Błędna kalibracja stołu - Ender 3 v2

Jakość druku Cię nie zadowala?
BoyBACKS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2022, 14:24

Błędna kalibracja stołu - Ender 3 v2

Post autor: BoyBACKS »

Witam ostatnimi czasy zakupiłem sobie Eldera 3 v2 i mam problem z kalibracją stołu. Po skalibrowaniu 3 rogów stołu zawsze jeden odstaje 1mm - 0.5mm od dyszy i nie jestem wstanie tego w żaden sposób naprawić. Dodrukowywałem podkładki, dokładałem nakrętki, wymieniłem sprężyny na żółte i problem dalej się pojawia.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Błędna kalibracja stołu - Ender 3 v2

Post autor: dekas »

Może jest krzywy po prostu? Taką nierówność powinieneś zobaczyć zwykłą linijką.
BoyBACKS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2022, 14:24

Re: Błędna kalibracja stołu - Ender 3 v2

Post autor: BoyBACKS »

dekas pisze:Może jest krzywy po prostu? Taką nierówność powinieneś zobaczyć zwykłą linijką.
Sprawdziłem każdą możliwą przekątną, stół jest równy
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Błędna kalibracja stołu - Ender 3 v2

Post autor: dekas »

Jeżeli stół jest prosty, to znaczy coś to innego musi być krzywe. Sprawdzałeś "prostotę" profili, po których jeżdżą rolki?

Ale musisz też pamiętać, że ustawiać trzeba iteracyjne. Dokończenie czwartego punktu przesunie pozostałe. I trzeba zrobić ze trzy kółka korygowania zanim będzie równo. Na pierwszy rzut oka to nie jest oczywiste, ale jak rzucisz drugi raz... ;) Może więc wszystko proste?
BoyBACKS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2022, 14:24

Re: Błędna kalibracja stołu - Ender 3 v2

Post autor: BoyBACKS »

dekas pisze:Jeżeli stół jest prosty, to znaczy coś to innego musi być krzywe. Sprawdzałeś "prostotę" profili, po których jeżdżą rolki?

Ale musisz też pamiętać, że ustawiać trzeba iteracyjne. Dokończenie czwartego punktu przesunie pozostałe. I trzeba zrobić ze trzy kółka korygowania zanim będzie równo. Na pierwszy rzut oka to nie jest oczywiste, ale jak rzucisz drugi raz... ;) Może więc wszystko proste?
Profile są proste, kółeczka poodkręcałem choć moją metodą mianowicie puki jest sztywne ale jest na tyle luzu że śmiga. Godzinę się pobawiłem klipsami biurowymi i udało mi się zredukować przerwę +/- do 0.5mm-0.3mm. Zaraz się wezmę za wydrukowanie testowego Gcode'a z kalibracją z tej strony (https://teachingtechyt.github.io/calibr ... firstlayer)
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Błędna kalibracja stołu - Ender 3 v2

Post autor: dekas »

Mój stół Endera był pofalowany. Po ustawieniu rogów środek był niżej o 0.3mm jeżeli dobrze pamiętam. Ale między śrubami dla Y bliskiego 0 był wyżej o 0.1.
Metody na to są dwie: szyba albo nowy stół.
BoyBACKS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2022, 14:24

Re: Błędna kalibracja stołu - Ender 3 v2

Post autor: BoyBACKS »

dekas pisze:Mój stół Endera był pofalowany. Po ustawieniu rogów środek był niżej o 0.3mm jeżeli dobrze pamiętam. Ale między śrubami dla Y bliskiego 0 był wyżej o 0.1.
Metody na to są dwie: szyba albo nowy stół.
Po rozkręceniu całego stołu i sprawdzeniu jest on perfekcyjnie prosty, szło też jest proste i dalej mam ten sam problem. Próbowałem różnych kombinacji ze sprężynami, lecz dalej jeden róg stołu jest obsunięty o 0.3mm, a sprężyna nie chce się rozprężać. Kilka godzin spędzonych na kalibracji poszło na marne, może masz jakiś poradnik do kalibracji endera3 v2 bo przeszukałem już wszystko i dalej nic nie chce działać. :?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Błędna kalibracja stołu - Ender 3 v2

Post autor: mcxmcx »

tam sa cztery sruby a nie trzy.
poluznij pozostale i sie uda.

albo :)) po prostu ta jedna sprezynke usun.

i poziomuj na trzech.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
BoyBACKS
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2022, 14:24

Re: Błędna kalibracja stołu - Ender 3 v2

Post autor: BoyBACKS »

mcxmcx pisze:tam sa cztery sruby a nie trzy.
poluznij pozostale i sie uda.

albo :)) po prostu ta jedna sprezynke usun.

i poziomuj na trzech.
Wiem że są 4 tylko, problem w tym że właśnie 3 rogi stołu są idealnie wypoziomowane a ten jeden dalej pozostaje bez zmian. Poza tym jak poluźnię pozostałe to porysuje sobie stół. :sad: Spróbuje skalibrować bez tej jednej sprężyny
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Błędna kalibracja stołu - Ender 3 v2

Post autor: mcxmcx »

masz po prostu za mocno sciagniete sprezyny.

nic sibie nie porysujesz, bo regulacja szczeliny to cos innego niz regulacja poziomu.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”