PLA - podwijanie krawędzi

Jakość druku Cię nie zadowala?
Prodrive1984
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2022, 12:57

PLA - podwijanie krawędzi

Post autor: Prodrive1984 »

Od dłuższego czasu staram się wydrukować pudełko, o wymiarach ok 220x160. Problem w tym, że za każdym razem podwijają się rogi i wydruk odchodzi od stołu. O ile przy ABS zrozumiałbym sytuację, bo tam jest duży skurcz, o tyle przy PLA jest to dla mnie dziwne, bo wszędzie czytam, że to najłatwiejszy materiał do drukowania. Zaznaczam iż używałem 2 rodzajów filamentu - polymaker i jeszcze jakiś, ale nazwy nie pamiętam, efekt ten sam. Podczas drukowania używam dimafix, jednak nic to nei daje...

Zastanawiam się czy nie przegrzewam stołu, bo temperaturę mam ustawioną na 60 stopni, do tego komora jest zamknięta. Co robię nie tak? Drukować z otwartą?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: PLA - podwijanie krawędzi

Post autor: dziobu »

Prodrive1984 pisze:Drukować z otwartą?
Koniecznie.
I chłodzenie/nawiew na detal - 100%.
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 967
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: PLA - podwijanie krawędzi

Post autor: artur_n »

Przy PLA ustawiam 60 stopni, i stół traktuje hegronem. Nie ma najmniejszej szansy na oderwanie.
Oczywiście do tego dobrze ustawiony offset Z.
Adinfo
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1597
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: PLA - podwijanie krawędzi

Post autor: Jarewa »

A jaki jest sens grzania stołu przy pla??
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: PLA - podwijanie krawędzi

Post autor: dziobu »

Lepiej się trzyma i samo odchodzi gdy wystygnie.
dragonn, artur_n, konradsdev1
Grzesinski
Postów w temacie: 1
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: PLA - podwijanie krawędzi

Post autor: Grzesinski »

Walczyłem z podobnym problemem.
Duży płaski prostopadłościan prawie na całą długość stołu, gęsto otworowany - sztywny.
PLA ma niski skurcz co nie znaczy, że go nie ma. Jest o tym sporo w sieci.
Podwijanie występuje zwłaszcza przy ruchomym stole (oś Y) i dosyć mocno zależy od samego materiału (producent, kolor - różnice do 50%).
Podwijanie/odrywanie następowało zawsze po przekroczeniu wysokości 5-10mm wydruku.
Bez kleju model podwijał/odklejał się od podłoża, po użyciu kleju potrafił podnieść blachę magnetyczną więc siły niemałe.
Problem rozwiązałem kompleksowo, nie testowałem wpływu poszczególnych elementów na wynik (za dużo czasu, za dużo zmarnowanego materiału).
1. Problem dotyczył głównie krawędzi Y chłodzonych podczas ruchu stołu zatem dodałem brim i skirt na całą wysokość modelu.
Ponieważ model był duży skirt został położony na brimie, nie było miejsca żeby go odsunąć.
2. Żeby uniknąć podnoszenia blachy założyłem szkło + klej DD
3. Zamknąłem komorę zostawiając tylko częściowo otwartą górę (ochrona przed przeciągami, bez zbytniego rozgrzewania wnętrza).
Finalnie wszystko wydrukowało się bez żadnych problemów.
ps. stół był grzany w każdym z wymienionych przypadków.
Marcin Gutek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2022, 10:05
x 30

Re: PLA - podwijanie krawędzi

Post autor: Marcin Gutek »

cześć

Ostatnio drukowałem model karty graficznej w skali 1:2 - RTX-a

Wymiar gabarytowy wydruku ok 120x60 - mniej więcej

jedną kartę wydrukowałem git (użyty klej Dimafix)- stół czysty, drugą kartę puściłem bez kleju i powierzchnia spodu karty bardziej użebrowana, czyli mniejsza powierzchnia styku ze stołem - uniosło narożniki... dołożyłem więc klej a dodatkowo wyłączyłem chłodzenie na pierwszych 3 warstwach

Efekt wyszedł super, wiem że chłodzenie na pierwszych warstwach jeszcze jak grzeje te warstwy stół może powodować odkształcenia - walczyłem z podobnym tematem kiedyś w formach wtryskowych i chłodzeniem - ułozeniem kanałów chłodzących - wyprasek z form podczas wtrysku - temat rzeka.

Więc może popróbuj jeszcze wyłączyć chłodzenie na pierwszych warstwach.
Załączniki
rtx.jpg
Original Prusa i3 MK3S+ :yahoo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”