Trudne początki z Ender 3 V2

Jakość druku Cię nie zadowala?
Dectro
Postów w temacie: 6
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: Dectro »

Kolega lukk troszkę się myli, to nie wina przetwornicy, sygnał pwm do niej nie wchodzi. Przetwornica ma podłączoną stałą masę, pwm jest podłączony bezpośrednio do wentylatora. Przetwornicą zmniejszamy tylko potencjał, bo jak wiemy pwm kluczuje na masie.
Sprawdzone organoleptycznie, podłączając jakieś chińskie badziewiaste wiatraki miałem regulację od ok 15% wypełnienia. Wynika to z tego że noctua jest inaczej zbudowana, ma więcej zabezpieczeń itd, przez co nie reaguje na niższe średnie napięcie RMS (kluczowane PWM, czyli czym mniejsze wypełnienie tym niższe wartość napięcia RMS). Podsumowując problemem jest tu podanie pwm na masę noctuy a nie na jej dedykowane wejście PWM. Dlatego na szybko narysowałem schemat jak podłączyć prawidłowo noctuę i mieć pełną regulację. (Uwaga noctua podaje w specu że działa od 20% wypełnienia na wejściu PWM). Schemat jest dla wersji 5V takiej jak ma autor, dla 12V trzeba dodać drugą przetwornicę.
Załączniki
SCHEMAT.png
lukk
Postów w temacie: 8
Posty: 272
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 137

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: lukk »

Jeżeli robi się to tak jak pokazujesz na schemacie to super. Ale właśnie dlatego o to pytałem, bo mam wrażenie, że kolega po prostu podłączył wiatrak przez przetwornicę, zasilając ją z oryginalnego PWMa :) A wtedy to działa "jakoś".
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Dectro pisze: 25 paź 2022, 17:53 Kolega lukk troszkę się myli, to nie wina przetwornicy, sygnał pwm do niej nie wchodzi. Przetwornica ma podłączoną stałą masę, pwm jest podłączony bezpośrednio do wentylatora. Przetwornicą zmniejszamy tylko potencjał, bo jak wiemy pwm kluczuje na masie.
Sprawdzone organoleptycznie, podłączając jakieś chińskie badziewiaste wiatraki miałem regulację od ok 15% wypełnienia. Wynika to z tego że noctua jest inaczej zbudowana, ma więcej zabezpieczeń itd, przez co nie reaguje na niższe średnie napięcie RMS (kluczowane PWM, czyli czym mniejsze wypełnienie tym niższe wartość napięcia RMS). Podsumowując problemem jest tu podanie pwm na masę noctuy a nie na jej dedykowane wejście PWM. Dlatego na szybko narysowałem schemat jak podłączyć prawidłowo noctuę i mieć pełną regulację. (Uwaga noctua podaje w specu że działa od 20% wypełnienia na wejściu PWM). Schemat jest dla wersji 5V takiej jak ma autor, dla 12V trzeba dodać drugą przetwornicę.
Trochę odgrzeję temat. Chcę spróbować zrobić podłączenie według tego schematu. Na starcie lekko zagięło mnie dobieranie rezystorów do zakupu. Mianowicie są różne moce - jakie są potrzebne do tego? I druga sprawa - co trzeba zmienić, aby móc podłączyć w ten sposób dwa wentylatory?
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
lukk
Postów w temacie: 8
Posty: 272
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 137

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: lukk »

Moc na rezystorze to U^2/R, czyli na tym 2k2 odłoży się jakieś 0.26W, więc rezystor wypada dać 0.5W.
Na tym drugim nawet przy 100% wypełnienia na 5V jest poniżej 0.1W, więc rezystor np. 0.125W.

Jeśli chcesz 2 wentylatory sterować z tego samego wyjścia PWM to przy takim schemacie można wszystkie ich linie podłączyć równolegle. Jeżeli mają być osobne kanał PWM, ale wiatraki takie same (na to samo napięcie) to trzeba dołożyć drugi transoptor i można go dopiąć do tego samego wyjścia przetwornicy.
bartoszeqqq
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Czyli łącząc równolegle dwa wentylatory sterowane z jednego PWM (oba to part cooling, więc mogą lecieć na tych samych prędkościach), to dodatkowe rezystory ani transoptory nie są potrzebne, dobrze rozumiem?
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: konradsdev1 »

