Problem z ekstruzją po uzupełnianiu cienkich ścian

Jakość druku Cię nie zadowala?
ksz999
Postów w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2021, 12:10
x 1

Problem z ekstruzją po uzupełnianiu cienkich ścian

Post autor: ksz999 »

Hej, ostatnio po długim czasie odpaliłem swoją drukarkę i mam następujący problem: przy włączonej opcji w Cura: Fill Gaps between walls everywhere, mam problem z ekstruzją, tzn. algorytm w slicerze na koniec każdej warstwy "wypełnia" obszary o szerokości mniejszej niż sam nozzle. Po takim wypełnianiu w następnej warstwie mam braki w ekstruzji, ale tylko na początku na krótkim odcinku bezpośrednio zaraz po tym wypełnianiu tak jakby drukarka podaje za mało filamentu. Po czym cała warstwa drukuje się już poprawnie. Nie jest to problem z retrakcją bo po pierwsze wieża retrakcji wychodzi prawidłowo bez żadnych niedoborów i nitek, a po drugie jak wyłączę powyższą opcję problem znika.
Dzieje się tak zarówno na filamencie PET i PLA (od DD), czy ktoś spotkał się z taką sytuacją bo już kolejny tydzień walczę i dalej bez rezultatu. Nie jest to też tzw. szparka bo mam złączkę od Tdicad.

Drukarka to FLyingbear Ghost 5 z ekstruderem direct z tego linku:
https://www.thingiverse.com/thing:5061123
Awatar użytkownika
Bemko
Postów w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2020, 19:16
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic 4 Max Pro
x 42
Kontakt:

Re: Problem z ekstruzją po uzupełnianiu cienkich ścian

Post autor: Bemko »

Mam podobny problem, który pojawia się tylko w bardzo specyficznych przypadkach i częściowo udało mi się go rozwiązać. W eksperymentach również wyeliminowałem już wpływ retrakcji i LinearAdvance - pojawia się to niezależnie od ich ustawień.

Zaobserwowałem, że występuje on zazwyczaj przy dużych zmianach szybkości ekstruzji między kolejnymi przejazdami. Problemem jest więc prawdopodobnie to, że wypełniając szczeliny drukarka podaje znacznie mniej materiału niż normalnie, przez co filament jest dłużej podgrzewany w dyszy. Powoduje to, że przy przejściu z powrotem do drukowania ściany ekstruder napotyka na większy opór i przez krótki odcinek z dyszy wypływa mniej filamentu niż powinno.

Cura ma dwa rozwiązania w zależności od tego jaka geometria modelu stanowi problem:
- Equalize Filament Flow - powoduje, że te cienkie wypełnienia są drukowane z większą szybkością, aby zapewnić pewną minimalną szybkość ekstruzji.
- Minimum Wall Flow + Prefer Retract - Pomaga na przypadki, gdy element modelu ma grubość odpowiadającą nieparzystej liczbie ścieżek (np. ściana 1,2-1,5mm przy ścieżce 0,4mm). Slicer musi wtedy i tak zrobić 4 przejazdy, ale ten ostatni jest ze znacznie mniejszym flow (jeżeli mamy zaznaczone Compensate Wall Overlaps). Powoduje to podobny efekt jak przy wypełnianiu dziur. Ustawienie Minimum Wall Flow powoduje, że cieńsze ściany są pomijane i ten ostatni przejazd nie jest wykonywany.

Wiem, że to jest trochę bardziej obejście problemu niż rozwiązanie przyczyny, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy. Również używam łącznika od TDI-CAD, więc szparka nie jest problemem.
kapi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”