Ender 3 pro - dziwne problemy z wydrukami

Jakość druku Cię nie zadowala?
Yoda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 16
Rejestracja: 17 lis 2021, 12:55

Ender 3 pro - dziwne problemy z wydrukami

Post autor: Yoda »

Witam forumowiczów i forumowiczki (?).
Od niedawna zostałem posiadaczem wymarzonego Endera, takiego z drugiej ręki. Generalnie wszystko drukuje się ok, ale... Do drukowania wybrałem taki model https://www.thingiverse.com/thing:763622 (doczytałem, że ten model nieźle "testuje" możliwości drukarki), który poszedł na pierwszy ogień. Drukuje się coś takiego, przedstawione na zdjęciach. Drukuję z PLA, temp. głowicy 200 st., stół 60 st. Co może być przyczyną?
Wydruk nr 1 - drukowałem przy nierównym stole, na którym stała drukarka. Później dopiero to zauważyłem, drukarka była "pochylona" w moją stronę.
Wydruk nr 2 - zmieniłem lokalizację drukarki, stół pod nią jak i stół do druku wypoziomowałem, skalibrowałem.
Wydruk nr 3 - nie dawałem za wygraną, pociąłem model Curą jeszcze raz i wydrukowałem.

Drukowałem całą masę foremek do ciast, tzw. "cookie cutters", nie mają żadnego defektu! Są niemal idealne! Zauważyłem, że tak do wysokości jakieś 15 mm, dzieją się takie dziwne rzeczy, ale nie zawsze. Dokręciłem wszystkie możliwe śrubki, czyściłem profile po których poruszają się rolki - były trochę zakurzone, bez poprawy.
Drukowałem ostatnio fragment wieży do makiety, był to obiekt o wym. 15x15 mm, wysoki na jakieś 20 mm. Przy ustawieniu ścianki na grubość 1mm wychodziły mi takie anomalia, jakieś nierówne ściany - sądziłem że to kres możliwości technicznych urządzenia. Zmieniłem grubość ścianek na 2mm i wyszło niemal idealnie. Co to może być za przyczyna?
Załączniki
IMG_20211114_235324.jpg
IMG_20211114_235252.jpg
IMG_20211114_235233.jpg
IMG_20211114_235142.jpg
Garreth
Postów w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 26

Re: Ender 3 pro - dziwne problemy z wydrukami

Post autor: Garreth »

Nie wiem czy nie za ciepło na stole. Termistor od stołu ma dobry kontakt z jego powierzchnią? Przy niższych temperaturach stołu miałeś problemy z trzymaniem się partów?
kawaled6
Postów w temacie: 5
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Ender 3 pro - dziwne problemy z wydrukami

Post autor: kawaled6 »

Nadmuch na tych dolnych warstwach jest włączony? Bo wygląda to trochę tak jak by nie nadążały zastygać.

Zazwyczaj w slicerach jest parametr ustalający maksymalny czas druku jednej warstwy, przy którym jest włączone chłodzenie. Powyżej tego czasu nadmuch jest wyłączany (możliwe, że dolne warstwy drukują się na tyle długo, że po prostu nadmuch w tym przypadku nie jest włączany).
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Ender 3 pro - dziwne problemy z wydrukami

Post autor: dziobu »

Yoda pisze:drukowałem przy nierównym stole, na którym stała drukarka. Później dopiero to zauważyłem, drukarka była "pochylona" w moją stronę.
Pochylenie ma znaczenie jak wynosi np 30 stopni. Takie lekkie że nie widać na prawdę nie ma znaczenia.
Yoda pisze:Zauważyłem, że tak do wysokości jakieś 15 mm, dzieją się takie dziwne rzeczy, ale nie zawsze.
Jeśli masz nawiew włączony to sprawdź czy dysza od niego wieje na detal a nie w stół. Owiewanie PLA ciepłym powietrzem to nie jest dobry pomysł, a to też występuje tylko na dolnej części detalu.

Łatwo to sprawdzić - puść łódeczkę na zimnym stole.
Yoda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 16
Rejestracja: 17 lis 2021, 12:55

Re: Ender 3 pro - dziwne problemy z wydrukami

Post autor: Yoda »

Garreth pisze:Nie wiem czy nie za ciepło na stole. Termistor od stołu ma dobry kontakt z jego powierzchnią? Przy niższych temperaturach stołu miałeś problemy z trzymaniem się partów?
Jeszcze z temp. nie "zjeżdżałem", obniżę do 50 st i sprawdzę. Zobaczę też temat przylegania termistora.
Yoda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 16
Rejestracja: 17 lis 2021, 12:55

Re: Ender 3 pro - dziwne problemy z wydrukami

Post autor: Yoda »

kawaled6 pisze:Nadmuch na tych dolnych warstwach jest włączony? Bo wygląda to trochę tak jak by nie nadążały zastygać.

Zazwyczaj w slicerach jest parametr ustalający maksymalny czas druku jednej warstwy, przy którym jest włączone chłodzenie. Powyżej tego czasu nadmuch jest wyłączany (możliwe, że dolne warstwy drukują się na tyle długo, że po prostu nadmuch w tym przypadku nie jest włączany).
Sprawdzę to. Nie pomyślałbym o chłodzeniu. Prędzej podejrzewałem coś z osią.
Yoda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 16
Rejestracja: 17 lis 2021, 12:55

Re: Ender 3 pro - dziwne problemy z wydrukami

Post autor: Yoda »

kawaled6 pisze:Nadmuch na tych dolnych warstwach jest włączony? Bo wygląda to trochę tak jak by nie nadążały zastygać.

Zazwyczaj w slicerach jest parametr ustalający maksymalny czas druku jednej warstwy, przy którym jest włączone chłodzenie. Powyżej tego czasu nadmuch jest wyłączany (możliwe, że dolne warstwy drukują się na tyle długo, że po prostu nadmuch w tym przypadku nie jest włączany).
O tym bym nawet nie pomyślał. Prędzej podejrzewałbym oś.
Yoda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 16
Rejestracja: 17 lis 2021, 12:55

Re: Ender 3 pro - dziwne problemy z wydrukami

Post autor: Yoda »

:shock: w szoku jestem! Tak na szybko, puściłem wydruk łodzi. Wyłączyłem przy tym grzanie stołu, ustawiając temp na 25 stopni. Efekt w załączeniu. Równo! Widać tylko "szew". Czyli coś jest z chłodzeniem, grzaniem?
Załączniki
IMG_20211118_192720.jpg
IMG_20211118_192707.jpg
IMG_20211118_192659.jpg
IMG_20211118_192645.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Ender 3 pro - dziwne problemy z wydrukami

Post autor: dziobu »

Nawiew wieje na detal czy na stół? Może masz...za dobry. Wtedy na dolnych warstwach owiewa on detal ciepłym powietrzem ze stołu i powoduje takie artefakty.
Yoda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 16
Rejestracja: 17 lis 2021, 12:55

Re: Ender 3 pro - dziwne problemy z wydrukami

Post autor: Yoda »

Tak przez myśl jeszcze mi przeszło: może jest też coś z chłodzeniem głowicy/dyszy. Mam takie nietypowe, foto w załączeniu.
Załączniki
IMG_20211118_192819.jpg
IMG_20211118_192803.jpg
IMG_20211118_192752.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”