Drukarka Modyfikowana z Anet A8 Plus problemy z kalibracją

Jakość druku Cię nie zadowala?
SokolWeedMan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 lip 2022, 14:24

Drukarka Modyfikowana z Anet A8 Plus problemy z kalibracją

Post autor: SokolWeedMan »

Witam wszystkich.
To może zacznę od początku :)
Pacjent którego dotknęła dziwna dolegliwość i od miesięcy przeglądam nie tylko fora ,ale githuba i wszystko inne to zmodyfikowana Aneta A8 Plus.
Krótko o modyfikacji:
Mod Blv AM8 poza kilkoma zmianami z wykorzystaniem części z Anety.
Extruder Biqu H2 poprawiony działa świetnie.
Prowadnice linniowe mgn12h na wszystkich osiach .
Płyta główna SKR v2 F429.
Sterowniki TMC2209 na wszystkich zaznaczę ,że tryb stealhchop wyłączony dla extrudera.
BL touch 3.1
Wyświetlacz tft ,ale pracuje na trybie marlin ,żeby wykluczyć wadliwość hosta.
Silniki standardowe po Anecie 1.8 stopnia .
Paski gt2 białe wzmacniane drutami.
Sprzęgła kłowe w osi z.
Dysza 0.4

Troszkę o konfiguracji w oprogramowaniu.
Marlin 2.1 wersja stabilna
Linear advenced wyłączone nigdy nie pracowało dobrze pomimo setek konfiguracji zaznaczę Panowie ,że szukając problemu włączałem jedną opcje kompilowałem oprogramowanie ładowałem do płyty no i resetowałem ustawienia ,żeby wykluczać błędy nigdy nie zmieniałem po 10 opcji na raz.
JD to samo ustawione ,ale jak bym go nie ustawił to niestety w narożnikach różnic nie widać.
S_curve nie działa bynajmniej nie zauważyłem różnicy
Classic jerk to samo i wytestowałem z każdą dostępną opcją np. Classik jerk i JD ,albo classic jerk i Lin adv.
najlepszą różnice zauważyłem włączając Adaptive step Smoothing.

I teraz co dolega pacjentowi to przy druku kostki kalibracyjnej w osi x mam fale gdy rusza os y
na drugiej ściance gładko jak masełko.
to samo na akceleracji 1500,1000,400,300,200 JD 0.022 0.03 0.04 0.05 0.06 itd. Żadnych różnic na poprzednich wersjach marlina od 2.0.7 to samo. kinematyka przejrzana żadnych luzów na paskach kołach zębatych na łożyskach silników wszystko sprawdzane wiele razy co by niczego nie przeoczyć prędkości drukowania od 20 mm/s do 60 mm/s żadnych zmian. Ma ktoś jakiś pomysł ?

Dodam ,że zmarnowałem 6 szpul filamentu marki (Fiberlogy,Rosa,Devil Design) na kalibracje wysuszonego za każdym razem w suszarce sunlu. Dołączę kilka zdjęć.
Slicer Cura ,Prussa Slicer na każdym to samo
Jężeli coś pominąłem to proszę o przypomienie.

Kostka którą załączam w zdjęciach jech akurat z petg ,ale na pla jest to samo może ciut lepiej.
Załączniki
20220701_150024.jpg
20220701_150018.jpg
20220701_150008.jpg
20220701_145944.jpg
20220701_145152.jpg
20220701_145026.jpg
20220701_145011.jpg
20220701_145005.jpg
20220701_144956.jpg
20220701_144947.jpg
20220701_144932.jpg
20220701_144927.jpg
20220701_144922.jpg
20220701_150034.jpg
20220701_150029.jpg
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 783
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Drukarka Modyfikowana z Anet A8 Plus problemy z kalibracją

Post autor: majek »

SokolWeedMan pisze: Paski gt2 białe wzmacniane drutami.
To ja zacznę :-)
Białe paski nie nadają się do drukarki, są sztywne i szybko druty się łamią. Bierz coś wzmacnianego włóknem szklanym albo najlepiej Gates-a jak możesz wywalić więcej kasy.
Wiem, że białe są najtańsze, ale bez przesady :-)

Osobiście nie wierzę, że to co pokazujesz, to w 100% wina pasków, ale częściowo mogą się do tego przysłużyć.
Abys
SokolWeedMan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 lip 2022, 14:24

Re: Drukarka Modyfikowana z Anet A8 Plus problemy z kalibracją

Post autor: SokolWeedMan »

Kolego z całym szacunkiem przerobiłem masę pasków włąsnie nawet po takie wzmacniane włóknem mogę zrobić wam zdjęcie cały karton kasy nie żałowałem teraz z biegem czasu wiem ,że zamiast się pierdzielić w modyfikacje kupiłbym pruse, ale najgorsze jest to ,że ja lubie się bawić i to jest bardziej satysfakcjonujące :D
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Drukarka Modyfikowana z Anet A8 Plus problemy z kalibracją

