Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

Jakość druku Cię nie zadowala?
kozikowski11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 08 sty 2022, 12:07

Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

Post autor: kozikowski11 »

Witam

Po kilku dniach i rolce PETG, zwracam sie do Was z prosba o pomoc.
Posiadam drukarke Prusa MK3S+, standardowy setup. Probuje wydrukowac model samolotu RC, gdzie stateczniki poziome maja grubosc jednej linii.
O ile w PLA te cieniutkie scianki nie ulegaja skurczeniu i faldowaniu/deformacji, tak w PETG (Spectrum) pojawia sie falowanie na wiekszych pionowych cienkich niepodpartych powierzchniach. Probowalem z nawiewem, bez nawiewu (mniej/wiecej). temperature dyszy kilku krotnie dostosowywalem, flow rate (od typowego dla slicera prusa 95 do 108 nawet extrusion multiplier). I innych ustawien, raz mniej, raz wiecej falowanie bylo widoczne jednak zawsze dosc zblizone

W zalaczniku przesylam projekt, ustawienia scliera na ktorych mam obecnie dobry solidny wydruk, ale wypaczony i rezultat :sorry:

Prosze o pomoc i z gory dziekuje

Pozdrawiam
slicer_zrzut.png
20220108_122441.jpg
20220108_123711.jpg
Ustawienia Slicera + usunieta linia w G-Code odpowiadajaca za flow rate 95
filament.png
cooling.png
retraction.png
layers.png
Załączniki
eclipson_model_t.pdf
(419.33 KiB) Pobrany 73 razy
Wing2L.stl
(173.62 KiB) Pobrany 56 razy
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

Post autor: Jarewa »

Więcej suportów doprojektuj. PETg ma duży skurcz i nic na to nie poradzisz..
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

Post autor: Cosik »

Eh, jak już używasz czego na bazie slic3ra to wrzuć proszę pocięty gcode. Zawiera on w sobie cały config i można popatrzeć co tam się dzieje. U mnie są dwie ścianki więc nic nie powinno wypychać i falować, to co możesz zrobić to sprawdzić, czy dobrze ścianki się leją. Oprócz tego to widzę iż jest to biały petg więc można nieco dźwignąć temperaturę. Nie wiem czy to tu zadziała ale sprawdzić czy infill before perimeters nie poprawi jakości ścian bocznych.

To są domysły bo nie ma wszystkich danych.

EDYTA: Możesz jeszcze spróbować wyłączyć zhopa. On nie zawsze pomaga.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
kozikowski11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 08 sty 2022, 12:07

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

Post autor: kozikowski11 »

Dziekuje za odpowiedzi

Spodziewalem sie, ze petg jak i pla jest malo podatny na skurcz / ale jednak sie mylilem.

W zalaczniku gcode. Zwroc uwage, ze perimeters mam na "1". Nie chcialbym za wiele dokladac do konstrukcji, bo kazdy gram tutaj ma znaczenie. A ktoredy isc, zeby minimalizowac taki efekt? Nadmuch max i nizsza temperatura?

P.S. Predkosc druku testowalem rowniez ok. 60-80% (na drukarce), efekt rowniez nie az tak zadowalajce jakbym tego oczekiwal.
A moze pokombinowac z trybem wazy, albo po zewnatrz dodrukowywac supporty, ktorych slady usunie sie papierem sciernym w postprodukcji?

Chcialbym w petg ten model wykonac, bo jest znaczaca roznica wytrzymalosci tych elementow, a waga ta sama.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

Post autor: Cosik »

kozikowski11 pisze: W zalaczniku gcode.
To poproszę :D PETG tak jak PLA są różne. Niektóre PLA też potrafią mieś skurcz, np podwijają się rogi. Wszystko zależy od jakości granulatu. Ja osobiśnie nie zauważyłem skurczy na PETG. Drukowałem kiedyś choinkę w trybie wazy i wyszła idealnie. Jak podeślesz ten gcode to coś pomyślimy z konfiguracją do cięcia.

PS. Jak kolor nie jest ważny to proponuję używać filamentów w ich naturalnych kolorach. Daje to mniej problemów i pewność że barwnik nie ma wpływu na parametry filamentu.
dragonn
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
kozikowski11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 08 sty 2022, 12:07

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

Post autor: kozikowski11 »

Ajj, dopiero teraz zauwazylem, ze malutki wykrzyknik przy zalaczniku sie pokazuje (za duzy plik). Wrzucilem do google drive

https://drive.google.com/file/d/1Njy2aF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

Post autor: Cosik »

Spróbuj tego projektu. To co najważniejsze to umieszczaj modele wzdłuż osi X. Przestawiłem parę pierdół.
Załączniki
Wing2L.3mf
(72.67 KiB) Pobrany 73 razy
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
kozikowski11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 08 sty 2022, 12:07

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

Post autor: kozikowski11 »

Hmm, faktycznie drukujac wzdluz osi X brzuch jest o wiele bardziej "plaski', ledwo go widac pod swiatlo - efekt z pewnoscia jest zadowalajcy.
Wiec pierwszy pytanie ktore musze zadac, dlaczego tak sie dzieje? Koniec koncow warstwy sa ulozone "tak samo", a jednak efekt jest inny. Jak mam technicznie zrozumiec to zjawisko?

I pojawil sie inny problem, ze wzgledu na to, ze "nadlewam" dosc mocno model kiedy drukuje pochylone powierzchnie - zaczyna od ich najdalej wysunietego punktu, przez co podwija sie koncowka do gory i przy nastepnej wartswie zahacza o ten fragment i lamie model. Musze kombinowac temperatura i predkoscia w newralgicznych momentach, zeby modele drukowaly sie prawidlowo. Jak zmusic slicera zeby zaczal rysowac od strony "istniejacej" i do przechodzil do warstwy pochylonej?

Screeny pokazuja kolejnosc dzialania drukarki, a ja bym chcial zeby wlasnie te fragementy w malym zawisie drukowal w odwronej kolejnosci krokow niz ta ponizej :D
1.png
2.png
3.png
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

Post autor: Cosik »

No to chłodź jej bardziej nawisy.

Co do tego dlaczego się tak dzieje jak inaczej ułożysz model to fizyka :P Zastanów się czym lepiej machać, głowicą czy całym stołem z przyrastającym modelem?
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Falowanie, deformacja, faldowanie cienkich scian

Post autor: majek »

kozikowski11 pisze:I pojawil sie inny problem, ze wzgledu na to, ze "nadlewam" dosc mocno model kiedy drukuje pochylone powierzchnie - zaczyna od ich najdalej wysunietego punktu, przez co podwija sie koncowka do gory i przy nastepnej wartswie zahacza o ten fragment i lamie model. Musze kombinowac temperatura i predkoscia w newralgicznych momentach, zeby modele drukowaly sie prawidlowo. Jak zmusic slicera zeby zaczal rysowac od strony "istniejacej" i do przechodzil do warstwy pochylonej?
Możesz spróbować pobawić się opcją 'Seam position'. I wyłączyć 'Z hop', żeby do góry nie nadlewało/podwijało.

W Cura jest też opcja unikania wydrukowanych części podczas ruchu jałowego, co też pomaga na kolizję dyszy z wydrukiem - może masz tam coś podobnego w zaawansowanych? Ja bez tej opcji właściwie nie byłem w stanie drukować wyższych rzeczy z podporami, bo dysza zawsze coś zahaczyła i zniszczyła. Tu masz sytuację bardzo podobną, bo drukujesz tylko z jednym obrysem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”