Problem z wydrukami (Prusa I3 Pro B)

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Aldaris
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2017, 17:34
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: Prusa I3 Pro B

Problem z wydrukami (Prusa I3 Pro B)

Post autor: Aldaris »

Witam wszystkich serdecznie!
W listopadzie zakupiłem drukarkę:
Obrazek

Rzadko kiedy udaje mi się coś wydrukować porządnego:
(czarny i czerwony ABS, dysza 0.5mm; niebieski PLA, na górze dysza 0.5mm, a na dole 0.4mm)
Obrazek

Niestety najczęściej dzieją się takie cuda:
(niebieski PLA dysza 0.4mm, biały PET-G dysza 0.4mm)
Obrazek

Wygląda to tak, jakby kilka pierwszych warstw było drukowanych we właściwy sposób a kolejne to chaos! Czytam kombinuje i już nie mam siły na tą drukarkę. Nie wiem co się dzieje. Czy później głowica podnosi się za wysoko, czy filamentu za mało podaje? Na początku zawsze jest dobrze, a co któryś z kolei wydruk jest udany.

Jakie modyfikacje warto wprowadzić do tej drukarki (jest to model z akrylu)? Domyślam się, że można ją usprawnić (tutaj ciekawe usprawnienia: http://www.thingiverse.com/lukie80/designs). Proszę nie pisać, że mogłem dokonać lepszego zakupu - dzisiaj zdaję sobie z tego sprawę doskonale, ale od czegoś trzeba zacząć. :-) Jeżeli problem jest znany i opisany na forum lub gdzieś jego rozwiązanie pojawiło się w internecie, to przepraszam. Trochę zapracowany jestem i średnio jeden wieczór w tygodniu mogę poświęcić na drukarkę 3D. Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie rady! :-)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem z wydrukami (Prusa I3 Pro B)

Post autor: dragonn »

To wygląda raczej jak zatkanie dyszy, zrób parę razy cold-pull (doczytaj w necie). Druga opcja to nie wyrabiający ekstuder a trzeba to problem z grzaniem.
Awatar użytkownika
Aldaris
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2017, 17:34
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: Prusa I3 Pro B

Re: Problem z wydrukami (Prusa I3 Pro B)

Post autor: Aldaris »

Dziękuję za szybką odpowiedź, poczytam i sprawdzę.

Zapomniałem dodać mam zamiar kupić - ze znanego portalu aukcyjnego - metalowy ekstruder oraz wymienić blok grzejny, grzałkę i termistor na lepszej jakości.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem z wydrukami (Prusa I3 Pro B)

Post autor: dragonn »

z znaczy metalowy ekstruder? Ten co teraz masz jaki jest? Najlepiej się sprawdzają ekstudery z przełożeniem np. E3D Titan, można dostać taniej u Chińczyków. Blok grzejny, grzałka nie mają dużo wpływy na jakoś, przy tych problemach to poleciłbym może nową dyszę.
Awatar użytkownika
Aldaris
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2017, 17:34
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: Prusa I3 Pro B

Re: Problem z wydrukami (Prusa I3 Pro B)

Post autor: Aldaris »

O taki, cały jest aluminiowy, ja mam alu + plastik:
http://allegro.pl/aluminiowy-ekstruder- ... 94115.html

Tak wiem, że to nie ma wpływu na jakość, ale będą te elementy lepszej jakości - np. mocowanie grzałki.

Chyba, że kupię ekstruder, o którym mowa wyżej. Pasuje on do drukarki którą mam, czy potrzebne jakieś dodatkowe elementy? W takim razie nie będę inwestował w polepszenie jakości mojego.
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 1
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Problem z wydrukami (Prusa I3 Pro B)

Post autor: Marcin1415 »

Proponuję kupić e3dv6 oraz wymienić ten extruder bo to chłam jakiś. Myślę że jak zastosujesz extruder bezpośredni nawet drukowany i bez przełożenia ale na radełko typu mk7-mk8, nie wiem które jest do filamentu 1.75 to będzie git. To tak na przyszłość.
Masz prawdopodobnie problem z zatkaną dyszą. Odkręć dyszę na gorąco i przepal do czerwoności nad palnikiem gazowym. Po tym kalibracja przepływu extrudera i będzie pięknie drukować.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem z wydrukami (Prusa I3 Pro B)

Post autor: dragonn »

Oba są do 1.75 ale lepiej wsadzać mk8 bo jest mniejsze co daje większe przełożenie czyli większy moment.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Problem z wydrukami (Prusa I3 Pro B)

Post autor: FlameRunner »

Wygląda na któryś z klasycznych problemów z ekstruzją.
Przydatny poradnik: Problemy z ekstruzją - checklista

Dyszę oczywiście warto wyczyścić bądź wymienić, ale przyczyna niekoniecznie jest tutaj.

Czy wiesz, jak masz zbudowaną głowicę? Jeśli fullmetal - może jest niepoprawnie skręcona lub chłodzenie od zimnej strony jest niedostateczne? Jeśli z PTFE w strefie gorącej - może rurka jest uszkodzona bądź wysunięta?

"Elegancko" by było zlokalizować przyczynę, a dopiero potem wymieniać części. Z drugiej strony, możesz za bardzo się nie zastanawiać i wymienić od razu głowicę i ekstruder, masz jakieś 80%* szans że to ostatecznie rozwiąże problem. Pozostałe 20%* to atrakcje typu przegrzewający się stepstick.

PS Co ma dać wymiana samego bloku grzejnego i grzałki?

*Liczby z palca wyssane.
Awatar użytkownika
Aldaris
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2017, 17:34
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: Prusa I3 Pro B

Re: Problem z wydrukami (Prusa I3 Pro B)

Post autor: Aldaris »

Witam serdecznie po dłuższej przerwie.

Wymieniłem stepstick na mocniejszy i problem zniknął. :-)
Odpowiem na niezadane pytanie - tak miałem dobrze wyregulowany, wiem jak to robić.

Co do wymiany elementów głowicy, to wiem, że nie był w tym problem. Wydałem około 70zł i mam lepszej jakości elementy i tyle.

Dziękuję serdecznie za pomoc i zainteresowanie tematem!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”