Wylewający się filament, niedokladnosc wydruku

Jakość druku Cię nie zadowala?
Isogram
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2021, 23:26

Wylewający się filament, niedokladnosc wydruku

Post autor: Isogram »

Jakiś czas temu kupiłem drukarkę 3D Ender 3 Pro od Creality, zmontowałem i przygotowałem do pierwszego użycia zgodnie z filmem na YouTube i zacząłem wydruk z dostarczonych modelów. Wydrukowałem najpierw Psa, później Kota, obydwa z PLA kupionego osobno. Wszystko było ok, byłem bardzo zadowolony jednak później przez brak czasu, drukarka stałą zamknięta w szafie przez dwa tygodnie. Gdy dzisiaj chciałem wydrukować jeden z modeli pobranych online, ustawiłem wszystko jak ostatnio jednak zauważyłem że po podgrzaniu ekstrudera filament zaczął wyciekać z dyszy zanim rozpoczęło się drukowanie, zawijał się do góry i uniemożliwiał drukowanie gdyż dysza targała go ze sobą i świeżo drukowany filament nie chciał się przyklejać do maty. Gdy po kilku godzinach szukania rozwiązania, zmiany dyszy na nową oraz filamentu na ABS który do tej pory był szczelnie zamknięty oraz zmianie temperatur według zaleceń online problem nie zniknął. Najlepszym wynikiem było poczekanie aż filament przestanie cieknąć a potem w momencie startu drukowania samodzielnie dopchnąć go lecz wynikiem był bardzo niedokładny, rozwarstwiający się wydruk. Czy ktoś ma pomysł co to może być ? Jestem nowy w tej dziedzinie i nie mam pojęcia co jeszcze mógłbym zrobić
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Wylewający się filament, niedokladnosc wydruku

Post autor: dekas »

Drobny wyciek nie przeszkadza, może oczywiście "uślicznić" wydruk, choć zwykle odpadnie przy skircie. Ale możesz złapać go pincetą jak dysza jest gorąca, a wydruk jeszcze nie ruszył.
Jeżeli piszesz o oryginalnej macie Endera, to wydruk się jej trzyma, jeżeli jest czysta i nie zaczynasz za wysoko.
ABS to zły pomysł jeżeli PLA się nie trzyma.

Pozdrawiam, Tomek
Berg, Isogram
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1570
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Wylewający się filament, niedokladnosc wydruku

Post autor: Jarewa »

W każdej drukarce coś wycieknie, najlepszym rozwiązaniem by mniej ciekło jest zrobić retrakcję o większej długości na końcu wydruku. Wtedy jak będziesz drukował drugi element czy to zaraz czy później nie będzie tak wyciekać "nadmiernie" a Skirt ustawić tak by to co wcześniej wycofało dało + z 1,2 obrysy..
Berg, Isogram
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Wylewający się filament, niedokladnosc wydruku

Post autor: morf »

Można też ustawić prime line w startowym gcode.
Proponuję podejrzeć np tu
https://projects.ttlexceeded.com/3dprin ... prime-line

Z mojej perspektywy najlepiej łączyć prime line i ze dwa obrysy z drobna odległością od samego modelu np 1cm.
JGFTW, Berg, Isogram
Done is better than perfect.
Isogram
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2021, 23:26

Re: Wylewający się filament, niedokladnosc wydruku

Post autor: Isogram »

Ok, bawiłem się tym przez ostatnie dwa wieczory, po dodaniu prime line-u i bardzo dokładnej kalibracji udało się uzyskać wydruk. Pojawiły się za to dwa nowe problemy. Pierwszy, chwilowo nie tak ważny ale upierdliwy, przy drukowaniu małych szczegółowych elementów, są one niedokładne, zniekształcone, czy to może mieć związek z za wysoką temperaturą dyszy lub zbyt dużym flowem? I drugi problem, gorszy, gry już udało mi się uzyskać normalne drukowanie, wrzuciłem na warsztat model case-a do Arduino, wszystko było ok tylko model w połowie się przesunął. Dokrecilem śruby, sprawdziłem czy żaden motor się nie przegrzewa, powtórzyłem wydruk i na tej samej wysokości ok 10mm problem się powtórzył. Wydrukowałem więc prosty model małego pudełka o wysokości 20mm i tam przesunięcia nie było. Problem z modelem, długością pracy czy może coś innego ? Przepraszam jeżeli te pytania są blache ale jestem w tym dosyć nowy, drukarka też nowa i boję się czy nie jest uszkodzona. Dziękuję za pomoc z poprzednim problem
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Wylewający się filament, niedokladnosc wydruku

Post autor: dekas »

Jak małe są te małe? Może są dla tej drukarki za małe? Zrób zdjęcia.
Tylko Ty znasz temperaturę, więc sam sobie musisz odpowiedzieć czy była za wysoka.
Ściągnij lub narysuj "zaufany" wzorzec. Na min testuj.

Pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Wylewający się filament, niedokladnosc wydruku

Post autor: morf »

Prawdopodobnie kwestia szybkosci druku nie tylko absolutnej ale parametrow typu min layer time itp, nawiewu na wydruk.
Trudno cos powiedziec bez zdjec i informacji chociazby o materiale, PLA?
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”