Trudne początki z Ender 3 V2

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 123
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 11

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Kostka skończyła się drukować i wyszła całkiem dobrze. Do ideału może czegoś brakuje, ale efekt bajka ;)
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 123
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 11

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Doszedłem już prawdopodobnie do ładu z ustawieniami, właśnie leci https://www.thingiverse.com/thing:909901. Niestety w którymś momencie drukarka zaczęła wydawać jakieś dziwne dźwięki ;p Ładnie to słychać przy drukowaniu wieżyczki do testowania retrakcji (z rozszerzenia "Calibration Shapes" w Ultimaker Cura). Mam wrażenie, że dzieje się to w momencie gdy oś Z robi malutkie ruchy, ale żadnej pewności nie mam. W załączniku zamieszczam filmik, na którym to słychać właśnie podczas druku wieży retrakcji. Jakieś pomysły? :roll:

Edit: Zhop ustawiony na 0.
Załączniki

[Rozszerzenie mp4 zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
kawaled6
Postów w temacie: 5
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: kawaled6 »

Pokaż zdjęcie jak wyszedł ten test retrakcji.

Nie przeskakuje Ci po prostu ekstruder na skutek "szparki" i blokowania filamentu?
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 123
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 11

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Niestety z powodów technicznych nie mogłem dokończyć tamtego wydruku... Teraz na szybko zrobiłem wieżę z czterema wierzchołkami do testów, wyszło to tragicznie.

Ciężko mi powiedzieć nt. ekstrudera, mogę to jakoś sprawdzić w prosty sposób? Nie wymieniłem jeszcze łącznika na ten od TDI-CAD, wyleciało mi z głowy, żeby go zamówić :facepalm:
Załączniki
IMG_0691.JPEG
IMG_0690.JPEG
IMG_0689.JPEG
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
kawaled6
Postów w temacie: 5
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: kawaled6 »

Nie wiem jak to jest w przypadku Twojego ekstrudera, ponieważ takiego nie posiadam, jednak przy standardowym ekstruderze enderowym widać, że podaje filement, a następnie występuje charakterystyczny trzask i widać jak radełko przeskakuje kawałek "do tyłu".

Myślę, że łącznik od TDI-CAD to dobry pomysł na początek, ponieważ posiada on swoją oddzielną rurkę PTFE, ktora nie ma możliwości cofnąć się jak to w przypadku standardowego mocowania na złączce ;)
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 123
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 11

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Dobra, zrobiłem sobie małe testy z prędkością retrakcji jeszcze i ten dźwięk jest wydawany w momencie retrakcji przy prędkości >= 15 mm/s. Na filamencie mam założony czyścik, ładnie dzięki temu widać jak odskakuje do tyłu, taka alternatywa do testów zamiast mazania markerem po filamencie ;p Przy prędkościach 5 i 10 mm/s jest wszystko okej. Możliwe, że powodem jest ten łącznik, niestety aktualnie jest niedostępny w TDI-CAD, także przyszło mi czekać :) Przy zmianie filamentu z czarnego na biały, na kostce kalibracyjnej robiły się czarne przejścia, pomimo wcześniejszego załadowania filamentu, aż przez dobre kilka cm nie było ani śladu po czarnym.
Załączniki
IMG_0693.JPEG
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
lukk
Postów w temacie: 8
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: lukk »

A to jest pewnie też efekt tej szparki między PTFE a dyszą. Tam się właśnie zbiera "stary" filament i w pewnym momencie jest "zasysany" przez nowy, dając od siebie trochę pigmentu. Przy braku szparki to przeczyszczenie całego czarnego/ciemnego filamentu gdy zmienia się na jasny/przezroczysty też trochę trwa, ale jest bardziej liniowe. Czy zakładałeś rurkę w odpowiedni sposób (odkręcenie dyszy o 0.5 obrotu, dopchnięcie rurki, dokręcenie dyszy)?
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 123
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 11

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Yup, zapewne była to kwestia szparki. Za pierwszym razem, kiedy składałem drukarkę, nie odkręcałem dyszy, nie było tego w poradniku składania, który oglądałem, albo po prostu coś mnie ominęło ;p Wczoraj wieczorem to poprawiłem i wydaje się, że jest lepiej. Zmieniałem resztkę białego filamentu producenta na czarne PLA od DD i nie dostrzegłem żadnych jaśniejszych plamek w wydruku. Dzisiaj też przyszła do mnie paczuszka ze złączką https://allegro.pl/oferta/zlaczka-zakre ... 1131967598 od TDI-CAD, także to też pewnie co nieco poprawi. Czekam jeszcze tylko na dostępność heatbrake https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake i mam nadzieję, że już będzie całkiem bajka :D
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 123
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 11

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Udało mi się w ostatnim czasie narobić nieco zmian w drukareczce, złączka od TDI-CAD, wentylatory Noctua chłodzące PSU oraz MOBO, chłodzenie https://cults3d.com/en/3d-model/tool/en ... -duct-fang od Briss Moto, również z wentylatorkami Noctua, parę dni temu dodatkowo zamontowałem podwójną oś z oraz CR Touch.

W międzyczasie głównie skupiałem się w wolnych chwilach na kalibracji retrakcji, udało mi się dojść co całkiem dobrych wyników (dystans 15.5 mm, prędkość 100 mm/s, wydają mi się te wartości wysokimi, ale działa :D ).

Porobiłem sobie trochę testów i niestety coś się chyba kompletnie sknociło. Wydruki testowe zaczęły wychodzić po prostu tragicznie. Zmieniłem już nawet wersję Cury z 5.1.1 na 4.13.1 (gdzieś wyczytałem, że była podobno niezawodna), ale niestety nic się nie poprawiło.

Jakieś pomysły czym może to być spowodowane? Kroki ekstrudera skalibrowane tak jak trzeba, flow wydaje się okej, skalibrowałem również PID hotendu oraz stołu (tutaj za każdym razem wychodziły mi inne wartości, robiłem kilka kalibracji za pośrednictwem repertier server z podłączoną drukarką przez USB, może coś z tym?), osie Z także wydają się proste, wczoraj poprawiałem minimalne odchyły, Z offset ustawiony na -1.25, delikatnie podkręciłem paski. Wymieniłem także dyszę, żeby wykluczyć problemy z nią związane. Filament na zdjęciu to DD PETG niebieski transparentny, temp. stołu: 70 stopni, hotendu: 245 stopni.
Załączniki
IMG_0847.jpg
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
kawaled6
Postów w temacie: 5
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: kawaled6 »

A próbowałeś drukować jakieś większe rzeczy?

Tak wąskie słupki drukowane na stojąco raczej nie nadążają zastygać i stąd taki efekt. Jaki miałeś nadmuch przy drukowaniu tego?
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”