Post autor: JGFTW »

Szybkie przemyślenia bardziej na zasadzie co ja bym zrobił na Twoim miejscu:
- ja też wymieniłbym białe paski na 'zwykłe' nie stalowe np https://allegro.pl/oferta/pasek-zebaty- ... 1895522233 albo markowe https://allegro.pl/oferta/pasek-gates-l ... 1614031661
- obniż stół, bo nie sądzę, żeby podniesienie go o 2/3cm od karetki było dobre - powinien być jak najniżej,
- jeżeli masz łożyska na górze prętów trapezowych to je zdemontuj - powinny być podparte z obu stron albo wcale

Dopiero po zmianach wziąłbym się za FW - a w nim:
- klasyczny jerk (bazową wartość JD liczy się od jerku i przyspieszenia, także warto już mieć odpowiednie wartości)
- linear advance (ustawiony na 0)
- wyłączone s-curve acceleration

Konserwatywne wartości przyspieszen i jerk:
Maximum Acceleration (units/s2):
M201 X2500.00 Y2500.00 Z50.00 E8000.00
Acceleration (units/s2): P<print_accel> R<retract_accel> T<travel_accel>
M204 P1500.00 R1350.00 T1750.00
Advanced: B<min_segment_time_us> S<min_feedrate> T<min_travel_feedrate> X<max_x_jerk> Y<max_y_jerk> Z<max_z_jerk> E<max_e_jerk>
M205 B20000.00 S0.00 T0.00 X10.00 Y10.00 Z0.20 E2.50

Przejdź poszczególne kroki tu: https://teachingtechyt.github.io/calibration.html

Jak znajdziesz odpowiednia wartosc to powinno wychodzić dużo lepiej. Generalnie te wymienione rzeczy to moja preferencja (i niektórzy mogą się nie zgodzić z tą konfiguracją) jak bardzo chcesz możesz odrazu kalibrować na JD, włączonym s-curve acc - nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale zauważyłem, że trzymanie się tych mniej zaawansowanych funkcji na początek pozwala uzyskać lepsze jakościowo efekty (kosztem prędkośći druku) i przecież zawsze można do nich przejść później.

Po zrobieniu tego wszystkiego jakosć druku powinna się poprawić do zadowalających efektów, jeżeli nie to znaczy, że problem jest mniej oczywisty np jest jakaś usterka ekstrudera, może pęknięte lub poluzowane radełko albo jakość głowicy jest podła, itp.
Mając to na uwadzę dobierając odpowiednie wartości przyspieszeń i jerk /acc ścianki powinny być gładkie - ewidentnie przelewa na rogach.
https://teachingtechyt.github.io/calibration.html#accel
Abys
SokolWeedMan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 lip 2022, 14:24

Re: Drukarka Modyfikowana z Anet A8 Plus problemy z kalibracją

Post autor: SokolWeedMan »

Panowie Paski zmienię bo mam nie ma z tym problemu z stołem karetki będzie problem ponieważ nic nie projektowałem jeszczę bo wiekszość czasu straciłem na kalibracje i szukanie problemu ,z karetką stołu jest tak ,że nie mam jak go obniżyć bo silniki z modu są tak zamontowane ,że dysza nie siegnie stołu jak zjedzie niżej dlatego dałem tulejki go bilda nie mam zbytnio jak przeprojektować mocowan silników musiała by być ingerencja w całą ramę tzn musiałbym zmienić ramę pod silnikami i dać ją w pionie wiercić otwory pod śruby w profilach a nie mam precyzyjnej wiertarki stołowej.
Rozumiem z tymi łożyskami większość z was pewnie powie ,że przez łożyska będzie problem z osią z jednak czy z nimi czy bez nich nie ma problemu z warstwami warstwy są równe czy je zdemontuję czy one są.

Dodam ,że extruder jest naprawdę dobry i zmieniłem nawet dysze na prusy a poprzednio był e3d orginalny na bowdenie teraz jest direct biqu poprawiony który nie klika nie strzela i extruzja jest spójna z moich obserwacji i było to samo:(
SokolWeedMan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 lip 2022, 14:24

Re: Drukarka Modyfikowana z Anet A8 Plus problemy z kalibracją

Post autor: SokolWeedMan »

