Anycubic 4Max Pro 2.0 zatykająca się dysza - nie dysza

Jakość druku Cię nie zadowala?
arturhalaczkiewicz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2022, 23:53

Anycubic 4Max Pro 2.0 zatykająca się dysza - nie dysza

Post autor: arturhalaczkiewicz »

Dzień dobry Profesjonalistom!
Pacjent to Anycubic 4Max Pro 2.0. Choroba - zapychające się "coś?". Coś bo gdy rozkręcę głowicę po zatkaniu, nigdzie nie zalega filament, silnik od radełka próbuje kręcić ale się ślizga po filamencie (nawet dokręconym radełku na maksa) , na siłę przy rozgrzanym układzie też nie jestem w stanie wcisnąć filamentu do środka po takim zapchaniu.

Drukarka jakieś 3 tygodnie temu zaczęła się bardzo dziwne zachowywać: silnik od ekstrudera - kręcił się krok w przód i krok w tył.
Z pomocą różnych dobrych ludzi, podmieniłem sterownik od niego, posprawdzałem kable itp itd. I nic to nie dawało. Aż w pewnej chwili załapało i zaczęło działać. Więc idąc za ciosem rozkręciłem wszystko w głowicy i postanowiłem poczyścić i powymieniać.
wymieniłem:
- wymieniłem łącznik między dyszą a ekstruderem na tytanowy od tdi-cad
- rurkę między łącznikiem a ekstruderem wymieniłem na Capricorna
- wymieniłem tą rurkę metalową między radiatorem a ekstruderem na tytanową kupiona od tdi-cad
- wymieniłem rurkę między czujnikiem filamentu a ekstruderem na Capricorna

Przy okazji zauważyłem że jedna z zębatek przenosząca obroty silnika właśnie do ekstrudera jest trochę wyszlifowana w 2 miejscach. Szukałem podobnej gdzieś w sieci - ale nigdzie nie znalazłem. Chińczycy powiedzieli że mi wyślą, ale za kilka tygodni jak dobrze pójdzie. Podczyściłem tryby i zamontowałem ją.
Zdesperowany odezwałem się do kilku osób (serwisów) by wysłać to cholerstwo do Profesjonalistów - ale zdałem sobie sprawę, że nie mam do niej żadnego pudełka, styropianów itp i nie wiem jak miałbym ją wysłać :(

Nadszedł weekend, więc postanowiłem jeszcze popróbować swoich Mocy. I udało mi się uruchomić ją do stanu gdzie w miarę znośnie drukuje przy wysokości warstwy 0.3, czasem jest OK przy 0.2, ale jak ustawię mniej niż 0.2 to po wydrukowaniu kilku/kilkunastu warstw coś się zapycha i zaczyna drukować w powietrzu.
Żeby było śmieszniej - rozkręciłem kilka razy głowicę po takim "zatkaniu" i wszystko jest czyste! Ekstruder OK, rurka teflonowa między nim a tą tytanową - czysta, tytanowa - czysta. Raz jeden zapaćkana w środku filamentem była dysza!
Chłodzenie jest 100%, tnę w Curze albo Prusie. PLA. Próbowałem temp. 195-210/60. Prędkość 30-40, retrakcja 1 - 2.5mm. Filament Devil Design i Nebula. Co bym nie kombinował kończy się zawsze tak samo gdy warstwa <= 0.2mm
Tak jakby coś blokowało filament, o coś się opierał między za radełkiem a przed tą teflonową rurką (kto to wymyślił powinien dostać IgNobla)

Jeszcze, na samym początku jak ją kupiłem zostawiłem wydruk sam sobie na ABS i tak się wszystko powaliło, że stopiło fan duct, temperatura poszła wyżej i nadtopiło też plastiki w okolicach radełka. Oczyściłem to - ale mam wątpliwości czy właśnie to umocowanie teflonowej rurki między radełkiem a tą metalową rurką powinno wyglądać tak jak wygląda - może tu jest przyczyna?

