Trudne początki z Ender 3 V2

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Hejo :D

Wczoraj pod wieczór złożyłem Endera, dzisiaj wymieniłem rurkę na Capricorna oraz zamieniłem ekstruder na Dual Drive od Trianglelab (https://allegro.pl/oferta/ekstruder-r-b ... 2384363051) i nie potrafię dojść do ładu z nową zabawką. Wczoraj zrobiłem część projektu będącego na karcie od producenta, ale zauważyłem, że wydruk się przesuwa, więc olałem sprawę ze względu na późną godzinę. Obstawiałem, że kwestia złego wypoziomowania stołu, więc dzisiaj go poprawiłem po zmianie ekstrudera oraz rurki. Niestety problem nadal taki sam.
W załącznikach zostawiam parę zdjęć jak to wygląda, wraz z komentarzem jaki to projekt. Stół wypoziomowałem na 0.2 mm szczelinomierzem. Do kompilacji GCode używam Ultimaker Cura. Nie jestem w stanie podać konkretnych ustawień jakich używam, bo co test są zmienianie w poszukiwaniu przyczyny. Mechanicznie raczej wszystko jest okej, wszystko powinno być poskładane idealnie. Filament, którego używam to Devil Design PLA Black, klej - DD Adhesive. Stół kilkukrotnie już czyściłem izopropanolem, przed każdym nadrukiem, po wyschnięciu dawałem klej. Ogólnie, z jakiegoś powodu filament często nie chce się przykleić do stołu i nowe (aktualnie drukowane) linie przesuwają te poprzednio wydrukowane, da się to łatwo zauważyć przy drukowaniu obwódki poprawiającej przyczepność i przy wydruku poziomu stołu. Jedyne co, to temperaturami zbytnio nie manewruję, ciągle 50-60 stopni stołu oraz 190-205 stopni filamentu.

Jakieś wskazówki gdzie szukać problemu? :cry:
Załączniki
Retraction test
Retraction test
XYZ 20mm Calibration Cube
XYZ 20mm Calibration Cube
XYZ 20mm Calibration Cube
XYZ 20mm Calibration Cube
XYZ 20mm Calibration Cube
XYZ 20mm Calibration Cube
XYZ 20mm Calibration Cube
XYZ 20mm Calibration Cube
Bed Level - przerwany druk, nic nie tykałem, tak to wygląda przy pracy samej drukarki
Bed Level - przerwany druk, nic nie tykałem, tak to wygląda przy pracy samej drukarki
Retraction test
Retraction test
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
kawaled6
Postów w temacie: 5
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: kawaled6 »

Skoro mówisz, że mechanicznie wszystko jest okey to zakładam, że hotend wraz z rurką PTFE są złożone poprawnie. Ewidentnie widać tutaj, że podajesz zbyt mało filamentu.

W slicerze masz podaną średnicę 1,75 mm czy 2,85 mm?
Czy jak każesz drukarce z menu podać np 100 mm filamentu to tyle podaje?
bartoszeqqq
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

kawaled6 pisze:W slicerze masz podaną średnicę 1,75 mm czy 2,85 mm?
1,75 mm
kawaled6 pisze:Czy jak każesz drukarce z menu podać np 100 mm filamentu to tyle podaje?
Z menu? Gdzie taką opcję mogę znaleźć? Szukałem właśnie i nie widzę nic takiego :problem:

Edit: Mam Marlina od Jyers, jeśli to robi jakąś różnicę ;p
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
kawaled6
Postów w temacie: 5
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: kawaled6 »

Jeżeli nie ma tego w menu drukarki to możesz podpiąć się pod PC i np z programu Repertier Host wysłać polecenie podania 100 mm filamentu, no i oczywiście zmierzyć np suwmiarką czy tyle podało :)
bartoszeqqq
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Znalazłem w menu :D Prepare -> Move -> Extruder. Na wybrane 100 mm wypluło 48 mm :/
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: Andrzej_W »

Do do sprawdzenia to
viewtopic.php?f=70&t=6691&view=unread#unread
Plus do sprawdzenia standardowo szparka :D
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2022, 20:06 przez Andrzej_W, łącznie zmieniany 1 raz.
bartoszeqqq
Dectro
Postów w temacie: 6
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: Dectro »

Kolega zmienił ekstruder na BMG, on ma przełożenie, więc ponownie trzeba ustawić kroki/mm, czyli kalibracja ekstrudera z suwmiarka lub linijką.
bartoszeqqq
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Zrobiłem kalibrację i wyszła mi (chyba) trochę kosmiczna wartość 424 kroków/s. Przy tej ustawionej wartości zasysa całe 10 cm. Powinno tak być? :?

Edit: Właśnie zacząłem testową kostkę drukować i kompletnie inna bajka... PLA producenta, 205 stopni hotend, 55 stopni stół. Wygląda obiecująco ;)
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Dectro
Postów w temacie: 6
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: Dectro »

Tak, ja też miałem coś ok 420. BMG ma przełożenie 3:1, oryginalny nie pamiętam ile, dzięki temu masz większy moment obrotowy i większą "rozdzielczość" sterowania filamentem ;)
bartoszeqqq
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 22
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Trudne początki z Ender 3 V2

Post autor: bartoszeqqq »

Ohh, a ja myślałem, że powinno być te >400 podzielone przez 3...
Na razie problem rozwiązany, zobaczymy co będzie dalej, jak skończy się drukować kostka. Dzięki Panowie!
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”