Dobra Panowie zmieniłem paski przepraszam za wulgaryzmy wypierdzielam tą sukę przez okno zamawiam pruse patola jak nic zobaczcie zdjęcia wydruk 500acc dev 0.05 na każdej innej jest to samo ewidetnie jest problem albo z silnikiem osi y albo z karetka kolega wyżej miał racje łózko jest za wysoko i musi to powodować rezonans. Szkoda mi więcej czasu na modyfikacje. 6 szupulek filamentu wymarnowane no i przeprowadzałem na tych 6 szpulkach wczesniej kalibracje z techingtech i nie ma żadnego znaczenia jaki gcode zrobię i czy ustawie 1500 acc i jerk 10 czy 500 czy nawet 200 na wszystkim jest to samo. Dzięki za uwagę temat do zamknięcia.
Załączniki
20220702_041413.jpg
20220702_041410.jpg
20220702_041405.jpg
20220702_041400.jpg
20220702_041459.jpg
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 1
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Drukarka Modyfikowana z Anet A8 Plus problemy z kalibracją

Post autor: Janek_Porzycz »

Nie poddawaj sie ! ;)
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Drukarka Modyfikowana z Anet A8 Plus problemy z kalibracją

Post autor: Abys »

SokolWeedMan pisze:... z biegem czasu wiem ,że zamiast się pierdzielić w modyfikacje kupiłbym pruse, ale najgorsze jest to ,że ja lubie się bawić i to jest bardziej satysfakcjonujące :D
Każdego potrafi złamać Anetka :D
SokolWeedMan pisze:Dobra Panowie zmieniłem paski przepraszam za wulgaryzmy wypierdzielam tą sukę przez okno zamawiam pruse patola ..
Tylko nie traf w kogoś, szkoda aby narobiła jeszcze więcej problemów.

A tak serio to jak masz czas i jeszcze chęci do niej, odstaw ją na chwile i później wróć i posprawdzaj mechanicznie i potem fw a może coś zauważysz jeszcze.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Drukarka Modyfikowana z Anet A8 Plus problemy z kalibracją

Post autor: JGFTW »

Nie wyraziłem się odpowienio jasno w poprzednim poście, ale nie ma sensu bez poprawy sprzętowej tych trzech punktów (paski, stół, łożyska) robić kalibracji.
Sam zresztą to zauważyłeś - żadne zmiany ustawień nie przynoszą porządanych efektów. Widocznie szukasz rozwiązania nie w tym miejscu. Na tym etapie ustawieniami nic nie zdziałasz.
[...]
Extruder Biqu H2 poprawiony działa świetnie.
Prowadnice linniowe mgn12h na wszystkich osiach .
Płyta główna SKR v2 F429.
Sterowniki TMC2209 na wszystkich zaznaczę ,że tryb stealhchop wyłączony dla extrudera.
BL touch 3.1
[...]

...kasy nie żałowałem...
Niestety, ale błędy konstrukcyjne za nic mają sobie jakość komponentów i wydane pieniądze.

Oczywiście opcje są dwie, sam ocenisz, która jest dla Ciebie:
1. Brnij dalej.
Tu chyba najlepszą opcją jest zlecić komuś naprawę. Załóż w dziale giełda wątek i może ktoś w Twojej okolicy podejmie się naprawy. Szczególnie jak masz pod korek patrzenie na tą drukarkę. Raczej

2. Pozbądź się.
Czasami trzeba jednak wiedzieć, kiedy projekt odpuścić. Zastanawiając się nad tym ile czasu, środków i energii wrzuciłeś już w dany projekt nie daj się zwieść ułudzie kosztu utopionego (https://pl.wikipedia.org/wiki/Koszty_utopione https://en.wikipedia.org/wiki/Sunk_cost ) - czasami nie warto dalej ponosić kosztów.
W tym wypadku najlepszą opcją na odzyskanie kasy jest sprzedanie na części, bo raczej drukarki jak już idą to bardzo tanio plus wątpie, żeby ktoś chciał kupić zepsuty projekt - po co kupować czyjeś problemy? xD

Co do zakupu Prusy to jak kupisz i będzie Cię korciło, żeby w niej grzebać to przestrzegam - nie warto - już parę razy padło tu podobne zdanie; jak lubisz grzebać w drukarkach to musisz mieć dwie drukarki: jedną do dłubania, a drugą do drukowania ;)

Zawsze choć jedna musi być sprawna, żeby to miało sens.
Abys
Dectro
Postów w temacie: 1
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Drukarka Modyfikowana z Anet A8 Plus problemy z kalibracją

Post autor: Dectro »

Od siebie dodam że skłaniałbym się tu ku mechanice. Prowadnice liniowe spełniają swoje zadanie pod warunkiem że rama jest prosta i idealnie złożona, prócz tego same prowadnice i wózki muszą być wysokiej jakości. Z tego powodu w tanich konstrukcjach stosuje się kółka v-slot bo można nimi trochę skompensować nierówności ramy. Nie zmienia to faktu że prowadnice i tak są lepsze ale tylko pod warunkiem poprawnego montażu.
Podziwiam cierpliwość w kompilowaniu marlina tyle razy :shock:
Ile chciałbyś PLN za całość? Może zrób sobie od niej dłuższą przerwę i podejdź do niej jak wkurw opadnie ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”