Problem z ekstruderem

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: majek »

Co do retrakcji: sprawdzałeś czy nie masz luzów na złączkach rurki ptfe? Najlepiej sobie flamastrem narysować kreski na rurce przy złączkach i obserwować czy się porusza przy retrakcjach.

No i jak Ci rozwałkowuje, to może masz za dużo tych retrakcji? Próbowałeś ograniczać je w slicerze?

A sam filament może rzeczywiście jest miękki? Jaki to kolor? Akurat ze Spectrum mam tylko PLA, ale drukuję głównie z PET-G i są rzeczywiście twardsze jak i bardziej miękkie materiały. Chyba najbardziej miękki z tych co mam, to srebrna Nebula, ale nigdy nie miałem tak, żeby aż tak zniekształcić filament przez ekstruder, żeby w rurkę nie chciał wchodzić, a mam dosyć podobny.

Co do sprężyny, to zawsze możesz uciąć kawałek, żeby zmniejszyć nacisk. Albo wydrukuj sobie cały inny :-)

Masz na pewno zębatkę i tę rolkę dociskową ustawioną równo w linii ścieżki filamentu?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1570
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Jarewa »

Andrzej_W pisze:
Jarewa pisze:Skoro exteuder zimny to obwiniał bym sam filenament, tymbardziej że leje z dyszy jak oszalaly może jakiś wadliwy...
Napisał że radełka ledwo ciepłe niech sprawdzi co z radiatorem hotendu czy wentylator wyrabia to chłodzić. Spróbuj puścić cos w trybie wazy
to będziesz wiedział że problemy powoduje retrakcja. Dla testów możesz otworzyć obydwę może ci się całość przegrzewa?

Przecież to bodwen.. :smile2:
Prodrive1984
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2022, 12:57

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Prodrive1984 »

Częstość retrakcji tak jak dla pla czy abs. Tam nigdy nie było problemów.

Z tym pet g to nie dosć ze po chwili zacina się filament, to nie jestem w stanie ogarnac tematu nitkowania. Przerabialem wszystkie sensowne predkosci i dlugosci. Zmienialem retraction minimum travel nawet na 2mm i tak nic nie dalo.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Andrzej_W »

Jarewa pisze: Przecież to bodwen.. :smile2:
Ale to nie wyklucza problemów. Ile on ma tej retrakcji ustawione nie wiem, hotend do tego ma w wersji high temp więc to może być fullmetal.
Ale sam napisał też
Prodrive1984 pisze:Częstość retrakcji tak jak dla pla czy abs. Tam nigdy nie było problemów.

Z tym pet g to nie dosć ze po chwili zacina się filament, to nie jestem w stanie ogarnac tematu nitkowania. Przerabialem wszystkie sensowne predkosci i dlugosci. Zmienialem retraction minimum travel nawet na 2mm i tak nic nie dalo.
Więc dla świętego spokoju może spróbować innego PET-G
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1570
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Jarewa »

Tam jest extruder MK8 DUAL DRIVE chyba autor umie rozpoznać spłaszczenie od zmielenia? bo jak by mieliło to by można było powiedzieć że się blokuje a radełko mieli. Ale jak się płaszczy to raczej wina w sile nacisku albo materiał miękki.
Prodrive1984
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2022, 12:57

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Prodrive1984 »

Na wstępie chciałem podziękować wszystkim za pomoc i zaangażowanie

Podsumowując

Miałem 2 problemy podczas druku z PET-G

1) Lało z dyszy bez względu na retrakcję
2) Bez retrakcji wydruk był możliwy, ale po jej załączeniu filament był wręcz miażdżony przez ekstruder, przez co drukarka drukowała na sucho, radełko przeskakiwało itd

Sprawdzałem wszytskie możliwe opcje, dysze itd.

Problemem okazał się filament od SPECTRUM

Dziś zakupiłem PETG od Polymaker i jak ręką odjął. Jak używałem filamentu od SPECTRUM, to nie widać było żadnej różnicy na wydruku czy retrakcja jest włączona czy też nie. Nie wspominając o zmianie parametrów. Jedyna różnica byłą taka, że drukarka przestawała drukować po jakimś czasie, jak retrakcja była włączona. Poczytałem trochę w internecie na temat PETG od spectrum i nie jestm pierwszy z tym problemem. Część osób nie miała zastrzeżeń do materiału, ale wiele osób miała identyczne problemy jak w moim przypadku.

W załączniku wieża kalibracji dla Polymaker

Dzięki jeszcze raz wszystkim za pomoc.
Załączniki
20220311_111746.jpg
Prodrive1984
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2022, 12:57

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Prodrive1984 »

Dyisiaj dotarłem do drukarki i okazało się. iż problem nie został rozwiązany.

Co prawda po zmianie filamentu, nie leje z dyszy itd, jednak po ok godzinie drukowania, drukarka zaczęła drukować bez podawania materiału. Dziwi mnie to, gdyż problem dotyczy tylko pet g i tylko jak jest włączona retrakcja. Nie mam już pojęcia co może być przyczyną
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: dekas »

Zaczopowało się. Czopuje się przy retrakcji bo się cofa. A jak się cofnie to niestety może ostygnąć - bo wychodzi z bloku grzewczego. Jak ostygnie to może się przykleić albo zakleszczyć.
Prodrive1984
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2022, 12:57

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Prodrive1984 »

Jak ten problem rozwiązać? Czy jest to wina hotendu? U mnie występuje taki

https://www.3djake.at/creality-3d-druck ... ?sai=11375

czy zwiększyć temperaturę, prędkość / długość retrakcji? Nie mam już pomysłu...
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: konradsdev1 »

Sprawdzałeś sam wentylator hotendu czy nie chłodzi za słabo.
Możesz zrobić test - wyciągnij szybko filament z rozgrzanego hotendu. To co było w radiatorze nie powinno być rozmiękczone.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”