Przy okazji, rurka od Capricorna strasznie "hamowała" filament, tak jakby była za ciasna (?) zarówno ta "zewnętrzna" między czujnikiem filamentu a ekstruderem, jak i ten kawałek który dociąłem do środka - między radełkiem a rurką od tdi-cad. Więc wróciłem do chińskich, białych w których filament chodzi swobodnie. To możliwe?

I po tym przydługim "kochany pamiętniczku" - proszę o radę gdzie szukać dalej przyczyny bo ja już totalnie głupi jestem.

I przy okazji:
1. jaką najmniejszą wysokościa warstwy można drukować przy dyszy 0.4mm. Doczytałem w sieci, że 25% czyli ten 0.1mm powinien działać - prawda? Anycubic pisze że można od 0.05mm - ale wiadomo co napisali, to napisali :)
2. rurka ta w środku, między radełkiem a rurką w radiatorze to może być zwykła teflonowa rurka od Capricorna 1.75?
3. ogólnie - czemu te rurki od Capricorna "blokują" filament? Powinny być o większej średnicy?
4. skąd można wziąć taki tryb do środka - pisałem do sklepów modelarskich ale nic nie mieli podobnego (choć nie sądzę że to jego wina bo ekstruder przy tych 0.3mm działa jak marzenie, nic nie przeskakuje, chodzi cichutko i ogólnie super).
5. ta drukarka jest chyba średnio popularna i nigdzie nie mogę znaleźć do niej jakiś konkretnych informacji, zwłaszcza marzę o zdjęciach lub modelu STL całej głowicy by się dokładnie poprzyglądać...

Z góry dziękuje za pomoc!
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Anycubic 4Max Pro 2.0 zatykająca się dysza - nie dysza

Post autor: Pjoter »

1. Dla początkujących najlepiej siedzieć w zakresie 0.1 do 0.3mm wysokości warstwy i szerokość ścieżki 0.4 do 0.6mm
2. Daj tam białe zwykle
3. Bo capricorn ma średnicę wew 1.9mm i jak radełko spłaszczy filament to ten zaczyna się klinować bo w przekroju już nie jest kołem.
4. Wstaw zdjęcie, chińczyk ma na 100%. Jeśli bardzo pilne to jedyna nadzieja w tdi CAD
5. Model ori głowicy to faktycznie może być problem. Natomiast modele modów są na necie. Drukarka raczej traktowana jako kupić i nie grzebać bo świetna do absu

Jesteś z Pomorza może? Ja chętnie pomogę na miejscu :D
Ogólnie ta drukarka jest wredna do PLA, lepsza do ABSu. Problemy wyglądają jak źle skalibrowany PLA i pokrywają się z moim doświadczeniem z tą drukarka.
arturhalaczkiewicz
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Anycubic 4Max Pro 2.0 zatykająca się dysza - nie dysza

Post autor: dekas »

Cześć,
Tu facet pokazuje zaczopowaną rurkę.
https://youtu.be/cplucKOI5js
Ty piszesz, że czysta...
Ale on zwraca uwagę na długość rurki.
Czy nowy łącznik tdi, który kupiłeś to metal czy bowden?
Czy kiedy wyłączysz retrakcję, drukuje czy też blokuje?
arturhalaczkiewicz
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 164

Re: Anycubic 4Max Pro 2.0 zatykająca się dysza - nie dysza

Post autor: denior »

Stawiam na łącznik fullmetal, jeżeli drukujesz z pla to często są problemy, dla testu wydrukuj coś z petg
Artu, mcxmcx, arturhalaczkiewicz
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
arturhalaczkiewicz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2022, 23:53

Re: Anycubic 4Max Pro 2.0 zatykająca się dysza - nie dysza

Post autor: arturhalaczkiewicz »

