Problem z ekstruderem

Jakość druku Cię nie zadowala?
Prodrive1984
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2022, 12:57

Problem z ekstruderem

Post autor: Prodrive1984 »

Witam serdecznie Forumowiczów. To mój pierwszy post. Mam problem z wydrukeim z PET-G

Drukarka Creality CR-5 PRO H
Filament PET-G Spectrum

Wszystko działa ok, do momentu kiedy nie włączę ekstruzji. Nie wiem dlaczego, ale podczas cofania i ponownego podawania filamentu, zostaje on po pewnym czasie tak zgnieciony, że nie mieści się w średnicę tej rurki i przestaje drukować (drukarka drukuje dalej, ale filament przeskakuje)

Czy to kwestia zmian prędkości/długości ekstruzji?

Jak mogę zmniejszyć docisk ekstrudera? Próbowałem tą śrubką przy ekstruderze, ale na niewiele się to zdaje.

Serdeczne dzieki za pomoc
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Adinfo »

Jeżeli nie jest temu winny docisk radełka na filamencie to może za dużo filamentu podajesz i to się nawarstwia?
Kalibrowałeś przepływ - ile filamentu Ci podaje ekstruder? - nie wiem jak w tym modelu drukarki to wygląda bo to raczej drogi sprzęt wg. tego co ja używam. Ewentualnie jaką temperaturę masz ustawioną? - spróbuj ją zwiększyć o 5-10 stopni i zobacz co będzie się działo.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1592
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 364

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Jarewa »

A może silnik za gorący i radelko gorące i dlatego zmieksza filenament?? Bo jak filenament zinmy to nawet spory docisk nie powinien go odkształcić mocno....
Prodrive1984
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2022, 12:57

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Prodrive1984 »

Nie sądzę, radełko ledwo ciepłe. I nie mogę sobie poradzić z retrakcją. Cały czas wycieka filament. \Nie mam tego problemu z abs, pla, tylko z pet g

Kalibrowalem dlugosc retrakcji, jej predkosc itd, ale caly czas to samo
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: aaannnd »

Creality - szparka sprawdzona? viewtopic.php?f=67&t=3805
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: dekas »

aaannnd pisze:Creality - szparka sprawdzona? viewtopic.php?f=67&t=3805
To trochę inna drukarka niż Ender.

PET się lepi, jeżeli łącznik w głowicy masz upaprany resztami poprzednich filamentów, to czopowanie przy retrakcji jest oczywiste. Z moich doświadczeń wynika, że najgorzej jest kiedy wchodzi "zimniejszy" filament za "gorącym". Czop zrobiony z "gorętszego" będzie mniej chętny do roztopienia.
Rozbierz, zobacz, jeżeli trzeba - przepchaj na ciepło, nie podrap łącznika w środku bo będzie łapał syf bardzo szybko.
Prodrive1984
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2022, 12:57

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Prodrive1984 »

Zaznaczam, iż problem z zacinaniem filamentu jest tylko wtedy, gdy włączam retrakcję. Filanemt jest tak spłaszczony, iz blokuje się na ekstruderze i dalej ekstruder przeskakuje. Dzieje się tak po kilku minutach od wydruku - na początku wszystko chodzi ok

Dodatkowo dodam, iż na pet g nie jestem w stanie ustawić retrakcji. Wieża zawsze wychodzi nieprawidłowo, bez względu na długość i prędkość parametru.


Nie wymienialem zdanych czesci, wszystko jest fabryczne, tyle że ten model jest duzo wyzej niz ender, przynajmniej z tego co czytalem...
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1592
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 364

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Jarewa »

Skoro exteuder zimny to obwiniał bym sam filenament, tymbardziej że leje z dyszy jak oszalaly może jakiś wadliwy...
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1792
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Andrzej_W »

Jarewa pisze:Skoro exteuder zimny to obwiniał bym sam filenament, tymbardziej że leje z dyszy jak oszalaly może jakiś wadliwy...
Napisał że radełka ledwo ciepłe niech sprawdzi co z radiatorem hotendu czy wentylator wyrabia to chłodzić. Spróbuj puścić cos w trybie wazy
to będziesz wiedział że problemy powoduje retrakcja. Dla testów możesz otworzyć obydwę może ci się całość przegrzewa?
Prodrive1984
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2022, 12:57

Re: Problem z ekstruderem

Post autor: Prodrive1984 »

Właśnie otwieram i testuję kolejny raz...

Co to jest tryb wazy?

Filament to spectrum PET G
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”