Problem z pierwsza warstwa wydruku Tarantula

Jakość druku Cię nie zadowala?
Lukasz84
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 06 sty 2022, 14:20

Problem z pierwsza warstwa wydruku Tarantula

Post autor: Lukasz84 »

Hej, mam od jakiegoś czasu Tarantule Tevo pro, musze powiedzieć że od samego początku to jest jeden wielki problem :/
Na początek jeden profil był krzywy (os y), wymieniłem, teraz już jeździ stół równo (mierzone wskaźnikiem zegarowym).
Drukarka ma zamontowanego BLToucha, dodatkowo extruder i hotend wymieniony na TriangleLab BMG + Volcano v6 (na oryginalnym wiecznie zakleszczał się filament i nie bylem w stanie ustawić rozsądnie retrakcji żeby nie nitkowało i się nie zakleszczało), silnik pancake na tym.
Na stole szyba z Creality zamiast naklejki tevo.
Ustawienia - Marlin przekompilowany, bltouch dodany, w softwarze, ustawiona os Z (x, y tez:) ), babystepami doregulowane do grubości kartki, kroki /mm filamentu też ustawione, wcina 10cm/10cm ustawione.

Wydruk pierwszej warstwy trójkąta wygląda tak:
https://photos.app.goo.gl/BC7jCTv42ic9jNGc7
Jak już jakimś cudem pierwsza warstwa się uda, to nie ma problemu dalej drukuje ok.
Filament PLA 200*, stol 60*, nadmuch na nadruk jest.
Nie umiem sobie z tym poradzić.

Jakieś rady dobre? Może ktoś z Zagłebia chcący pomóc live? :)
Robbo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 50
Rejestracja: 29 maja 2021, 09:47
x 1

Re: Problem z pierwsza warstwa wydruku Tarantula

Post autor: Robbo »

Dysza za daleko od stołu.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Problem z pierwsza warstwa wydruku Tarantula

Post autor: Pjoter »

Robbo pisze:Dysza za daleko od stołu.
A możesz powiedzieć na jakiej podstawie sądzisz że za wysoko 1. warstwa? Bo IMO jest za nisko i widać że nadmiar filamentu jest rozsmarowywany przez głowicę.

@Lukasz84 zdjęcia wrzucaj przez forum (Załączniki > dodaj i wstaw w tekst).
- Jeśli trójkąt równomiernie wychodzi chujowy to znaczy że za nisko masz dyszę. Za pomocą babystepping zwiększ odległość stół-dysza
- Pamiętaj aby stół poziomować na ciepło, w temp w jakiej drukujesz (rozgrzej dyszę i stół do temp druku i wtedy poziomuj)
- Zobacz ten obrazek od Prusy:
bed leveling.png
- Szyby od chińczyków są zazwyczaj hartowane. Szkło hartowane miło się tłucze, jednak na skutek procesu hartowania się odkształca. O ile w szybie samochodowej 0.1-0.2 mm odchyłki jest do pominięcia, o tyle w druku 3D trzeba na to uważać. Jeśli masz krzywą szybę to musisz ją wymienić, najlepiej idź do szklarza i kup lustro cięte na wymiar i po bokach szlifowane. Szybę sprawdź jakimś liniałem (stalowa linijka postawiona na boku). Poustawiaj ją wzdłuż i wszerz i po przekątnych i zobacz czy w któryś miejscach możesz wsunąć kartkę papieru między stół a linijkę. Do takiego lustra możesz używać środka adhezyjnego jeśli wydruk się odkleja.
- Pomocne będzie jeśli na całą powierzchnię stołu wydrukujesz kwadrat na grubość 1 warstwy i wstawisz tu zdjęcie tego wydruku.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 440

Re: Problem z pierwsza warstwa wydruku Tarantula

Post autor: majek »

Mi też to wygląda na za nisko, albo flow za duży.
Robbo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 50
Rejestracja: 29 maja 2021, 09:47
x 1

Re: Problem z pierwsza warstwa wydruku Tarantula

Post autor: Robbo »

Nie przykleja się co doskonale widać na obrysach. A rozsmarowuje się bo nieorzyklejona warstwa się podnosi i odstaje od stołu.
Mam też tarantullę i drukuje na fabrycznym stole z fabrycznym extruderem i hotendem fantastycznie.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Problem z pierwsza warstwa wydruku Tarantula

Post autor: Pjoter »

Na dobrą sprawę nie wiem nawet czy ja patrzę na 1. czy na 3. czy na którą warstwę. Obrysy mogły się odkleić podczas zdejmowania wydruku bo były za mocno wprasowane. To że chińska drukarka bez QC u ciebie działa a u kolegi nie to nic nie znaczy xD
Andrzej_W
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 324

Re: Problem z pierwsza warstwa wydruku Tarantula

Post autor: Jarewa »

Pjoter pisze:
Robbo pisze:Dysza za daleko od stołu.
A możesz powiedzieć na jakiej podstawie sądzisz że za wysoko 1. warstwa?
Lukasz84 pisze: Ustawienia - Marlin przekompilowany, bltouch dodany, w softwarze, ustawiona os Z (x, y tez:) ), babystepami doregulowane do grubości kartki)

A ja widzę że źle zrozumiał. '0' to jest zero dysza ma dotykać stołu a nie jakaś grubość kartki. Po zdjęciu też widzę że za wysoko i to nie jest rozsmarowywane bo linie wypełnienia się nie łączą...
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Problem z pierwsza warstwa wydruku Tarantula

Post autor: Pjoter »

No ale jak się nie łącza? Przeciez nie ma żadnego przeswitu.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
tomaszbunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2021, 08:35
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: Tarantula Pro 32bit

Re: Problem z pierwsza warstwa wydruku Tarantula

Post autor: tomaszbunio »

Mam tę drukarkę i też wstawiłem szybę. Po kilku dniach walki z pierwszą warstwą wywaliłem szybę i wróciłem do naklejki. Każda pierwsza warstwa teraz siada elegancko, wcześniej tylko PLAST-SPAW łapał się szyby. Powodzenia
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Problem z pierwsza warstwa wydruku Tarantula

Post autor: Andrzej_W »

tomaszbunio pisze:Mam tę drukarkę i też wstawiłem szybę. Po kilku dniach walki z pierwszą warstwą wywaliłem szybę i wróciłem do naklejki. Każda pierwsza warstwa teraz siada elegancko, wcześniej tylko PLAST-SPAW łapał się szyby. Powodzenia
No to gratulacje. A wystarczyło zastosować nawet zwykły Hegron lub na bogato dedykowany środek do adhezji i by się trzymało wszystko no prawie wszystko :D
Szyba w tanich chińskich drukarkach pomaga na dosyć częstą przypadłość krzywego stołu. Ten kawałek aluminium do którego jest przyklejona grzałka bywa krzywy. Mata magnetyczna jest elastyczna i dostosuje swój kształt do tego stołu, czyli jak masz dołek w środku to ta podkładka też będzie miała w tym samym miejscu dołek a szkło to jest tani i prosty sposób na wyrównanie tego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”