Pjoter pisze:Jesteś z Pomorza może? Ja chętnie pomogę na miejscu :D
Niestety - centrum. I bardzo żałuję, że nie mogę Cię zaprosić :)
Poza tym, bardzo dziękuję za pomoc!
Pjoter pisze:Wstaw zdjęcie
Załączam taki amatorski rysunek tego co się starło :(
kolo.jpg
kolo.jpg (496.65 KiB) Przejrzano 1653 razy
dekas pisze:Ty piszesz, że czysta
Czyściutka! To co on pokazuje to miałem kiedyś, dawno, dawno temu.
Ale dzięki za linka - wziąłem wymiar od niego tej rurki, ale nie wiedzieć czemu była za długa. Może dlatego, ze on ma Max Pro a ja Max Pro 2?
dekas pisze:Czy nowy łącznik tdi, który kupiłeś to metal czy bowden?
Nie bardzo rozumiem... Ten łącznik jest ZA radełkiem a wszystko jest zintegrowane - więc nie widzę miejsca na bowden - albo gupi jestem :)
denior pisze:Stawiam na łącznik fullmetal
Właśnie wywaliłem tą od tdi CAD i wsadziłem "oryginalną". Zabaczymy co z tego będzie.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Anycubic 4Max Pro 2.0 zatykająca się dysza - nie dysza

Post autor: Pjoter »

A to nie jest zwykła zębatka przekładni z titana? Tylko czemu nie masz tam radelka? Wpisz na aliexpress "Titan gear".
IMO ta drukarka się nie nadaje to pla. Ale jeśli musisz to na pewno ściągnij pokrywę i otwórz drzwiczki. Do tego stół na 40-50C i ew. klej do przyczepności. No i zrob wieże temperaturowa dla pla.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
arturhalaczkiewicz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2022, 23:53

Re: Anycubic 4Max Pro 2.0 zatykająca się dysza - nie dysza

Post autor: arturhalaczkiewicz »

Pjoter pisze:A to nie jest zwykła zębatka przekładni z titana?
no nie, tą z titana znalazłem i ona ma 34 średnicę, a moja 26. A radełko odkręciłem z niej do zdjęcia - wiesz, żeby była bardziej sexy :)
Pjoter pisze:IMO ta drukarka się nie nadaje to pla.
Drukuję bez pokrywy i stoi ona koło otwartego okna. Jakoś to działa. Faktycznie, z ABS wychodzi o niebo lepiej - ale żona mnie chciała wyrzucić razem z drukarka bo jej ABS śmierdzi :( I nic na to nie mogę poradzić. Może kiedyś pokombinuję z jakimś wyciągiem... A może macie pomysł na jakiś wyciąg? Tylko musiałbym jakoś w oknie wywiercić otwór?!
Nic to - pozostaje PLA.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Anycubic 4Max Pro 2.0 zatykająca się dysza - nie dysza

Post autor: Andrzej_W »

Filtry HEPA może by wystarczyły do niwelacji zapachu?
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Anycubic 4Max Pro 2.0 zatykająca się dysza - nie dysza

Post autor: TDI-CAD »

Ja bym proponował używać zamiennie dwóch głowic. Do materiałów wymagających temperatury druku powyżej 250C - z łącznikiem tytanowym. Wszystkie pozostałe z łącznikiem z wkładką ptfe. Można użyć też oryginalnego łącznika ale w tedy bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej długości przewodu ptfe.
Dodatkowo - to jest ekstruder direct i stosowanie przewodu capricorn mija się z celem. Lepiej użyć oryginalnej rurki ptfe, która ma coś koło 2,2mm średnicy wewnętrznej.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Anycubic 4Max Pro 2.0 zatykająca się dysza - nie dysza

Post autor: dekas »

Tu jest wyjaśnienie czym się różni łącznik (heatbrake) metalowy (allmetal) od bowdenowego.
https://images.app.goo.gl/sJkxYwEE8o8xfh83A
Bowden musi być zaparty o dyszę by filament na boki nie wypływał. Dlatego tak ważna jest jego dokładna długość.
Łącznik bowdenowy przez całą długość ma otwór 4.1mm - po prostu rurka.
Łącznik metalowy na górze szeroki, na dole wąski na średnicę filamentu.
Ale jeżeli u Ciebie jest łącznik bowdenowy, do PLA jest zdecydowanie OK... Skąd więc teoria, że ta drukarka tylko ABS??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”