PET-G DD brzydka powierzchnia

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: PET-G DD brzydka powierzchnia

Post autor: Pjoter »

Te wieże temp niemożliwe aby takie wychodziły. Jesteś pewny że temperatura się zmieniała w trakcie wydruku? Bo obojętnie co się dzieje to w przedziale 230-190 powinieneś zobaczyć matowy wydruk petg. A tutaj każde piętro wygląda tak samo.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1599
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 368

Re: PET-G DD brzydka powierzchnia

Post autor: Jarewa »

Też liczyłem że zobaczę matowy wydruk poniżej 200stC, a ciągle mnie zastanawia czemu mu mosty nie wychodzą, chłodzisz wydruk? to jest zwykły pet-g czarny?
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 363
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: PET-G DD brzydka powierzchnia

Post autor: mpk »

Jak srodze tego PETGa przegrzewa, to pewnie stockowe chłodzenie nie podoła przy moście.
Jeden problem na raz;)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: PET-G DD brzydka powierzchnia

Post autor: Pjoter »

No nadal się upewnij że zmieniasz temp w wieży. Musisz ręcznie wstawić odpowiednie komendy podczas cięcia pliku, nie wystarczy ściągnąć że strona i pociąć. Musisz dodać komendy gcode między odpowiednimi warstwami.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: PET-G DD brzydka powierzchnia

Post autor: mcxmcx »

Albo, zeby bylo szybciej, stawiasz drukujesz walec jeden obrys, 20-30mm.srednicy, i recznie zmieniasz temperature, a mazakiem zaznaczasz temp.
Wystarczy co 5° na cm wysokosci, i w pewnym momencie zobaczysz ze robi sie matowe.

To tak mat +10° i jestes w domu.

Od tej temperatury zaczynasz robic wieze temp.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
marcin86
Postów w temacie: 26
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: PET-G DD brzydka powierzchnia

Post autor: marcin86 »

Pjoter pisze:Te wieże temp niemożliwe aby takie wychodziły. Jesteś pewny że temperatura się zmieniała w trakcie wydruku? Bo obojętnie co się dzieje to w przedziale 230-190 powinieneś zobaczyć matowy wydruk petg. A tutaj każde piętro wygląda tak samo.
Temperatura w trakcie drukuulega zmianie - przynajmniej tak przedstawia to drukarka na wyświetlaczu i podawane temperatury zgadzaja się z tym co ustawiłem w Curze. Zmiany faktycznie są bardzo niewielkie. Planuję wydrukować na nizszych przedziałach. Jak zaczynałem z PLA to pierwszy problem jaki miałem to dziurawe wydruki i rozwiązałem go podniesieniem temperatury do 230C. Warstywy wychodziły mocno zespolone ale widać bardzo wyraźne granice miedzy warstwami. Teraz myślę, że problemem też mógł być flow.
Jarewa pisze:Też liczyłem że zobaczę matowy wydruk poniżej 200stC, a ciągle mnie zastanawia czemu mu mosty nie wychodzą, chłodzisz wydruk? to jest zwykły pet-g czarny?
Chłodzenie druku wyłączone. Materiał to Devil Design PETG Galaxy Gray. Producent podaje zakres druku 220°C to 250°C, stół 70°C to 80°C (obecnie mam 80°C). Z parametrów przy których grzebałem i mogą mieć znaczenie:
Prędkości:
print speed: 40 mm/s
wall speed: 25 mm/s
travel speed: 120 mm/s
Retrakcja:
distance: 2.0 mm
retraction speed: 20.0 mm/s
mpk pisze:Jak srodze tego PETGa przegrzewa, to pewnie stockowe chłodzenie nie podoła przy moście.
Jeden problem na raz;)
Chłodzenie wyłączyłem zgodnie z informacjami jakie znajdowałem w internecie. Faktycznie teraz myślę, że problem dotychczas rozwiązywałem zwiększając temperaturę a prawda jest taka, że drukarka ją zaniża. Wydrukuję wieżę z niższymi zakresami i zobaczymy.
Pjoter pisze:No nadal się upewnij że zmieniasz temp w wieży. Musisz ręcznie wstawić odpowiednie komendy podczas cięcia pliku, nie wystarczy ściągnąć że strona i pociąć. Musisz dodać komendy gcode między odpowiednimi warstwami.
Do Cury zainstalowałem TempFanTower i tam określiłem co ile warstw ma spadać temperatura o 5°. To co podawane jest na wyświetlaczu w trakcie druku jest zgodne z tymi parametrami.\
mcxmcx pisze:Albo, zeby bylo szybciej, stawiasz drukujesz walec jeden obrys, 20-30mm.srednicy, i recznie zmieniasz temperature, a mazakiem zaznaczasz temp.
Wystarczy co 5° na cm wysokosci, i w pewnym momencie zobaczysz ze robi sie matowe.

To tak mat +10° i jestes w domu.

Od tej temperatury zaczynasz robic wieze temp.
Czy w Anycubic I3 Mega można ręcznie to zmieniać? Ew mogę to zaprogramować w Curze - druk cylindra pewnie będzie szybszy i oszczędniejszy.
marcin86
Postów w temacie: 26
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: PET-G DD brzydka powierzchnia

Post autor: marcin86 »

cylinder 9 cm, co 1 cm skok o 5° 220 - 180. Ciężko dopatrzeć się róźnic. Temperatura na wyświetlaczu oczywiście się zmieniała wraz z postępem druku.
Chciałem puścic od 180 ale filament nie kleił się już do stołu
Załączniki
IMG_20220814_184119.jpg
IMG_20220814_190335.jpg
IMG_20220814_190305.jpg
IMG_20220814_190258.jpg
IMG_20220814_190311.jpg
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1599
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 368

Re: PET-G DD brzydka powierzchnia

Post autor: Jarewa »

Wróć do początku twoim problemem jest za mały flow i mosty nie wychodzą bo nie chłodzisz nie wiem jakiego masz silcera ale szukaj opcji by przy mostach dmuchał 100% a przy wydruku 20-40%.
marcin86
Postów w temacie: 26
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: PET-G DD brzydka powierzchnia

Post autor: marcin86 »

Jarewa pisze:Wróć do początku twoim problemem jest za mały flow i mosty nie wychodzą bo nie chłodzisz nie wiem jakiego masz silcera ale szukaj opcji by przy mostach dmuchał 100% a przy wydruku 20-40%.
Używam Cury. Nie ma tam chyba takiej opcji.
Czy jest jakiś schemat postępowania przy kalibracji? Chodzi mi o kolejność.
marcin86
Postów w temacie: 26
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: PET-G DD brzydka powierzchnia

Post autor: marcin86 »

Jednak w Curze jest odpowiednia opcja która włącza chłodzenie. Kwestia mostków przynajmniej częściowo rozwiązana. Temptower wydrukowany od 230 ze skokiem 5. Wg tego powiedziałbym że najlepiej wygląda 215.
Załączniki
IMG_20220814_222505.jpg
IMG_20220814_222023.jpg
cura.JPG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”