Sapphire Pro - Err5 , nie grzeje bloku/dyszy

Jakość druku Cię nie zadowala?
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Sapphire Pro - Err5 , nie grzeje bloku/dyszy

Post autor: witek_1308 »

Witam,
ciesze sie w/w modelem od paru tygodni, niestety dzis klaps. Wlaczeniu urzadzenie, nagrzaniu dysze do wymiany filamentu (przez standardowa opcje z firmware), udalo sie to zrobic ale potem szukujac ją do wydruku pojawil sie blad Err5 (jestem na oryginalnym sofcie TwoTrees 2.0.3 rekomendowanym na tym forum) i przestala sie grzac dysza. Ni to ruszyc recznie przez zaden soft, ni nawet z poziomu firmware (czy do PID tuning czy wyladowanie filamentu).
Nie wiem od czego zaczac, czy to czujnik czy raczej ten element nagrzewajacy blok (tu sie pewnie nie ma za bardzo co popsuc). Jakis MOSFET na plycie? Jak to zdiagnozowac i naprawic?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Sapphire Pro - Err5 , nie grzeje bloku/dyszy

Post autor: mcxmcx »

zepsulea termistor.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - Err5 , nie grzeje bloku/dyszy

Post autor: witek_1308 »

Jakie tam napiecie powinno byc? widze ze jak probuje grzac blok to na plycie pojawia sie lampka a na zaciskach 24V. Wyglada jakby bylo ok a zatem pewnie padl termistor. Ma to sens? czy to jest cos awaryjnego czy raczej mam szukac dalej?
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - Err5 , nie grzeje bloku/dyszy

Post autor: witek_1308 »

ja zepsulem? czy "zepsul sie"?
bo jesli ja (jak wnioskuje z odpowiedzi mimo literowki) to nie wiem jakby to sie mialo stac, drukuje co najwyzej w 210st (petg a i tak rzadko, zwykle 190). czego mialbym nie robic zeby tego wiecej nie zepsuc?
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - Err5 , nie grzeje bloku/dyszy

Post autor: witek_1308 »

a mozliwe ze ta grzalka padla a nie termistor? zdarza sie to?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Sapphire Pro - Err5 , nie grzeje bloku/dyszy

Post autor: mcxmcx »

termistor, to taka mala szklana kulka na delikatnych przewodach.

czasami wystarczy mocniej palcami zlapac i sie psuje.

normalnie sie eymienia na zdpas, powinien być z drukarką

jak masz odczyt temperatury ale nie grzeje, to tak, moze to byc zepsuea grzałka.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - Err5 , nie grzeje bloku/dyszy

Post autor: witek_1308 »

ja tego nie skladalem (bylo wstepnie zmontowane). Rozebralem - u mnie termistor to niekoniecznie kulka, to rurka akurat z tym ze cienka. Niestety nie mam nic na zapas...
Odczyt mam ( i zgadza sie z tym co w domu mniej wiecej) wiec zakladam ze grzalka ale pewnie musze od razu kupic obie te czesci na wszelki wypadek.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Sapphire Pro - Err5 , nie grzeje bloku/dyszy

Post autor: cyfron »

W mojej termistor zepsuł się trochę - tzn. niby działał ale miał przebicie na obudowę przez co czasem pokazywał bzdury. Grzałkę możesz bardzo łatwo sprawdzić, po prostu włącz ją na chwilę bezpośrednio pod 24V - jak zrobi się ciepła/gorąca to na 99% jest sprawna.

Nie wiem kto Ci rekomendował oryginalny firmware od TT - to najgorszy z możliwych wyborów.
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - Err5 , nie grzeje bloku/dyszy

Post autor: witek_1308 »

a co moge uzyc innego jesli chodzi o soft? probowalem roznych ale zawsze cos bylo nie tak (albo walily w stol mimo ogranicznika w osi Z, albo nie dzialalo menu do kalibracji albo jeszcze cos).
Wg mnie to grzalka bo napiecie na zaciskach jest, czujnik pokazuje 21st wiec nie ma powodu zeby grzalka nie grzala jak dostaje sygnal , a zimna byla
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - Err5 , nie grzeje bloku/dyszy

Post autor: witek_1308 »

sprawdzilem grzalke bezposrednio na 24V - zimniutka. Ewidentnie to jest winne. Juz zamowilem kolejna, dzieki za sugestie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”