Anycubic i3 mega s problem z cofaniem filamentu

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
sq9kcq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 03 lip 2022, 20:53

Re: Anycubic i3 mega s problem z cofaniem filamentu

Post autor: sq9kcq »

Jarewa pisze:Takie rzeczy działają tylko jak wyświetlacz jest częścią marlina i to on obsługuje wyświetlanie.
czyli w przypadku tej drukarki mogę zapomnieć o 'programowym' zatrzymywaniu i podmianie filamentu?
milu_
Postów w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 01 lut 2021, 23:27
x 7

Re: Anycubic i3 mega s problem z cofaniem filamentu

Post autor: milu_ »

Kiedyś trafiłem na takie wytłumaczenie:
the i3 mega series has no push button and M600 is waiting for user input after filamente unload to start the loading oft the new inserted filament - M108 brakes the wait loop like the button press on printers where it exists - so in this case M108 replaces the button press and makes the Filamente change fully working - i created a custom button as a temporary solution and it works like a charm.
źródło: https://github.com/UnchartedBull/OctoDash/issues/1458

Z jakiego oprogramowania korzystasz? Jeśli z knutwursta bazowanego na Marlinie 2 https://github.com/knutwurst/Marlin-2-0 ... -i3-MEGA-S to powinno to w jakiś sposób zadziałać (np. komunikat nie wyskoczy ale w dodatkowym menu będzie możliwość zatrzymania i kontynuacji wydruku)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Anycubic i3 mega s problem z cofaniem filamentu

Post autor: Jarewa »

sq9kcq pisze:czyli w przypadku tej drukarki mogę zapomnieć o 'programowym' zatrzymywaniu i podmianie filamentu?
Też kiedyś z tym się męczyłem gdzieś indziej SKR 1.2 i MKS lcd (host) i próbowałem uruchomić inne funkcje ale to na razie jest w fazie testów HOST_ACTION_COMMANDS i nie widać by to zakończyli i mi nie działało. Swój problem rozwiązałem instalując wyświetlacz od BTT podwójny graficzny 12864 i host. I jak trzeba to jednym kliknięciem przerzucam się na wyświetlacz 12864. Albo czekać może kiedyś będzie bo Creality coś w tym kierunku zrobił ale oni mają własny skonfigurowany marlin z większą opcją niż ten podstawowy do pobrania.

Najprościej było by zmienić wyświetlacz na graficzny 12864 i skonfigurowanie marlina pod siebie wtedy wszystko się da.
milu_
Postów w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 01 lut 2021, 23:27
x 7

Re: Anycubic i3 mega s problem z cofaniem filamentu

Post autor: milu_ »

Sprawdziłem empirycznie:
- PrusaSlicer zmiana koloru na określonej warstwie (M600)
- drukarka zatrzymuje się, hotend odjeżdża w róg, cofa filament(u mnie prawie do końca) i zaczyna pikać
- Zmieniam filament, wsuwam go kilka cm ponad ekstruder
- ze specjalnego menu wybieram pozycję Fil. Change Resume i zatwierdzam
- drukarka nagrzewa hotend jeśli ostygł, wciąga filament i kontynuuje wydruk(tu trzeba uważać na oczyszczenie hotendu z tego co zdążyło wylecieć w trakcie zmiany)
Awatar użytkownika
sq9kcq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 03 lip 2022, 20:53

Re: Anycubic i3 mega s problem z cofaniem filamentu

Post autor: sq9kcq »

milu_ pisze:Z jakiego oprogramowania korzystasz? Jeśli z knutwursta bazowanego na Marlinie 2 https://github.com/knutwurst/Marlin-2-0 ... -i3-MEGA-S to powinno to w jakiś sposób zadziałać (np. komunikat nie wyskoczy ale w dodatkowym menu będzie możliwość zatrzymania i kontynuacji wydruku)
Ja korzystam z: https://github.com/davidramiro/Marlin-AI3M/releases
Jarewa pisze:Najprościej było by zmienić wyświetlacz na graficzny 12864 i skonfigurowanie marlina pod siebie wtedy wszystko się da.
wymiana wyświetlacza to nie problem, gorzej z 'konfiguracją' pod siebie, ale póki co nie jest to być, albo nie być.. zawsze mogę zrobić 2-3 projekty, zaczynające sie na różnej wysokości i puścić je jeden po drugim, ze zmianą PLA w trakcie ;)
milu_
Postów w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 01 lut 2021, 23:27
x 7

Re: Anycubic i3 mega s problem z cofaniem filamentu

Post autor: milu_ »

Na stronie https://github.com/davidramiro/Marlin-Ai3M masz sekcję o nazwię M600 Filament Change z krótką instrukcją.
sq9kcq pisze:wymiana wyświetlacza to nie problem, gorzej z 'konfiguracją' pod siebie, ale póki co nie jest to być, albo nie być.. zawsze mogę zrobić 2-3 projekty, zaczynające sie na różnej wysokości i puścić je jeden po drugim, ze zmianą PLA w trakcie ;)
Takie rozwiązanie to trochę rzeźba - musisz wtedy edytować gcode by pasował bo slicer domyślnie potnie go od warstwy 1.
Spróbuj postępować wg instrukcji z powyższej strony. Podejrzewam że jak przejdziesz 2 wydruki testowe ze zmianami koloru to zrozumiesz jak to robić prawidłowo.
zawisl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 08 paź 2023, 19:37

Re: Anycubic i3 mega s problem z cofaniem filamentu

Post autor: zawisl »

Podepnę sie pod temat bo mam podobny.
Uzywam Artillery Hornet i Prusa Slicera.
Moge ręcznie zmienić filament bo mam taka opcje w menu - filament sie wycofuje i po kliknieciu wjeżdża z powrotem.
Gorzej jest jeżeli wprowadzę zmiane koloru w slicerze. Drukarka zatrzymuje się, odjeżdża i podnosi ale nie ma kroku w którym wyładowuje filament od razu mam na ekranie info, żeby załadowac nowy i wcisnąć przycisk, wtedy podajnik realizuje całą długość bowdena przy ładowaniu.
Moge oczywiście wysunąć filament ręcznie ale nie o to chodzi.
Pomyślałem, że mogę dać "custom gcode" dodatkowo przy zmianie koloru ale nie bardzo wiem jakie parametry wpisać :think:
Próbowałem znaleźć te dane w plikach configuracyjnych Marlina ale bez powodzenia.

Sądzicie, że wystarczy tylko dodać M605 U[tutaj moje ok. 500mm] ? w gcode mam tylko M600 bez parametrów, domyślam się, ze reszte powinna zrobić drukarka swoim wewnętrznym programem.
A może powinienem dać M600 L500 U500 (te pięćset to w zaokrągleniu moje parametry) ?

Jakies rady?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”