Przesunięcie warstw w środku wydruku

Jakość druku Cię nie zadowala?
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Przesunięcie warstw w środku wydruku

Post autor: dale »

Pojawił się problem z warstwami, mianowicie na wydrukach wyższych, często, w różnym stopniu, następuje przesunięcie warstw. Pojawiło się to kilka wydruków temu. Nic nie zmieniałem. Drukarka Prusa MK3, nie grzebana, Slicer i ustawienia firmowe - Prusy, Filament petg DD.
Podejrzewam, z uwagi na to że drukarka stoi w zabudowie i dawno jej nie czyściłem, że jakiś śmieć może siedzieć na pasku stołu, albo o coś zaczepiać. Czy szukać innej przyczyny? Jak myślicie? Co wam doświadczenie i szklane kule podpowiadają?
20210919_103137.jpg
20210919_103117.jpg
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Przesunięcie warstw w środku wydruku

Post autor: Pjoter »

A jak z wytrzymałością detali? Bo podobne defekty miałem jak była zła temp dla petgu (konkretnie drukowalem petg na temp dla PLA). No i na początek bym sprawdził czy paski nie są luźne, czy zębatki się nie ślizgają na osiach silników. Ze szklanej kuli nic więcej nie wyczytam.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Przesunięcie warstw w środku wydruku

Post autor: dale »

Wytrzymałość OK, zębatki i paski sprawdzę jak wywlokę drukarkę z kąta, gdzie stoi. Właśnie dla takich uwag jak Twoje napisałem wątek, bo chciałbym od pierwszego strzału, posprawdzać wszystko, żeby nie grzebać się tydzień :)
Co jeszcze można sprawdzić? Bo rozumiem że problem dotyczy wyłącznie osi X (przód - tył) ?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Przesunięcie warstw w środku wydruku

Post autor: Pjoter »

Czekaj, przód-tył to stół czyli oś Y. Oś X to lewo-prawo czyli ekstruder. Nie wiem jak detal leżał na stole więc nie wiem z którą osią może być problem :P Jeśli nic co napisałem nie pomoże to ja bym zaczął od drukowania kostki kalibracyjnej. Tak jak mówiłem, skończyła mi się szklana kula :P
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Przesunięcie warstw w środku wydruku

Post autor: Berg »

hipotezy:

1. przyglądnij się czy coś w drukarce nie lata, nie odpadło, poszarp wszystkim na zablokowanych silnikach. To mi wygląda na obluzowaną karetkę. Może wałki Z, Może wałki Y, może łożyska stołu....

2. A może blacha na stole się przesuwa gdy głowica haczy o wydruk. Takie coś też mi się na Prusie zdażyło. (Choć wtedy przesunięcie było by raczej większe)

3. Zdechło chłodzenie radiatora i radiator się rozgrzewa w trakcie druku na tyle, że mięknie plastik z którego jest zrobiona karetka. Wszystko zaczyna latać. Dlatego problem pojawia się dopiero na wyższych warstwach

4. To samo co wyżej, tylko ponadprzeciętnie grzeje się silnik ekstrudera a nie radiator
Pjoter
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Przesunięcie warstw w środku wydruku

Post autor: arbaql »

Albo silniki osi gubią kroki
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Przesunięcie warstw w środku wydruku

Post autor: dale »

Przód - tył - czyli oś Y. (chwilowe zaćmienie ,,,). Wydruki ok 5-5 mm wysokości wychodzą idealne. Wyżej pojawiał się zonk. Wstyd przyznać ale jeszcze prusaka nie wytargałem z kąta (muszę wywalić stos gratów z szafki w której stoi. A poza tym ciągle jakieś małe drobiazgi drukuję "na już" do domu...
mam podejrzenie co do paska (przy składaniu mogłem zlamić z nakrętką), albo co do śmiecia - sporo ich się poniewiera. Raczej nie gubienie kroków bo konstrukcja oryginalna i w miarę nowa.
przy okazji wyciągania, zrobię update softu bo woła już od dawna :(.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”