W specyfikacji Noctua jest napisane, że wejście PWM ma podłączony pull-up do 3,3V/5V wewnątrz wentylatora.
Nie testowałem tego ale według mnie podłączenie wyjścia PWM(-) z płyty bezpośrednio do PWM IN wentylatora też powinno działać.
noctua_pwm_fan.png
noctua_pwm_fan.png (23.11 KiB) Przejrzano 1388 razy
Zmodyfikowany schemat zakłada zasilanie przetwornicy z tego samego zasilacza co płyta oraz zastosowanie przetwornicy typu LM2596 z wspólnym GND.
przetwornica-step-down-lm2596-32v-35v-3a.png
przetwornica-step-down-lm2596-32v-35v-3a.png (125.11 KiB) Przejrzano 1388 razy
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
lukk
Postów w temacie: 8
Posty: 272
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 137

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: lukk »

Ok, tylko że to wyjście PWM z PCB creality ma poziom 24V, bo normalnie służy do zasilania wiatraka. Więc bez transoptora się obejdzie, ale trzeba by przynajmniej dzielnik napięcia na rezystorach zrobić.
bartoszeqqq pisze: 23 lut 2023, 13:54 Czyli łącząc równolegle dwa wentylatory sterowane z jednego PWM (oba to part cooling, więc mogą lecieć na tych samych prędkościach), to dodatkowe rezystory ani transoptory nie są potrzebne, dobrze rozumiem?
Tak, powinno to śmigać. BTW, co to za hotend do E3V2 z dwoma wiatrakami?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 783
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 449

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: majek »

lukk pisze: 23 lut 2023, 16:13 Ok, tylko że to wyjście PWM z PCB creality ma poziom 24V, bo normalnie służy do zasilania wiatraka. Więc bez transoptora się obejdzie, ale trzeba by przynajmniej dzielnik napięcia na rezystorach zrobić.
Wyjścia na wentylator 99% płyt ma zrobione tak, że plus jest na stałe podłączony do zasilania, a minus jest dołączany do masy przez tranzystor. Jeżeli podłączysz pod PWM sam minus, to tam nie powinno być w żadnym wypadku 24V.
Natomiast podejrzewam, że będzie trzeba odwrócić logikę na tym wyjściu, bo 100% normalnie będzie oznaczało zatrzymanie wentylatora, a 0% jego pracę na full ;) Jak się nie da w firmware, to ten transoptor będzie najprostszym rozwiązaniem.
lukk
Postów w temacie: 8
Posty: 272
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 137

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: lukk »

Racja, nawet znalazłem schemat płyty 4.2.2 i jest to sterowane od strony masy (załącznik).

Druga sprawa, i to też widać na tym schemacie, to że wiatrak od chłodzenia wydruku i ten od chłodzenia płyty głównej są spięte razem, trochę słabo bo jak się drukuje jakiegoś PETa z małym chłodzeniem to też płyta jest gorzej chłodzona albo wcale. Ja właśnie od kilku tygodni się zabieram za to, żeby to rodzielić i przy okazji też wiatrak hotendu zrobić sterowany (wiatrak hotendu włączony przy temp dyszy powyżej 40C, a wiatrak mainboarda gdy drivery stepperów są włączone).
Załączniki
Creality.4.2.2.-.Schematic.28-5-22.pdf
(188.11 KiB) Pobrany 47 razy
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

lukk pisze: 23 lut 2023, 16:13
bartoszeqqq pisze: 23 lut 2023, 13:54 Czyli łącząc równolegle dwa wentylatory sterowane z jednego PWM (oba to part cooling, więc mogą lecieć na tych samych prędkościach), to dodatkowe rezystory ani transoptory nie są potrzebne, dobrze rozumiem?
Tak, powinno to śmigać. BTW, co to za hotend do E3V2 z dwoma wiatrakami?
Chłodzenie hotendu mam zrobione na jednym Noctua A4x20 (https://allegro.pl/oferta/wentylator-no ... 2593312953), który leci na pełnych obrotach cały czas. Przynajmniej powinien :P Natomiast part cooling mam zrobiony z dwóch A4X10 PWM (https://allegro.pl/oferta/wentylator-no ... 2593313477). Niestety kupiłem na dzień dobry dwie takie sztuki, później zmieniłem model chłodzenia i powinienem mieć A4X20, ale niestety już nie dałem rady wymienić, bo miałem obcięte końcówki ;p
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”