każdym silniku - jak będzie różna, to silniki mają inne prądy znamionowe.
Wymiary wcale nie są identyczne a w podanym linku jest dokładny opis silnika.
Napięcie 12V,
Natężenie do 2A,
2 fazy
Kąt kroku 1,8 stopnia (nie wiem czy to ma znaczenie. Niektóre silniki mają 0,9 st. czy to oznacza, że są dokładniejsze?)
Czy to wszystkie parametry? Czy jeszcze coś należy wziąć pod uwagę przy wyborze silnika krokowego?
gwidon777
Postów w temacie: 24
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sunlu S8 problem z ekstruderem?

Post autor: gwidon777 »

Jarewa pisze:Może i sterownik działa do 2A ale pamiętaj że wymaga już chłodzenia aktywnego i duży radiator.... Tak że to co chcesz zrobić mija się trochę z celem...
Kurcze powoli kończą mi się opcje. Skoro zmniejszenie napięcia stepsticka - dałem 0,56V nie przyniosło znaczej poprawy (jest lepiej ale nie idealnie) to co jeszcze mogę zrobić? Może wywalę radiator chłodnicy i zamontuję ten od Endera albo E3D - mam gdzieś klona.

Wydaje mi się jednak, że problem nie leży w części za ekstruderem (hotendy, dysze itp.) tylko w silnikach. Te w Sunlu poprostu są dużo gorętsze, niż w Enderze i nijak nie umiem tego opanować. Może zwyczajnie silniki zastosowane w Sunlu są jakieś gorsze i powinienem kupić inny silnik dla porównania. Czy myślicie, że silnik 1,5 A nie będzie za mocny?
denior
Postów w temacie: 3
Posty: 393
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender 3 Pro
x 142

Re: Sunlu S8 problem z ekstruderem?

Post autor: denior »

A może przesadzasz? Silnik moze być goracy niektóre dokumentacje o ile pamietam wspominaly nawet o 80 stopniach, ja uważam ze jak jesteś w stanie utrzymać silnik w rece to jest ok
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
gwidon777
Postów w temacie: 24
Posty: 275
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sunlu S8 problem z ekstruderem?

Post autor: gwidon777 »

denior pisze:A może przesadzasz? Silnik moze być goracy niektóre dokumentacje o ile pamietam wspominaly nawet o 80 stopniach, ja uważam ze jak jesteś w stanie utrzymać silnik w rece to jest ok
Gorący silnik nie jest problemem. Jest moim zdaniem przyczyną problemu a problemem jest gubienie kroków przez silnik ekstrudera. Dzieje się to w konkretnych "okolicznościach". Wszystkie Benchy które wydrukowałem mają ubytki w tych samych miejscach. Moim zdaniem silnik ekstrudera nie daje rady, ponieważ się przegrzewa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”